Отговор: Термопомпа Въздух-Вода
Здравейте, изчетох доста форуми за последните 2 седмици и до колкото разбрах Дайкин са най-добрите (може и да бъркам де) ще ми трябва поне 14-16Квт за отопление на къща, искам да попитам коя фирма ще препоръчате за монтаж в София? Все пак тези неща се прецакват след години, та не искам фирма фантом.
Отговор: Термопомпа Въздух-Вода
Отговор: Термопомпа Въздух-Вода
а то ще си издържи гаранцията не се притеснявай.
Отговор: Термопомпа Въздух-Вода
Поне вземи прочети последните 20-30 поста на тази тема, където има дадени доста модели, техните характеристики, предимства и недостатъци и цени. Дайкин нито е единственото, нито е най-доброто.
Отговор: Термопомпа Въздух-Вода
yahoo , Задължителен оглед на място, Избора освен всичко друго е и според нуждите.
Отговор: Термопомпа Въздух-Вода
Както е казал VanDam изчети последните постове тук и основно моят, от който става ясно, че Дайкин не са най-добрите, а най-скъпите. Мега също е казал - задължителен оглед на място от професионална фирма.
Отговор: Термопомпа Въздух-Вода
Само, който е докосвал (и разбрал) управлението на Atlantic Alfea или Fujitsu Waterstage, ще разбере че Дайкин са се доближили до истината, всички останали климатичари са много далече от успешно изделие за ОТОПЛЕНИЕ!
Колкото до оразмеряване на инсталация и подбор на термопомпа нещата са доста тънки за да може хем да покрие нуждите на жилището, хем да е оптимално икономична системата. Например ако имаш отоп.товар 10кВ при -15 градуса навън и си сложиш инверторна термопомпа с мощност 10кВ си леко прецакан, защото когато навън е 0 до 5 градуса, инвертора излиза извън зоната на модулация и машината сгъстява on/off циклите! Както и да е училището мина, който е ходил и е слушал ок, който не е да се поинтересува за какво говоря и да потърси контакт с фирма с опит в изграждането и монтажа на системи въздух-вода.
Отговор: Термопомпа Въздух-Вода
Разбрал си и ти от термопомпи...
Отговор: Термопомпа Въздух-Вода
Какви радиатори се препоръчва да се връзват към термопомпа или няма значение дали са алуминиеви или панелни.
Отговор: Термопомпа Въздух-Вода
Цитат:
Първоначално публикувано от
vinse
Какви радиатори се препоръчва да се връзват към термопомпа или няма значение дали са алуминиеви или панелни.
За мен лично няма никакво значение какъв вид ще са, но е от изключителна важност да се оразмерят правилно за работа в нискотемпературен режим. Това ще спомогне за максимално икономично отопление.
Отговор: Термопомпа Въздух-Вода
Цитат:
Първоначално публикувано от
AC_From_Hell
За мен лично няма никакво значение какъв вид ще са, но е от изключителна важност да се оразмерят правилно за работа в нискотемпературен режим. Това ще спомогне за максимално икономично отопление.
Принципно, алуминият е по-добро решение от гледна точка на крайните размери, ако се вземе силно оребрен глидер има шанс да излезе (радиатора) с по-малки габаритни размери. От друга страна, ако си намери панелни тип 33, може да му излязат по къси но да стърчат повече от стената.
Абе както казва Адския, майката му е в оразмеряването -> за панелни
Отговор: Термопомпа Въздух-Вода
Здравейте,
Моля за съветИ.
Построих къща като беше предвидено да сложа термопомпа. Но както винаги се случва на финала се оказа, че за последните дейности няма пари. Сложих два климатика с идеята, че ще ги използвам 4-5 години, докато термопомпите навлязат по-масово и поевтинеят. И разбира се докато се опарича. Климатиците вършат работа, но има проблеми, които предизвикват дискомфорт - баните са студени, при по-ниски температури в коридора пада до 12-14 градуса, появява се конденз в коридора, стаята за гости е неотопляема,
Къща на 2 етажа - 160 м2 реална площ , няма мазе, изолация уж добра. Има доклад за ЕЕ с конкретни данни. Пуснати са тръби и ток навсякъде. Отделни кръгове за всяко помещение. Има бойлер с 2 серпентини, за който разбрах от този форум, че е неподходящ, но пък успешно го ползвам със соларен панел. Става дума за Варна - под -5 градуса се случва 1-2 седмици в годината.
Fujitsu ASYG24LFC "топли" първия етаж , Mitsubishi E MSZ/MUZ-GE35VA "топли" втория етаж. Условно казано се справят, но със споменатите проблеми.
Въпрос 1: Струва ли си да си реша споментите проблеми с евтина термопомпа с мощност 10-12-14 kW с COP 3 и повече при положителна външна температура? По принцип цялата къща ми я сметнаха 14 kW при проекта. - http://www.ebay.de/itm/Hochtemperatu...item3d024aac84
Въпрос 2: Ако "това нещо" ми свърши работа, то има ли смисъл да работи паралелно с климатиците? Т.е. в помещенията където са вътрешните тела на климатиците, радиатори/конвектори да са настроени на на нисък градус, за да се ползва по-добрия COP на климатиците?
Въпрос 2А: Ще бъде ли ефективно термопомпата да подържа 17-18 градуса в помещенията с радиатори , а като сме си вкъщи да вдигаме температурата с климатиците? Избягахме от шума с тази къща и използването на конвектори ме плаши.
Отговор: Термопомпа Въздух-Вода
Не те съветвам да си купуваш машини с неизвестен произход. Също така, тези тела са неинверторни и са предвидени да охлаждат, а това, че отопляват е колкото да заместят котел или друго в преходните сезони, през зимата ефективността няма да е много висока. По-скоро се насочи към нещо истинско, което е проверено, има гаранция и тн. В крайна сметка трябва да ти върши работа, а не да хвърлиш една чанта пари на вятъра...
Отговор: Термопомпа Въздух-Вода
Първо, тази машина като я гледам е моноблок, тоест ще я зареждаш с гликол или ще стискаш палция да не спира тока :)
второ никъде не пише инвертор ли е или не, но като гледам менюъла и това, че ползват софтстартер за компресора клоня към on/off.
може хубаво да разгледаш и таблицата с пада на капацитета (страница 7), че като гледам как пада при минусови температури не вярвам да
изкараш от 12-ката повече от 7 kW при -6С външна температура.
С две думи, послушай Адския :)
Отговор: Термопомпа Въздух-Вода
Мерси за съвета, но ние българите най-много мразим да настинем и да се минем. Съответно съм се минал с инвестицията в 2 климатика. :BigGrin
Вероятно трябва да перефразирам въпроса - струва ли си хубава термопомпа с малка мощност, която да покрива проблемите и съответно да е на по-ниска цена? Или да спестявам и стискам зъби още 2-3 години?
- - - - - - - - - -
Цитат:
Първоначално публикувано от
P.Hristov
че като гледам как пада при минусови температури не вярвам да
изкараш от 12-ката повече от 7 kW при -6С външна температура.
Е по принцип двата климатика могат да добавят още толкова при необходимост.
Така или иначе имам климатиците. Идеята беше да добавя нещо евтино куча марка, което да покрие коридор, бани и стая за гости. И ако се окаже нещо успешно да работи в паралел с климатиците.