Сглобяеми къщи FAQ / (плюсове и минуси)
Малко хора в България знаят, че в страната ни съществуват фирми производители на дървени сглобяеми къщи, които ежегодно произвеждат и монтират по около 200 броя с обща жилищна площ над 20 000 м2. Понятието за сглобяема къща по европейските стандарти гласи, че това е сграда от стенни и тавански елементи, които се изработват в индустриални условия, транспортират се до мястото на строежа, където се сглобяват върху предварително подготвената основа. В тях се включват не само сградите, направени изцяло от дърво, но и тези, в които преобладаващите материали са от дървесина и нейни производни - ПДЧ, шперплат, OSB и т.н. За производството им се използват и други материали като вата, гипсфазер и разбира се, бетон за направа на основите.
С тази статия не искам да правя реклама на дървените сглобяеми къщи, а да разясня какви са основните им предимства и да оборя някои „аргументи”, изтъквани като недостатъци. Хората имат противоречиво мнение за тях, останало от миналото, и си ги представят като някакви бараки или бунгала, които група дърводелци сглобяват за няколко часа. Съвременните дървени сглобяеми къщи за постоянно пребиваване коренно се различават от сезонните постройки, които сме виждали в морските и планинските курорти. Те са на един, два или три етажа с големи площи, прекрасна архитектура и много предимства пред другите видове монолитни или монтажни сгради, а именно:
- много добра топлоизолация, което води до значително спестяване на енергия за отопление през зимата и климатизация през лятото;
- бързо изграждане на конструкцията, без това да се отразява на качеството;
- голяма степен на заводска завършеност, което води до съкращаване на сроковете за строителство;
- по-ниска цена при една и съща степен на завършеност и луксозност;
- по-голяма използваемост на застроената площ;
- възможност за изпълнение на разнообразни архитектурни решения;
- много ниско тегло на сградата, респективно голяма устойчивост на земетресения и земни свлачища;
- лесно и бързо полагане и ремонтиране на всички вътрешни инсталации;
- мокрите строителни процеси са сведени до минимум;
- всички материали по сградата са от един доставчик;
-за производството им се употребяват продукти, за чието преработване е изразходвано минимално количество енергия от невъзобновяеми ресурси, което ги прави наистина едни “зелени” или “еко” къщи.
Качествено изпълнените дървените къщи по най-важните показатели за едно съвременно жилище не отстъпват с нищо на останалите видове, особено що се отнася до комфорта, здравината, използваемостта на съвременните материали и икономичността.
Като недостатък на дървените сглобяеми сгради пред стоманобетонните се посочва по-късият срок за техническо използване. Животът на монолитните сгради, при варварска експлоатация и без текущи ремонти е по-кратък от този на поддържаните и нормално експлоатирани дървени къщи. Навсякъде в България могат да се видят лошо използвани и зле стопанисвани стоманобетонни панелни блокове и тухлени постройки. Сглобяемите къщи от дървесина и нейните производни могат да имат дълъг технически живот, т.е. периодът от построяването до събарянето им е напълно сравним с този на останалите сгради. Доказателство за това са къщите от дървена скелетно-гредова или стълбово-талпена конструкция, при които този технически живот възлиза често на повече от 300 години. Стотици са примерите в морските и планинските села и градове, където старинни дървени сгради все още се обитават или са преустроени в малки хотели, ресторанти и творчески бази.
Друг „недостатък” е нападението на дървесината от биологични вредители – гъби и насекоми. Решаването на проблема е чрез използването на суха дървесина, третирана с антисептици и инсектициди по време на производството и монтажа. През експлоатационния период не трябва да се допускат течове на вода, засипване на външните стени с пръст или да се създават други условия за развитие на вредителите на дървесина. Но тези изисквания са валидни и за останалите видове сгради.
Някои псевдоспециалисти дават за пример на неустойчивост сглобяемите сгради, помитани като кибритени кутийки от опустошителните торнада в САЩ. Всъщност торнадото разрушава всичко по пътя си. Въпреки това в т.нар. алея на торнадата продължават да строят такива сгради. За разлика от други страни, у нас не се появяват урагани с голяма разрушителна сила. В България няма регистриран случай на дървена къща, съборена от силен вятър или дебел сняг.
Най-често пожарите в жилищните сгради са причинени от тютюнопушене и нагревателни уреди, като започват от мебелировката и текстила в обзавеждането, а не от конструкцията на сградата. В пожарни условия дори незащитените дървени конструкции имат по-висока пожароустойчивост от аналогичните стоманени, а в някои случаи са съпоставими със стоманено-бетонните. Въпреки горимостта на дървесината, постройките изградени от нея и нейните производни в противопожарно отношение не са по-опасни от останалите сгради, ако се вземат необходимите предпазни мерки.
http://www.huf-haus.de/en/
http://xn----btbfjleillr4a7gm2f.com/
http://xn--90adhmaldkp1a0hl4d.bg/
http://sglobiaemi-kashti.com/
http://sglobqemi-kasti.com/
http://www.ecozid.com/
http://www.sweethomebulgaria.com/
http://www.richhouse.eu/
http://www.eurohouse.us/BG/frame_za_nas.htm
http://www.hubav-dom.com/main/index.php
http://www.amc.bg/
http://www.saw-trade.com/index.html
http://www.paskulevi.com/
http://iavor.net/
http://home.terazini.com/
http://www.bialborad.com/?r=view_art...le_id=2&lng=bg
http://www.milinkamuk.com/
http://www.dm-house.com/
Re: Сглобяеми къщи(плюсове и минуси)
Доколкото съм чел и съм се интересувал до този момент от въпроса общо взето този тип къщи нямат сериозни минуси (разбира се при добро изпълнение), освен в съзнието на българина ... за доста хора това са "американски бараки", а дори има един във форумите в ДирБГ, който твърди че строителството трябва да е яко бетон :016:
Впечатления от видяното в нета от Българските производители ...
- повечето избягват да дават дори и ориентировъчна цена в страниците си.
- посочените примерни модели в уеб страниците в голяма част от случаите са меко казано налудни ... може би пък да не са правени за българия
- Част от производителите са показали предимно модели на бунгала, а не на къщи!! Поставя под въпрос доколко биха могли да направят къща...
- преди Нова Година пуснах запитвания по интернет (през страниците) за предварителна ценова оферта по някой от предложените от тях проекти, разбира се с леки промени. Ако не се лъжа питах 3 фирми. Отговор не получих от нито една, което ме навежда на мисълта, че човек трудно би могъл да направи предварително проучване без да обиколи България ...
-срока на изпълнение според мен е минус - производителите посочват нормално срок на доставката 2-3 месеца. Имайки предвид ще част от строителството на "хотели"- особено по черноморието е точно от сглобяеми къщи, предполагам въпросните 3 месеца могат да се проточат до 5-6 ... нямам опит в строителството, но все ми се струва че по конвенционалния път спокойно ще можеш да вдигнеш която и да е къщичка на 2 етажа от около 100-120квм РЗП, за не повече от 2 месеца.
-Цена - от четеното до момента цените им май излизат над 300 евро на кв.м. според степента на завършеност и вложените материали ... това не е ли малко високо?
-Качество ... в България живеем и можем само да се надяваме, че производителят не е вложил точно в твоята къща, не съвсем изсъхнали греди ...
Ако има някой който е строил вече подобна къща или има наблюдения и инфо от 1ва ръка нека да каже какво знае - информацията ме интересува живо...
Re: Сглобяеми къщи(плюсове и минуси)
Абе ти хубаво си чел и си се интересувал, а живял ли си в американска къща? Да бараки са, и бараки ще си останат. Нямали сериозни минуси?? Аз да те питам какви са плюсовете освен че стават по-бързо и са по-евтини? Та те даже не са по-евтини при нас от класическото монолитно строителство, че са надули цените до небесата!
Re: Сглобяеми къщи(плюсове и минуси)
alexi_dobrev, въпрос ли имаш или правиш безплатна реклама ?
Re: Сглобяеми къщи(плюсове и минуси)
скоро гледах по дискавъри цяло предаване за една щастлива 70-годишна германска двойка, които се сдобиха с подобна къща точно от тази компания......голема реклама си беше предаването
Re: Сглобяеми къщи(плюсове и минуси)
Цитат:
Първоначално публикувано от FearMe
alexi_dobrev, въпрос ли имаш или правиш безплатна реклама ?
Ако смятате моя постинг за реклама - моля изтрийте го. Ще трябва обаче да изтриете също всеки постинг съдържащ някаква марка - защото това също може да е реклама ( кой знае ...??? )
Аз лично не смятам че това е реклама. HUF HAUSE са нещо като http://www.bang-olufsen.com - те продават нещо повече от което можеш да си помислиш. Струва си човек да види и прочете. Нещата които те продават са безумно скъпи ( поне за нашите представи ).
Re: Сглобяеми къщи(плюсове и минуси)
В БГ, сглобяемите къщи надали имат сериозно бъдеще, основните пречки са националните традиции в жилищното строителство, строителни технологии, качество на материалите, ...
Най-проблемният ценови елемент от строителството са довършителните работи, като изключим цената на земята.
Бързото строителство също не е преимущество, като се има в предвид, че май най-времеотнемащата част от строителството е разрешението за строеж и разрешението за вкарване в експлоатация (регулация на имота->виза за проектиране->проектиране->разрешение за строеж и после актове 14,15,16). Това в огромна степен зависи от общинската администрация, а тя в общи линии се интересува от всичко друго, но не и от това да си свърши работата и законовите срокове за това.
Т.е. Каква полза да спечелиш 1-6 месеца от строителство, като административните пречки могат да те забавят с месеци. Знам случаи и на години :knuppel2:
Re: Сглобяеми къщи(плюсове и минуси)
Познавам човек който работи във фирма която продава и сглобява такива къщи. Човека е работник (по ел. инсталациите, не е "ръководен " кадър :) ). Та от него знам, че средно голяма къща (незнам квадрати, но примерно около 70кв.м.) излиза 15000 евро "до ключ". За мен това е нормална цена , като се има предвид, че цената само на основите и покрива на една обикновена къща са около 8-9000евро. (за тези които се чудят - това са най-скъпите части на една сграда :))
Re: Сглобяеми къщи(плюсове и минуси)
Моето мнение е, че можем да минем и без зглобяемите къщи на Хамериканците. Не съм специалист, но не веднъж и два пъти съм виждал по телевизора техните хубави зглобяеми къщички издухани от последният УРАГАН и как тъпият хамериканец се тръшка какво щял да прави сега :punk:. Не че в България има Урагани и торнадота, но все пак има места кудето духат много силни ветрове, кото събарят керемите на кущите и не само тях. Доста по евтино е навънка, мдам никой не спори, нот докато дойде до тука и става поне 2на цената. А както спомена и Lamia с нашити бюрократи на глава не се излиза. То може, ама трябва и под масата или ти казват да си гледаш работата, да чкаш и те отсвирват яко. ;)
Re: Сглобяеми къщи(плюсове и минуси)
Цитат:
Първоначално публикувано от MetalMilitia
скоро гледах по дискавъри цяло предаване за една щастлива 70-годишна германска двойка, които се сдобиха с подобна къща точно от тази компания......голема реклама си беше предаването
и аз го гледах - това е поредица на дискавъри как хората си строят къщата на мечтите - всяка серия - различна къща
споменатата хуф-къща я направиха за 5 дни! - немски работници; показа се как немският "бригадир" накарал на едно място да смъкнат плочките от стената, заради разлика от 1 мм - било го срам от такова некачествено изпълнение; накрая немците си изметоха и боклука от бусчето
...и двойката не беше от Гeрмания, а от Англия....Final cost of build: £495,000 :punk:
ето тук подробности: http://www.channel4.com/4homes/ontv/...rey_huf-2.html
едни мой колега си прави сглобяема къща от итонг - за по-евтино - два пъти трябваше да кара работниците да поправят дупките за прозорците, щото не били симетрични по отношение на вратата.... :016:
като му разправих за хуф-къщата и милиметъра, той каза - "а сигурно са сбъркали при превода и е 1 см", ама си беше 1 мм, все за толкова разбирам английски...
в една друг епизод сглобиха цяла къща от английски дъб....
Re: Сглобяеми къщи(плюсове и минуси)
на мен ми харесват тези къщи, бързо се парвят, по-евтини са, имали добра топло и влаго изолация ( според спецификациите).
единственото което ще ме спре да си построя такава е факта че ще се прави от българска фирма и с местни материали ... нашите така наречени "майстори" въобще не се срамят да правят луфтове и разлики по-големи от 1 см и ако се използват некачествени материали - недобре изсъхнали греди, нищо чудно къщата да ти падне на главата след някоя и друга година.
ако се прави от германски работници , това е друга работа .... :)
Re: Сглобяеми къщи(плюсове и минуси)
Цитат:
Първоначално публикувано от Pat
Познавам човек който работи във фирма* която продава* и сглобява такива къщи. Човека е работник (по ел. инсталациите, не е "ръководен " кадър :) ). Та от него знам, че средно голяма къща (незнам квадрати, но примерно около 70кв.м.) излиза 15000 евро "до ключ". За мен това е нормална цена , като се има предвид, че цената само на основите и покрива на една обикновена къща са* около 8-9000евро. (за тези които се чудят - това са най-скъпите части на една сграда :))
Oстанал съм някакво впечатление, че основите/фундамента, на който се строят тези къщи се изпълнява от този който си е поръчал къщата и не се включва в цената ...
Към останалите ... Барака или не, тези къщи са функционални и с изключително добри показатели на изолацията... ако парите не са проблем и можеш да платиш повече нещата се приближават към ПАСИВНА къща ... ако някой получи подобни показатели от масивно строителство да свирка ...
Освен това относно живеенето в барака - ами последните цял живот съм живял в подобно изпълнение - къщата е от началото на 20ти век - последен етаж, дюшеме, част от стените изпълнени с летва и замазка, "каратаван" ... и мога да кажа съвсем отговорно, че не мисля че отстъпва по нещо на съвременното монолитно строителство като изключим функционалността, но така са строили преди 80-90 години...
При сглобяемите къщи единствения по-голям риск е от качеството на вложения дървен материал, но въпреки че сме в България, не ми се вярва производителя да рискува с влагане на толкова мокри греди, че стената да отцепи аралък от 1 педя след 1 година....
Онова за ураганите въобще няма да го коментирам ... само не мисля че е коректно да ги наричаме "американски" къщи ... подобно строителство ако не бъркам генерално има сериозни традиции също и в Западна Европа и *****
Re: Сглобяеми къщи(плюсове и минуси)
:offtopic:
Опитах се да си дам по-широка интерпретация на понятието битова техника.
Но както и да го погледне човек сглобяемите къщи не са точно битова техника.
В този ред на размисли се питам какво прави тази тема тук.
Re: Сглобяеми къщи(плюсове и минуси)
Ами тъй като мястото на битовата техника е в къщата, беше ясно, че рано или късно ще стигнем и до нея. :tongue:
Re: Сглобяеми къщи(плюсове и минуси)
Някъде споменава ли се колко е експлоатационния живот на такава къща? Предвид доста голямата температурна амплитуда (зимата от -10* (-15*), лятото до + 35* (+40* че и повече при директното излагане на слънце) в нашата мила Родина, съмнявам се да е голям и много скоро, ще трябва да се дават средства за ремонт и подмяна на греди...