Резултати от 1 до 15 от общо 15

Постоянен електрически шум от аудио система

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    87
    #1

    Постоянен електрически шум от аудио система

    Здравейте,

    Наскоро си купих по интернет таз система на Panasonic (SC-AKX50 -Specification -Panasonic UK & Ireland - Panasonic SA-AKX50) и всичко работи уж, но в режим готовност има един постоянен електрически шум, който много ме дразни (като съскане или като шум от комар, но по-силен). Понеже системата е купена от Англия, дойде с един кабел с английски накрайник (2 пина и една пластмаса май беше). Доколкото четох в инструкциите, вътре в накрайника има някакъв бушон, съответно аз просто купих един накрайник за нашите БГ стандарти (2 пинов и без някакви вградени бушони) и всичко си работи с него, но пък има един постоянен шум. Шумът е като някакво електрическо съскане постоянно и идва от главната система със захранването, съответно и при работа "шумът" се увеличава многократно, но не се прехвърля като шум от тонколоните - само от захранващата част на уредбата. Преди имах една аудио система, пак трилентова и Панасоник, при която почти нямаше някакъв звук, нито при режим готовност, нито при работа.

    Въпросът ми е, захранването ли може да създава този шум, някакви бушони вътре или? ARX - тук чета, че заземяването може да създава проблема. Със сигурност, отзад на главната част на системата пише, че е предназначена за захранване 220 - 240 волта на 50 Hz, което си е точно за нашите стандарти.

    Някакви идеи?

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    61
    #2

    Отговор: Постоянен електрически шум от аудио система

    Няма добра маса. Това е брум (изолирай крачетата за маса на щекера или провери дали ти е замасен контакта).
    Този пост е редактиран от fbi_1; 19-02-13 в 10:56.

  4. Moderator
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    1,491
    #3

    Отговор: Постоянен електрически шум от аудио система

    А вентилатор има ли захранването да не би той да трябва да се смаже

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    61
    #4

    Отговор: Постоянен електрически шум от аудио система

    Не вярвам вентилатора да предава брум през колоните. Имал съм го и аз този проблем и затова го споделям. Когато ел. инсталацията е стара (двужилна) и е замостен контакта я прави тая мизерийка на някои машинки.
    Този пост е редактиран от fbi_1; 19-02-13 в 10:56.

  6. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    87
    #5

    Отговор: Постоянен електрически шум от аудио система

    Контактът е заземен със сигурност, а системата е включена в UPS през специален разклонител - женски вход към UPS-а, разклонител с 3 гнезда, в едното от които е включена системата. В другото имам колонки 2.1 (субуфер и 2 по-малки такива), които са също постоянно включени в разклонителя, респ. в UPS-а, но при тях няма шум в режим готовност.

    Според мен шумът идва от някакъв вграден бушон вътре в главното тяло. Вентилатор предполагам че има вътре, но той досега не съм го чувал да работи, отделно най-дразнещия електрически шум е в standby режим, т.е. когато не се ползва, но е включена в мрежата. При включване, главното тяло започва да бръмчи доста повече, но звукът от колоните го заглушава и не е такъв проблем. От самите колони няма шум, вкл. електрически при ползване.

    Държа да отбележа, че в UPS-а има включен компютър, монитор, колонки - нищо от тях не бръмчи по никакъв начин, а UPS-ът е вързан към контакта пред друг разклонител. Това не е добре, знам, но няма друг контакт наблизо. Отделно говорим за професионален APC UPS, с 540 W изходна мощност.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    61
    #6

    Отговор: Постоянен електрически шум от аудио система

    След като знаеш, че е бушон защо задаваш въпроса? Занеси го на сервиз или си направи труда да го вкл. само него в контакт без UPS и разклонители с разни защита. Така ще си сигорен че проблема е само в него.
    Ако тона ми е пиперлив искам да кажа, че не се заяждам, а само да помогна.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Отговор: Постоянен електрически шум от аудио система

    Цитат Първоначално публикувано от fbi_1 Виж публикацията
    След като знаеш, че е бушон защо задаваш въпроса? Занеси го на сервиз или си направи труда да го вкл. само него в контакт без UPS и разклонители с разни защита. Така ще си сигорен че проблема е само в него.
    Ако тона ми е пиперлив искам да кажа, че не се заяждам, а само да помогна.
    Бушон шум не може да издава, а ти чети внимателно преди да даваш съвети. Човека още от първия пост пише, че шума не е от колоните.
    Вероятно той идва от зле направен и закрепен траф или от ферит на импулсно захранване, ако е с такова.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    61
    #8

    Отговор: Постоянен електрически шум от аудио система

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Бушон шум не може да издава, а ти чети внимателно преди да даваш съвети. Човека още от първия пост пише, че шума не е от колоните.
    Вероятно той идва от зле направен и закрепен траф или от ферит на импулсно захранване, ако е с такова.
    Да бе вярно . Аз прочетох точно обратното. Мисля, че е с импулсно и е по добре да се изтича до някой сервиз да няма МЯУУУУУ. Ако има някой с други идеи да казва.

  11. PSL
    PSL е офлайн
    Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Варна
    Мнения
    346
    #9

    Отговор: Постоянен електрически шум от аудио система

    Здравей,бих го разглобил вземам слушалки от апарат за кръвно,правя фунийка
    в широката част поставям слушалката,с отрязаното връхче на фунийката обикалям
    по платката.Може от импулсното,при по-висока консумация да се получава резонанс
    на някои елементи.Затягат се,залепват.Това според мен.Откъде го купи и как ако
    е отвън?

  12. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    87
    #10

    Отговор: Постоянен електрически шум от аудио система

    Значи последното нещо, което целя тук е да се заяждам. Не съм елетротехник, още по-малко съм разглобявал стерео системи досега, че да се изказвам компетентно по платките и захранванията им. Затова и влязох тук.

    Вчера четох доста и явно подобен шум (hum или buzz) е често срещан в аудио-инструментите, заради евтини или лошо направени захранвания и недобро заземяване (ground loop). Вчера включих системата на друг контакт, пак същото, тих високочестотен електрически шум. В някои други форуми се съветва включване в отделен токов кръг с отделно заземяване, което е много сложна задача по много причини. Други съветват включване в UPS, което при мен вече е факт, за изолиране на потенциален "електрически шум" от самата мрежа. Имаше една тема за някакъв човек с нова аудио-система Шарп, който се е свързал със Следпродажбено Обслужване на Шарп и оттам са му казали, че това не се считало за дефект, а "го чували само някои хора" този постоянен шум.

    Аз в момента се чудя по принцип как да процедирам, някои хора това даже не биха го забелязали, явно аз съм по-чувствителен. Звукът идва от дясната горна част на главното тяло на системата (куплунгът за захранването е долу вляво) и, както Lupus казва, явно е от самото захранване. Сега имам две опции - едната е системата да е постоянно изключена от мрежата и да се включва само, когато се ползва; другата е да се занесе в сервиз за потенциална смяна на захранващия модул (или каквото по пътя предизвиква проблема).

    Честно казано, поради ествеството на "ремонта", може да ми се изсмеят в сервиза, тъй като техникът въобще може да не чува нищо. Аз сам не се наемам да пипам по платката, тъй като не разбирам достатъчно - въобще някой имал ли го е този проблем? Заслужава ли си да се занимавам и възможна ли е подмяна на такова захранване, без последващи проблеми по останалите компоненти? Старата ми система, пак Панасоник никога не се е чувала при работа или в режим готовност, имам предвид усилвателя й и захранването.

    PSL, купена е по интернет, защото чете директно от USB, има вътрешна памет от 2 ГБ, отделно е с много добри трилентови тонколони. В България не можах да намеря някакъв заместител локално, който да покрива всичко това едновременно, а особено при тонколоните, под трилентови не ми се занимава. Имам и двулентова система, просто звукът от три говорителя на канал не може да се сравнява с нищо...
    Този пост е редактиран от paraiso; 20-02-13 в 13:31.

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #11

    Отговор: Постоянен електрически шум от аудио система

    тих високочестотен електрически шум
    С 99% сигурност - пищи ферита на импулсното захранване. Не знам в кой град си, но потърси някой приятел или техник, който поне малко разбира от тези неща. Системата трябва да се отвори и на място да се види как е сглобен и закрепен. Понякога няколко капки hot glue за достатъчни да решат проблема.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    87
    #12

    Отговор: Постоянен електрически шум от аудио система

    Благодаря ти много, Lupus. Може ли да ми препоръчаш някой приятел/сервиз в София, който може да го направи? Алтернативно, сега ще прочета из нета за захранванията и може да се пробвам и сам.

  16. PSL
    PSL е офлайн
    Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Варна
    Мнения
    346
    #13

    Отговор: Постоянен електрически шум от аудио система

    Lupus,ти го е казал - малък ремонт от човек на който това му е работа.Възможно е самите намотки
    при определена честота да резонират.Аз ползвам пчелен восък,така импрегнирам и намотки с
    друго предназначение.Така както ти описах метода със слушалките,много точно се локализира
    мястото.Не съм пазарувал от интернет нищо,сега си харесах едни колони и не знам как става.
    Бих ти помогнал,но съм почти 500 км. на исток.Успех и да му се радваш!

  17. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #14

    Отговор: Постоянен електрически шум от аудио система

    Става и с восък и с парафин, но ако не загрява. Че иначе става мазало!

  18. PSL
    PSL е офлайн
    Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Варна
    Мнения
    346
    #15

    Отговор: Постоянен електрически шум от аудио система

    Така е, да му се оправи машината на човека и да почерпи един променлив/прав ток.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Продавам 5.1 аудио система
    От Hristosko във форум Приключили продажби
    Отговори: 1
    Последно: 26-09-14, 16:26
  2. Въпрос за аудио система
    От DDVerni във форум Аудиотехника
    Отговори: 0
    Последно: 17-02-12, 19:44
  3. Въпрос за аудио система 2+1
    От irr-lazio във форум Аудиотехника
    Отговори: 0
    Последно: 31-12-11, 10:50
  4. Аудио система
    От yoyo1 във форум Аудиотехника
    Отговори: 4
    Последно: 25-04-11, 02:01
  5. Аудио Система 5.1
    От Userz2k във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 2
    Последно: 10-06-04, 11:44

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе