Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18

Газова бутилка - легнала

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. PVV
    PVV е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    103
    #1

    Газова бутилка - легнала

    Имам един проблем и не знам как да го реша. Печката ми е на газ и използвам газова бутилка. Сега обаче се преместих и мястото в шкафчето е такова ,че бутилката трябва да е легнала с редуцил вентила напред . Казаха ми обаче, че при това положение към печката ще отива течен пропан бутан и това ще задръсти дюзите.Трябвало да има изпарител . Кажете как да го направя и наистина ли е опасно ако бутилката е летнала. Място наистина няма, защото печката и бутилката са на терасата, а шкафчето има и друга функция освен да побира бутилката и то легнала на единия рафт.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #2

    Re: ГАЗОВА БУТИЛКА-ЛЕГНАЛА

    ми сложи я да седне

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #3

    Re: ГАЗОВА БУТИЛКА-ЛЕГНАЛА

    Цитат Първоначално публикувано от PVV
    Имам един проблем и не знам как да го реша. Печката ми е на газ и използвам газова бутилка. Сега обаче се преместих и мястото в шкафчето е такова ,че бутилката трябва да е легнала с редуцил вентила напред . Казаха ми обаче, че при това положение към печката ще отива течен пропан бутан и това ще задръсти дюзите.Трябвало да има изпарител . Кажете как да го направя и наистина ли е опасно ако бутилката е летнала. Място наистина няма, защото печката и бутилката са на терасата, а шкафчето има и друга функция освен да побира бутилката и то легнала на единия рафт.
    Абсолютно вярно е това, което са ти казали.

  5. PVV
    PVV е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    103
    #4

    Re: ГАЗОВА БУТИЛКА-ЛЕГНАЛА

    Да , но как да реша проблема.

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    286
    #5

    Re: ГАЗОВА БУТИЛКА-ЛЕГНАЛА

    Бутилката трябва да е в изправено положение, аз имах същия случай защото домакинските шкафове в нашата страна са един и същи вид.
    Направих следното и много ме улесни. Свалих средният дървеноталашитов панел на готварския шкаф и го изрязох с трион за да може бутилката да влиза права свободно, а останалия панел го закрепих с две алуминиеви винкелчета в дъното и за предницата даже ми остана място отпред за парцали.

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #6

    Re: ГАЗОВА БУТИЛКА-ЛЕГНАЛА

    Вместо да ползвай газ, я погнедни темата от преди нова година за индукционни котлони. На тях се готви по-евтино от газ. За 45лв се взема китайски котлон. Брат ми вече се отакза от газта. Несравнимо по-удобно е готвенето на такъв котлон в сравнение с газта. Имаш прецизна регулация на температура и мощност. Ползването на пропан-бутан е отживелица.

  8.  
     
  9. PVV
    PVV е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    103
    #7

    Re: ГАЗОВА БУТИЛКА-ЛЕГНАЛА

    Вътре в кухнята съм с керамичен плот, но навън на терасата искам да е газ защото така съм свикнал и газта има други предимства , но не това е темата на въпроса ми. Определено искам бутилката да е легнала , защото под нея има други измишльотини като плъзгащи се плотове и др с друго предназначение. Въпросът е може ли да се направи междинин изпарител между бутилката и печката, който ако може да се направи мисля да монтирам от долната страна на плота.

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    286
    #8

    Re: ГАЗОВА БУТИЛКА-ЛЕГНАЛА

    По принцип да ,то ги има и готови за автомобили.Само 40лв.Само че ,има три неща които трябва да приспособиш. Препоръчвам ти изпарител тип електрически ,трябва да синхронизираш електрическия клапан съвместно със степента на ключа на котлона или фурната на печката . Да предвидиш подгряване на изпарителя с топла вода . Ще имаш проблеми с налягането в самата бутилка.Редуцил вентила трябва да е специален.Доста сложно ,нерентабилно и опасно. Може да си вземеш и по малка бутилка за пропанбутан,която да се вмества в тясното место.

  11. lrn
    lrn е офлайн
    Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    183
    #9

    Re: ГАЗОВА БУТИЛКА-ЛЕГНАЛА

    А нестава ли с малка т.е. по-ниска бутилка? Сега вярно, ще се сменя по-често ама пък тогава ще зареждаш по две, три наведнъж.

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    957
    #10

    Re: ГАЗОВА БУТИЛКА-ЛЕГНАЛА

    Цитат Първоначално публикувано от lrn
    А нестава ли с малка т.е. по-ниска бутилка? Сега вярно, ще се сменя по-често ама пък тогава ще зареждаш по две, три наведнъж.
    Ами то това е най-правилното решение!!!
    Има два размера бутилки наше производство, които по обем са по-малки от стандартните. И мисля, че по-малката е точно това, което ти трябва, защото по височина е колкото диаметъра на стандартна бутилка. Така, че това е решението. Разбира се, в зависимост от размера на отделението в шкафчето ти може да взвмвш и по-голяма.
    Аз имам такава и я ползвам когато ми свърши газта от големите докато заредя, а също и за туристическа.
    За домакинските уреди у нас, а и в Западна Европа бутилките трябва да са изправени, през гърлото, респ. крана трябва да излиза газова фаза на пропан-бутана, а не течна.

  13. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #11

    Re: Газова бутилка - легнала

    един приятел си държи бутилката на терасата а до кухнята му ходи маркуч и това е решение!

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    135
    #12

    Re: Газова бутилка - легнала

    Въпроса ми звучи интересно. Според мен основния проблем в случая е, че редуциР-вентила е пресметнат за работа с газова фаза. Основната му функция е да редуцира ( намалява ) налягането посредством собственото си хидравлично съпротивление. Обаче, това хидравлично съпротивление е различно за газова и течна фаза, следователно изходното налягане няма да е това, което очакваш. Лошото е, че така без да чета някаква литература не мога да ти кажа дали на изхода ще имаш по-високо или по-ниско налягане (подозирам, че ще е по- ниско). Има и друга особеност - когато бутилката се изпразни наполовина ( нивото на течния пропан-бутан спадне под вентила) характеристиките на потока ще се променят. Аз силно се съмнявам, че течен пропан-бутан ще достигне до котлона, но, ако това те притеснява, може да използваш междинно казанче. Това казанче трябва да е херметично и да има два щуцера - един входен и един изходен. На изходния може да се монтира допълнителен ръчен вентил. Този допълнителен вентил ще трябва да се притваря или отваря в зависимост от нивото на течния пропан-бутан.

    Не е много сложно, но аз бих се спрял на варианта с по-малка бутилка.

  16. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #13

    Re: Газова бутилка - легнала

    при легнала бутилка няма начин да не отиде течна фаза до котлона със и без допълнителни казанчета!

  17. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #14

    Re: Газова бутилка - легнала

    Б@си, много ми е интересно, след тези напъни да се eбe дявола, дали автора на темата скоро ще пише. Не само тук, де, щото вече може и да е angel

    По темата: толкова ли е трудно да се вземе по-малък габарит бутилка? Всякакви тенетемейщини могат да доведат до взрив. А след огледа няма и застраховка да получиш....

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    135
    #15

    Re: Газова бутилка - легнала

    Цитат Първоначално публикувано от marto68
    при легнала бутилка няма начин да не отиде течна фаза до котлона със и без допълнителни казанчета!
    Не мисля, че си прав. Това зависи от редуцирането на налягането след редуцир-вентила. Ако в маркуча има някаква течна фаза, тя 100% е в състояние на насищане. От тук е и идеята за казанчето - ако има някакво кипене, то да се спре до там.

    Това го пиша само теоретично. Аз не бих си правил подобни експерименти. И съм много против да се правят въобще.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Забраняват чалгата във фейсбук до края на
    От glowndark във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 20
    Последно: 20-12-11, 15:22
  2. Топла вода - на газ или електричество?
    От klimbooo във форум Отопление
    Отговори: 23
    Последно: 27-12-10, 15:07
  3. Култовата игра "Max Payne" ще излиза на филм
    От Mr.TECHNO във форум Коментирай новина
    Отговори: 4
    Последно: 16-07-08, 14:03
  4. Изключване на бутон на мини-клавиатура
    От Silviya във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 18-05-07, 22:16
  5. Мобилтел пуска нова търговска марка
    От Araiz във форум Коментирай новина
    Отговори: 15
    Последно: 14-07-06, 21:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе