Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 17

Спор за честота на монитори

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    190
    #1

    Спор за честота на монитори

    Ами значи, въпросът е следният: Спорих с един физик за честотата на опресняване на мониторите, тъй като съм чел, че колкото повече е, толкова е по-добре и по-малко се изморяват очите. Той обаче казва, че по-висока честота, значи по-висока енергия, а тази енергия се възприема от очите и по-лесно се изморяват и казва, че оптималният вариант бил 75Hz. Какво мислите вие, дайте малко разсъждения?

  2.  
     
  3. Banned
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    1,083
    #2

    Спор за честота на монитори

    ама стига глупости бе !



    видимата светлина е в диапазона 400-700 нанометра(Грубо казано - който иска точно - гугъл.ком) - честотата и се получава като се раздели единица на дължината на вълната.



    ако твоя познат е прав - трябва само за 1 сек. да ослепеем от дневна светлина






  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #3

    Спор за честота на монитори

    Правилно си прочел и разбрал. Уточнявам, че в написаното по-долу имам предвид CRT-мониторите.



    Колкото по-висока е честотата на опресняване, толкова по-малко "трепка" мониторът и толкова образът е по-стабилен. VESA-стандартът наистина e 75Hz при резолюция 640х480 и по-висока. Все пак това е изискване за минимална честота - тя е подходяща при ниски резолюции и малки диагонали на мониторите (напр. 800х600 и 15" монитор). Колкото по-голям е мониторът толкова по-висока трябва да бъде и честотата, за да се постигне стабилен образ. Препоръчителни честоти (ако се поддържат от монитора и картата, разбира се): 17" - поне 75 Hz; 19" - поне 85 Hz; 21" и нагоре - 100 Hz.



    По-високата честота на опресняване наистина изисква <u>консумация</u> на повече енергия, но това в никакъв случай не е синоним на <u>излъчване</u> на повече енергия. Там е и грешката на познатия ти физик - той може би не знае, че всички съвременни CRT-монитори отговарят на стандарта TCO'99, който поставя много високи изисквания пред енергийните емисии. Самият стандарт можеш да намериш тук

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    190
    #4

    Спор за честота на монитори

    Ами добре, ще му предам какво сте казали и може ли да се опита да ви обори

  6. Banned
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    1,083
    #5

    Спор за честота на монитори

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Правилно си прочел и разбрал.







    <div align="right">Originally posted by Raid*-*08/12/2004*:* 00:11:59</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    кой прочел и кой разбрал ??[:D]






  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #6

    Спор за честота на монитори

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote"><blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Правилно си прочел и разбрал.

    <div align="right">Originally posted by Raid*-*08/12/2004*:* 00:11:59</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    кой прочел и кой разбрал ??[:D]

    <div align="right">Originally posted by Zaphod B*-*08/12/2004*:* 00:32:47</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Не ти бе![:D]

    И ти де!

    Не ме обърквай! [8]

    Тоест, докато съм писал, ти си си вмъкнал поста преди моя.

    Бе няма значение...

    Той badboy разбра.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #7

    Спор за честота на монитори

    мдам, и определено с моите чувствителни очи на 15 или 17 инчов монитор мога да стоя дълго без да ме заболят очите само на 100Hz, а откак преди няколко часа си купих 21-инчов, остановявам че 100Hz май са малко...

  10. Member Аватара на XIIID
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    Burgas, Bulgaria
    Мнения
    829
    #8

    Спор за честота на монитори

    не знам дали не е малко късно да се включа в 'спора' и да обърна внимание на нещо друго, което май никой не взима предвид... наистина познавам хора, по-чувствителни към трепкането при опресняване, но не е ли лошото качество на образа това, което най-напряга очите и докарва сълзи като сериал на пенсионерка? става въпрос за ширината на честотната лента, или ако загърбим физическата терминология, просто за факта, че малко монитори успяват да дадат фокусирана точка в номиналния си режим... повечето боклуци размазват по хоризонтала, но защо ли всеки дъни на МАХ, а не пробва дали на 75Hz няма да му маже по-малко, вместо да поставя рекорди колко Hz ще изстиска? моето впечатление е, че при ВСЕКИ дисплей картинката се изостря, като смъкнеш херците!

  11. Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    378
    #9

    Спор за честота на монитори

    При по-висока честота на опресняване електронният лъч е с по-нисък интензитет - толкова е просто.



    Zaphod B - ти по-добре си изтрий поста, че.... [xx(] []

  12. Banned
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    1,083
    #10

    Спор за честота на монитори

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">



    Zaphod B - ти по-добре си изтрий поста, че.... [xx(] []



    <div align="right">Originally posted by Dark Skywalker*-*08/12/2004*:* 09:15:54</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    [?][?][?][?][?]



    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">.....Той обаче казва, че по-висока честота, значи по-висока енергия, а тази енергия се възприема от очите ......

    <div align="right">Originally posted by badboy - 07/12/2004 : 23:34:06</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    <font color="orange">добавено</font id="orange">



    хайде да поразсея малко заблудите - извадка от интернет:



    Visible light has a characteristic wavelength in the range of approximately 3900 <font color="purple">ангстрома</font id="purple"> to 7700 <font color="purple">ангстрома</font id="purple">. Electromagnetic energy outside this range is no longer visible to the human eye.







    The frequency of the wave is the inverse or reciprocal of the period. That is, the frequency is the number of cycles of the waveform that occur in one second of time. For many years this was simply measured in units of cycles per second. Recently, however, the specific name hertz (abbreviated Hz) has been designated as the appropriate unit to indicate cycles per second.



    In general equations, the letter f is used to indicate frequency in hertz.







    --------------------------------------------------------------------------------



    The basic mathmatical formula that relates wavelength, frequency, and the speed of light is:



    c = честотата х дължината на вълната

    ___________________________________________________



    готов резултат :



    http://www.adec.edu/tag/spectrum.html



    Visible Light 430 THz to 750 <font color="red">THz</font id="red"> - ТЕРАхерци, НЕ херци








  13. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    64
    #11

    Спор за честота на монитори

    Въпросният физик може би е имал предвид нещо от рода:

    1. Трептенията под 75Hz са видими за човешкото око (ако трябва да сме точни долавят се до 72Hz с много малки изключения сред хората)

    2. Невидимите т.е. над 75Hz продължават да влияят и дразнят мозъка. Колкото е по-голяма честотата на опресняване, толкова по-големи са и дразненията.

    Аз също бях чел подобни твърдения. Но докато за първото съм сигурен, то за втората част не съм напълно. Поне аз не съм имал проблеми при работа с монитор с честота на опресняване 85 или 100 Hz.

  14.  
     
  15. Banned
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    1,083
    #12

    Спор за честота на монитори

    впредвид казаното от ДИД ще добавя, че в края на миналия век един тайландец, или хонг-конг-ец се беше опитал да подобри световният рекорд за най-дълга игра на РС - на 8-ия ден беше умрял..[V]



    сигурно са виновни дразненията на мозъка.....






  16. Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    378
    #13

    Спор за честота на монитори

    Абе Zaphod, защо ми делиш дължината на вълната на светлината във видимия спектър на честотата на опресняване на монитора, бре?!? [8D]

  17. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #14

    Спор за честота на монитори

    А каква мислите, че е връзката между честотата на опресняване, трептенията на монитора, захранването и HDD?

    При мен, на 15" нов монитор IBM, за когото това не би трябвало да влияе се оказва погрешно.

    Случая: На този модел му дават стандартно 75 Hertz, аз съм го пуснала на 85. Всичко - наред до момента в който HDD-то не започне да "се върти". Тогава картинката така се омазва, че бедна ви фантазията.

    Защо според вас, след като честотата е сравнително добра се получава това?

  18. Banned
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    1,083
    #15

    Re:Спор за честота на монитори

    опа - пак грешка стана.

    ама, може и да съм прав.

    ша ви кажа туморо - като си купа батерия за calc-а

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. MTEL честота?
    От peshooo във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 24
    Последно: 02-12-07, 18:36
  2. Един позабравен Спор!!!
    От Mr.TECHNO във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 9
    Последно: 27-04-04, 16:49
  3. 19" Монитори / TOP 10
    От DeathKnight във форум Общ - хардуер
    Отговори: 19
    Последно: 08-01-03, 00:58
  4. Монитори
    От MasterCop във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 15-07-02, 08:15
  5. Hardware registry спор
    От MANIAK във форум Общ - хардуер
    Отговори: 12
    Последно: 20-06-02, 13:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе