Резултати от 1 до 9 от общо 9
Like Tree3Одобрявам
  • 2 Post By Lazar
  • 1 Post By ccankov73

Направи (помогни) си сам - термопомпи собствено (домашно) изпълнение

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #1

    Направи (помогни) си сам - термопомпи собствено (домашно) изпълнение

    Една тема за "Направи си сам" отопление с термопомпи.

    Като за начало на темата:

    П.П.
    Ако питате - не е мое изпълнение, макар че имам подобна идея.
    За мен това горе е задължително да е подово изпълнение.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #2

    Отговор: Направи(помогни) си сам - термопомпи собствено(домашно) изпълнение

    Хващам се за последното изречение - не, тази аматьорщина не е бъдещето в отоплението. В бъдещето всеки ще погледне с усмивка на това изпълнение. Понеже и аз съм минал по този път, ще кажа, че няма смисъл от такова начало, И най-бюджетната съсреманна китайска ТП, повече си заслужава и струва по-малко от това 15г. старче, което го купуваш все едно котка в чувал. Пък гордостта, че ползва бойлера за буфер няма да я коментирам. Подгряваш бойлера с 40*С, т.е. нямаш топла вода никога, ако не включиш нагревателя, а като го включиш си имаш един електрокотел 3кВт, който подпомага ТП. А 3 кубика дърва на месец за 80м2 също няма да коментирам и то за няколко часа работа на ден. Една бюджетна и добра ТП за тази квадратура струва не повече от 5К, за труда, времето и грозотиите няма да говорим
    Gena_bs и HRS9 харесват това.

  4. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #3

    Отговор: Направи(помогни) си сам - термопомпи собствено(домашно) изпълнение

    Въпрос към знаещи и практикуващи.

    Долу-горе до каква Т на водата средностатистическа ТП е по-изгодна от газов котел?
    Ясно ми е, че колкото по-малко- толкова повече, обратното на правилото на Мечо Пух .
    Правя едни тестове на парното сега, и се оказва, че около 0С си топли с 40С връщаща съвсем нормално.
    Та ми се въртят варианти с ТП вързана в паралел с котела и някакво управление и да си ползвам радиаторите до към 0 - -5С, после котел….
    Според последните зими ще е 90%+ на ТП.
    Струва ли си 10-20К инвестиция в по-сложна система/инсталация (но пък даваща по-висока сигурност “да не съм на студено”) или да не се занимавам с глупости засега (и да мисля за подово) …?

    п.с. Едно време не послушах Lazar да ми сложи подово, ама милото мрън та мрън, “какъв ремонт ни чака после - плочки/ламинати”….

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #4

    Отговор: Направи (помогни) си сам - термопомпи собствено (домашно) изпълнение

    Много сложен въпрос задаваш.
    При сегашните цени какъв коп ти трябва за да плащаш еднакво?

  6. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #5

    Отговор: Направи (помогни) си сам - термопомпи собствено (домашно) изпълнение

    Предполагам, че КОП около 3 би се доближил до сметката като на климатици.
    Ето сега котела глътна 22 кубика газ за 24ч чисто за отопление. Беше пуснат от предния ден, т.е. системата беше подгрята
    след текущи ремонт на малки течове .Входяща 40С.
    Къщата си е темперирана от климатиците.Зимните сметки за ток (при климатици) са 300-400 до 500лв в най-най-студените месеци(януари)
    Лятната е около 100лв.
    Отопляеми към 200кв.

  7. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #6

    Отговор: Направи (помогни) си сам - термопомпи собствено (домашно) изпълнение

    Ако ти се занимава мога да ти дам линкове за разни симулатори на Хитаци и ЛГ стайл баце. До колко ще изкарат верни данни обаче не мога да гарантирам.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #7

    Отговор: Направи (помогни) си сам - термопомпи собствено (домашно) изпълнение

    Прати на лични, обаче не гарантирам, че ще се справя ....
    Благодаря!
    bobivg одобрява това.

  10. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #8

    Отговор: Направи (помогни) си сам - термопомпи собствено (домашно) изпълнение

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    Предполагам, че КОП около 3 би се доближил до сметката като на климатици.
    Ето сега котела глътна 22 кубика газ за 24ч чисто за отопление. Беше пуснат от предния ден, т.е. системата беше подгрята
    след текущи ремонт на малки течове .Входяща 40С.
    Къщата си е темперирана от климатиците.Зимните сметки за ток (при климатици) са 300-400 до 500лв в най-най-студените месеци(януари)
    Лятната е около 100лв.
    Отопляеми към 200кв.
    За да харчиш 22м3 газ за отопление на 200м2 проблема не ти е с какво се отопляваш, а че имаш доста загуби. Иначе при грубо 50% по-ниска цена за квт/ч за термопомпа сметни колко време ще я изплащаш и си прецени. За мен е безсмислена инвестиция, освен ако парите ти стоят в банката без никаква възрващаемост.

  11. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #9

    Отговор: Направи (помогни) си сам - термопомпи собствено (домашно) изпълнение

    Ха, за топлозагубите ми е ясно, нали ги виждам глупостите ма майсторите от едно време.
    Но имаме дилема с милото - аз искам да я сменяме къщата по ред причини, а тя си я харесва и предпочита “ъпгрейди”.
    Една добра изолация би била 50+К + подово с ТП (30+К) за да стане както трябва - ми то (плюс други непредвидени разходи) със 100К ще си плащам сегашните масрафи докато ме закопат и не си струва инвестицията и нервите.
    Та идеята ми е на настоящата инсталация да “бодна” ТП.

    п.с. Според единия калкулатор на bobivg ми излезе, че с 12kW ТП в паралел с котел ще мога да докарам сметките както при климатици.
    Това ако съм въвел всичко правилно .


    p.s. pio00, само да добавя 25С в хола , 23-4С по другите стаи, това също е фактор за високата консумация.Но такава съм си я взел жената, ще си я търпя . Като замине за 2-3 дена по работа веднага свалям 2-3 градуса и си ми е добре.
    Този пост е редактиран от ccankov73; 01-02-24 в 17:44.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. ТЕРМОПОМПИ САМСУНГ
    От DAIKIN+VRV+MASTER във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 4
    Последно: 21-04-18, 15:17
  2. термопомпи въздух-вода
    От climamarket във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 0
    Последно: 24-11-13, 20:49
  3. usb sata hdd собствено захранване
    От maxim7 във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 11-09-13, 13:03
  4. Тапети собствено производство
    От Aliana във форум Хоби и свободно време
    Отговори: 3
    Последно: 21-09-09, 10:52
  5. BAREV помогни ми за siemens c55 моля те!!!
    От pavel1980 във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 2
    Последно: 27-07-04, 23:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе