Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 32

Питане за говорители 8 ома

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    24
    #1

    Питане за говорители 8 ома

    Колеги имам едно кратко питане.Поради разразил се спор в един друг форум.Ако модовете преценят, че не е за тук темата може да трият за което се извинявам предварително. А въпроса е следния: Какво се случва с усилвател който работи на 4 ома и към него се вържат говорители на 8 ома. т.е. ще се товари ли излишно или не , ще свири ли лошо и по-слабо или не.???

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #2

    Re: Питане за говорители 8 ома

    Ще работи с по-ниска мощност, няма да се товари.

    Обратното е опасно - към усилвател за 8 ома товар вържеш 4 омови колони, ще се натовари, може и да изпуши.

  4. Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    350
    #3

    Re: Питане за говорители 8 ома

    Значи ако съм разбрал правилно , имаш усилвател проектиран да работи с говорител на 4 ома , а ти му връзващ на тоя изход 8 ома.
    Ако е така нямаш проблем , ще си бачка . Само ще свири по слабо . Като качество зависи от колоните , ако колоните са еднакви не би трябвало да има разлика в качеството. За товаренето , по-голямо съпротивление , по малък ток , демек ще се товари по-малко . Това е моето мнение

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #4

    Re: Питане за говорители 8 ома

    Абсолютно съм съгласен с горните постове. Ако не ти трябва номиналната мощност на усилвателя си карай с тези колони, Ще свирят по слабо само!

  6. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #5

    Re: Питане за говорители 8 ома

    Ще работи с 2 по-ниска мощност - P=U^2/R. От друга страна т.к. тока е по-малък би следвало да има по-малко загуби в кабелите, по-малък пад в захранващото напрежение на усилвателя и съответно по-малко изкривявания и по-качествен звук. Разбира се това е само теория. Но обратния вариант не е желателен както по-горе писаха. /Макар, че при съвремените усилватели например,които работят на 6 ома им дават характеристики и за 8, 4 и дори 2 ома, т.е. нямат грижи/.

  7. Member
    Тук е от
    Jan 1970
    Живее в
    София
    Мнения
    924
    #6

    Re: Питане за говорители 8 ома

    Е чак два пъти не. При по-висок импеданс усилвателят ще може да вдигне по-високо напрежение при същите изкривявания. Навремето помня, че на хи-фи усилвателите се даваше мощността на 4 и на 8 ома поотделно

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #7

    Re: Питане за говорители 8 ома

    Цитат Първоначално публикувано от -CTPAX-
    Е чак два пъти не.
    Точно два пъти е. Товара от 4, съответно 8 ома, е комплексен импеданс, а не само активно съпротивление. Формулата е написана по-горе от колегата @КТТ.

  10. Member
    Тук е от
    Jan 1970
    Живее в
    София
    Мнения
    924
    #8

    Re: Питане за говорители 8 ома

    Точността съществува само в теорията, не и в аналоговата техника. Два пъти е ако допуснем, че напрежението е едно и също в двата случая. Това, че е активно съпротивление, го знаем всички, но не виждам какво общо има.

    Тук трябва да има едно уточнение. Два пъти е при един и същ входен сигнал. Но при 8 ома можеш да подадеш по-силен входен сигнал, отколкото при 4 ома, при едни и същи изкривявания. Поправете ме, ако греша.

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    223
    #9

    Re: Питане за говорители 8 ома

    Не е два пъти . Защото усилвателят (болшенството поне) не работи със стабилизирано захранване. Реално ако на 8 ома прави 70W , на 4 ще бъде примерно 100.

    Цитат Първоначално публикувано от -CTPAX-
    ..
    Тук трябва да има едно уточнение. Два пъти е при един и същ входен сигнал. Но при 8 ома можеш да подадеш по-силен входен сигнал, отколкото при 4 ома, при едни и същи изкривявания. Поправете ме, ако греша.
    Ако говорим за един и същ входен сигнал изходната амплитуда (тази която пада върху говорителя) би трябвало да е една и съща. Това е вярно по принцип, но не и при високи нива на тока, или в средните и крайните възможности на усилвателя. Т.е при увеличаване на входното ниво се стига до едно ниво на изхода, което вече не е същото при двата вида товар - при нискоомния почва насищане /изкривяване/. Разликата идва от спада на захранването, което както писах е нестабилизирано - т.е. само диоди и ел. кондензатори.
    Или при 4 ома, усилвателят работи с по-ниско захранващо напрежение, отколкото при 8 ома и затова има по-малка от очакваната двойна мощност.

  12. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #10

    Re: Питане за говорители 8 ома

    ?
    Цитат Първоначално публикувано от -CTPAX-
    Точността съществува само в теорията, не и в аналоговата техника. Два пъти е ако допуснем, че напрежението е едно и също в двата случая. Това, че е активно съпротивление, го знаем всички, но не виждам какво общо има.
    Тук трябва да има едно уточнение. Два пъти е при един и същ входен сигнал. Но при 8 ома можеш да подадеш по-силен входен сигнал, отколкото при 4 ома, при едни и същи изкривявания. Поправете ме, ако греша.
    Както е зададен въпроса, се предполага, че разликата е в товара - 4 и 8 ома. Останалите параметри би следвало да са едни и същи - входен сигнал, захранване...
    Защо намеси и захранващото напрежение? Кой що годе нормален усилвател няма стабилизирано захранване?

    Ами ако в единия случай околната температура е - 20, в другия + 50 ?

    Цитат Първоначално публикувано от -CTPAX-
    Това, че е активно съпротивление, го знаем всички, но не виждам какво общо има.
    Предполагам, че си искал да кажеш , че НЕ е активно.
    Всички знаем, че намотката на високоговорителя има освен активно, и реактивно съпротивление, т.е. комлексно съпротивление.

  13. Member
    Тук е от
    Jan 1970
    Живее в
    София
    Мнения
    924
    #11

    Re: Питане за говорители 8 ома

    Имах предвид напрежението на входния сигнал, не захранващото.

    За второто да, искал съм да кажа всъщност, че е комплексно

    Абе като се чета сега, доста объркано съм се изказал, мисля, че се разбрахме накрая де

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    223
    #12

    Re: Питане за говорители 8 ома

    Цитат Първоначално публикувано от boishin
    ?
    Защо намеси и захранващото напрежение? Кой що годе нормален усилвател няма стабилизирано захранване? ..
    Ти ми покажи модел, който да е със стабилизирано захранване (не говорим за предусилвателя, който не е и задължителен). Технически това е трудоемко и не си изплаща разходите.
    Както и да, може би разводних излишно темата, защото това касае само максималната мощност.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    207
    #13

    Re: Питане за говорители 8 ома

    Абе ще свири,но ще греее.

  17. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #14

    Re: Питане за говорители 8 ома

    Според мен във всичко написано има истина.
    Мнението ми е че при достатъчна мощност на усилвателя /високо захранващо напрежение на усилвателя/ е по-добре да са високоомни колоните поради по-малките изкривявания /от по-малкия ток/.
    При малка мощност /ниско захранващо напрежение на усилвателя/ е по-добре да са нискоомни - т.к. за достигане на еднаква исходна мощност в колоните се налага да увеличаваме изх. напрежение от усилвателя и колкото по-близо е това напрежение до захранващото толкова по-високи ще са изкривяванията.
    Относно това дали се стабилизира или не захранването - не знам къде как е. Например в моя Онкио съм го отварял доста пъти и си мисля че не е стабилизиран. Мърдането на захранващото напрежение от натоварването може да се намали с поставяне на по-мощен траф навит с по-сериозен проводник, поставяне на достатъчно електролитни кондензатори, прилагане на крайни стъпала захранвани комбинирано - и от нестабилизиран и от стабилизиран изправител.
    Но ако отговаряме само на въпроса на автора - един входен сигнал, не пипаме нищо по усилвателя, само превключваме от 4 към 8 ома товар ще трябва мощноста да е двойно по-малка, независимо дали е реална колона или еквивалент/товар/.
    Успех.

  18. Novice
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    2
    #15

    Re: Питане за говорители 8 ома

    Ако усилвателят е по качествен от тонколоните-смени тонколоните с 4 омови или обратно-с 8 омов усилвател.Друг вариант е просто компромис!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Говорители
    От smokey във форум Озвучаване на автомобила
    Отговори: 1
    Последно: 15-01-14, 19:11
  2. Избор на говорители.
    От Bobini във форум Автомобили
    Отговори: 0
    Последно: 30-10-13, 19:57
  3. продавам говорители TVM ARN 165-05 4ома
    От tihogr във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 03-04-12, 01:42
  4. Център и Съраунд говорители
    От raiders във форум Тонколони
    Отговори: 10
    Последно: 16-11-10, 19:07
  5. Говорители за Амфитон
    От icemans във форум Тонколони
    Отговори: 2
    Последно: 08-01-08, 18:56

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе