Резултати от 1 до 13 от общо 13
Like Tree2Одобрявам
  • 1 Post By justify
  • 1 Post By AC_From_Hell

Защо студеното ни "преследва"?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    5
    #1

    Защо студеното ни "преследва"?

    Здравейте!

    Предварително инфо:

    Помещение - дневен тракт във форма на буквата "Г" с кухненско ъгълче и малка трапезария в късата част на Г-то и ъглов диван, масичка, работно бюрце, сакксии с високи цветя и две-три шкафчета под прозорците в дългата част на Г-то
    - обща площ 35 квм с височина 2,50 м
    - пластмасова дограма
    - външна изолация
    - вътрешна изолация на външните стени и тавана

    10 години използвахме климатик Haier 12-тица, стенен тип, разположен на мястото, където дългата и късата част на Г-то се съединяват.
    Топлеше супер през зимата, само дето духаше върху масата в трапезарията. Това все пак можеше да се регулира с насочване на въздушната струя нагоре, обаче пък се усещаше хлад ако седиш на масата, въпреки че температурата си беше 21-22 градуса. Пък ако някой полегнеше на ъгловия диван в доста отдалечената от климатика малка ниша, хладни струи почваха да го облъхват изотдолу, въпреки че нишата е далеч от въздушните потоци.

    Такааа, остаря този климатик и решихме да вземем подов тип - монтиран под прозореца на дневната, в основата на Г-то, че да не духа отгоре.
    Пак е топло в помещението, вече не духа върху масата, обаче ако някой е легнал на диваните - независимо в каква посока - пак са го нападнали хладните въздушни потоци. Усеща се независимо накъде са насочени жалузите, независимо на каква температура е настроен климатикът и независимо каква е температурата в помещението ДОРИ И НА МЯСТОТО, КЪДЕТО Е ПОЛЕГНАЛ/ПОСЕДНАЛ човекът.


    Още малко инфо - поръчахме параван, който да огражда дивана - е, не, пак легналият/седналият на него усеща хладните потоци, ама то не е само неприятно, ами като ледени ножове тук-там. Брех, невидяломусе, а температурата е 20-21 градуса в помещението. Кошмар. Адски изнервящо и адски нездравословно. Обаче пък това е най-икономичното отопление, а и нощем дори и в коридора топли, та чак до спалнята. Не можем да си позволим друго.

    Ако трябва, утре на светлото ще направя снимка и ще приложа.

    Нищо не разбирам от термодинамика, но поне знам, че студеното отива при топлото. Да не би понеже човешката температура е 37-38 градуса, а околната е 20-21 , тези двайсетина градуса просто да нападат топлото човешко тяло?! Има ли спасение?
    Моля за съвет, моляяяяя! и благодаря предварително.

    офф топик: Хубава е зимата с бялата си премяна все пак.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,124
    #2

    Отговор: Защо студеното ни "преследва"?

    вдигни градусите ..20 са малко за комфорт .. намали оборотите на фана ръчно до степен при която не се чувства хладен полъх ..

  4. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #3

    Отговор: Защо студеното ни "преследва"?

    Прав си, че не разбираш нищо от термодинамика. Топлото отива при студеното, а не обратното. Още един принцип, за който горе-долу си се ориентирал - разликата в температурите между тялото и помещението. Колкото е по-голяма - толкова повече топлозагуби от тялото - толкова по-студено се чувстваш.

    Извод: вдигни градусите на климатика до ниво, на което се чувстваш комфортно.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #4

    Отговор: Защо студеното ни "преследва"?

    А дали проблемът е в климатиците или в спецификата на самото помещение? Може би климатикът просто подсилва ефекта на някакво специфично течение в помещението.

  6. Novice
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    5
    #5

    Отговор: Защо студеното ни "преследва"?

    Брех, и с какво ти ми помогна сега?!
    Единствено се направи на многознайко. Ама изобщо не си вникнал в проблема.

    Първо - не става дума за естествена конвекция, а за принудена.

    Второ - мислиш ли, че това с вдигането на градусите не е пробвано? Вече съм го писала - в помещението е топло и супер приятно, само ако полегнеш, тръгват студените потоци/поседнеш.

    Както и да е, благодаря за включването, ама за в бъдеще предпочитам да се лиша от безценните ти съвети.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от avast3 Виж публикацията
    А дали проблемът е в климатиците или в спецификата на самото помещение? Може би климатикът просто подсилва ефекта на някакво специфично течение в помещението.
    Ами и аз това подозирам, климатиците си работят много добре. Точно затова поръчахме паравана, обаче...нъцки.
    Затова питам тук не точно за проблеми с климатици, а с топлообмена. Може пък някой да се сети как да пренасочим потоците?!? Например ти можеш да се сетиш, понеже зададе правилен въпрос, според мен.

  7. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #6

    Отговор: Защо студеното ни "преследва"?

    Темата отива в общият раздел.

    По самата тема- купувайте си климатици на които издухваната струя въздух е винаги по -топла от температурата на човешкото тяло(36.5 градуса).

    С други думи комфорта зависи от наличието две кумулативни условия:
    1. при температура от 39 градуса и нагоре на издухвания от климатика въздух ще усещате приятна топлина.
    2. зададена температура поне 23 градуса и достатъчно време помещението да е темперирано с тази температура.

    П.П. Има климатици които "запарват" въздуха в помещението.Марките лиматици които вие сте и сега ползвате не са от тях.Това е моят опит.
    mirandi одобрява това.

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    5
    #7

    Отговор: Защо студеното ни "преследва"?

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    вдигни градусите ..20 са малко за комфорт .. намали оборотите на фана ръчно до степен при която не се чувства хладен полъх ..
    Благодаря, това е правено. Не помага.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    Темата отива в общият раздел.

    По самата тема- купувайте си климатици на които издухваната струя въздух е винаги по -топла от температурата на човешкото тяло(36.5 градуса).

    С други думи комфорта зависи от наличието две кумулативни условия:
    1. при температура от 39 градуса и нагоре на издухвания от климатика въздух ще усещате приятна топлина.
    2. зададена температура поне 23 градуса и достатъчно време помещението да е темперирано с тази температура.

    П.П. Има климатици които "запарват" въздуха в помещението.Марките лиматици които вие сте и сега ползвате не са от тях.Това е моят опит.
    Извинявай, че не нацелих раздела.

    И благодаря за съвета, но климатикът вече е купен. Освен това не мисля, че проблемът е в климатика.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #8

    Отговор: Защо студеното ни "преследва"?

    Цитат Първоначално публикувано от Viatrix Виж публикацията
    Ами и аз това подозирам, климатиците си работят много добре. Точно затова поръчахме паравана, обаче...нъцки.
    Затова питам тук не точно за проблеми с климатици, а с топлообмена. Може пък някой да се сети как да пренасочим потоците?!? Например ти можеш да се сетиш, понеже зададе правилен въпрос, според мен.
    Просто имам идентичен проблем и знам, че проблемът при мен не е в климатиците, с които се отоплявам.

  11. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #9

    Отговор: Защо студеното ни "преследва"?

    Цитат Първоначално публикувано от Viatrix Виж публикацията
    Брех, и с какво ти ми помогна сега?!
    Единствено се направи на многознайко. Ама изобщо не си вникнал в проблема.

    Първо - не става дума за естествена конвекция, а за принудена.

    Второ - мислиш ли, че това с вдигането на градусите не е пробвано? Вече съм го писала - в помещението е топло и супер приятно, само ако полегнеш, тръгват студените потоци/поседнеш.

    Както и да е, благодаря за включването, ама за в бъдеще предпочитам да се лиша от безценните ти съвети.
    Първо - няма значение за каква конвекция става въпрос, и при двата вида важи един и същи закон на термодинамиката, просто процесът протича с различна скорост.

    Второ - щом като полегнеш ти е хладно, значи има достатъчно сериозен температурен градиент между въздуха горе/долу в самото помещение.

    Лиши се пък после стой на хладно, аман!
    mirandi одобрява това.

  12. Novice
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    5
    #10

    Отговор: Защо студеното ни "преследва"?

    Цитат Първоначално публикувано от avast3 Виж публикацията
    Просто имам идентичен проблем и знам, че проблемът при мен не е в климатиците, с които се отоплявам.
    И как се справяш?

  13. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,688
    #11

    Отговор: Защо студеното ни "преследва"?

    Най-лесно се хващат топлозагубите с инфрачервен термометър. Студените стени, под или таван се виждат ясно. Принципно, когато пода или някоя стена (стени) са студени се получават такива течения, защото реално смучат.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    5
    #12

    Отговор: Защо студеното ни "преследва"?

    Цитат Първоначално публикувано от Mega Виж публикацията
    Най-лесно се хващат топлозагубите с инфрачервен термометър. Студените стени, под или таван се виждат ясно. Принципно, когато пода или някоя стена (стени) са студени се получават такива течения, защото реално смучат.
    ОК, вероятно и може би двете ВЪТРЕШНИ стени - към спалнята и към съседния апартамент (на калкан май се казва) са студени, ама все пак са вътрешни. А всичко външно ( с прозорци обаче) е термоизолирано.
    Подът...ми не знам, съседите отдолу топлят също с климатици.

    И ако ги "хвана" тия топлозагуби, после какво? Да изолирам и вътрешните стени ли, какво?

    ред.: Пак да повторя, че температурата в помещението е много добра - за нашите изисквания комфортът е около 20-21 градуса. Но сме пробвали да повишим на 26-27 градуса. Обаче пак се усещат хладните потоци.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #13

    Отговор: Защо студеното ни "преследва"?

    Цитат Първоначално публикувано от Viatrix Виж публикацията
    И как се справяш?
    Свикваме . Не мога да разбера откъде се създава течение. Стара дограма-нова дограма, без изолация-с изолация, ремонт на къщата с промяна на броя и квадратурата на помещенията, без климатици-с климатици, стара вх. врата-заменена с нова...всички тези преходи не промениха нищо. Единственият виновник, за който се сещам е капандурата към тавана, но пък там съм се подсигурил.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Защо студеното ни "преследва"?
    От Viatrix във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 4
    Последно: 29-01-14, 21:39
  2. Отговори: 4
    Последно: 09-09-13, 22:54
  3. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  4. Отговори: 1
    Последно: 30-12-06, 11:48

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе