Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 37

Емиграция

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    128
    #1

    Емиграция

    Привет на всички и честито ни Еврочленство!
    По тоя повод реших да пусна тема за всички българи решили да емигрират (или вече емигрирали) - кой как ще замине, в коя държава предпочитате да емигрирате и временно или за постоянно ще останете, има ли при кого да отидете или ще си пробвате късмета и накрая кой какво предпочита да работи - като нает работник или като самонает(за което трябва да си прави фирма на място и да е доста предприемчив).
    Моля споделете вашите проблеми,планове или познания по този въпрос за да могат всички "мераклий" за гурбет що-годе да се ориентират в твърде неясната ситуация с работата в чужбина.
    Вие сте на ход!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #2

    Re: Емиграция

    Тц.
    Засега предпочитам да си остана тук и да видя до каква степен на мазохизъм съм склонен да издържа.


  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #3

    Re: Емиграция

    Цитат Първоначално публикувано от IvO™
    Тц.
    Засега предпочитам да си остана тук и да видя до каква степен на мазохизъм съм склонен да издържа.


    И аз така

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    330
    #4

    Re: Емиграция

    Издържах на най - сериозните изпитания, сега ли да се предам....
    Но в тая страна определено ме дразни невъзприемчивостта към новото, бягството от отговорност на всички нива, липсата на инициативност за да се започне нещо реално и не на последно място набързичко струпаният капитал, водещ до странни управленски решения и поглед на човешкият ресурс като към дълготрайни материални активи.
    Това биха били причините да пробвам навънка. Пък и може би пак ще се отнасят с мен като с толуб, но поне ще зная, че има за какво като пари и стандарт.
    Засега обаче не ми е първа грижа къде да избягам.
    Не е форума мястото, където да питаш как да организираш и направиш нещата с фирма или работа там, където избягаш. Това се прави с проучване на държавата, поддържане на връзки там и най - вече - на място.
    Вече е по - лесно да го направиш, така че - ако имаш желание - действай, успех с инициативите там.

  6. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #5

    Re: Емиграция

    Аз от 16 години развивам собствен бизнес, имам познати които емигрираха в САЩ и такива които са на гурбет в Испания и извода ми е, че който не може да си прави сметката и не иска да се развива, навсякъде е еднакво зле.

    За щатите, 5$/ч е минималното заплащане, а оптималното за средно добър "арбайтер"(по техните стандарти на окачествяване) с език е около 10$/час. 22 раб.дни*8часа=176часа*10$=1760$. Храната в магазина е евтина, но заведенията са скъпи, детската градина в различните щати варира от 800 до 1000$, а бедрума около 500. Без кола не може да се ходи на работа, а тя носи още доста допълнителни разходи.
    Е, аз бих живял на заплата в БГ, доста по-добре от колкото там.

    Европа е друга работа, но това изнасяне на производството в държави с по-ниска цена на труда, води до увеличаване на безработицата там и цената на труда пада. В крайна сметка, кадърните специалисти печелят и живеят еднакво добре и в щатите, Китай и Европа, а тези които живеят с голямото самочувствие на недооценени са еднакво зле навсякъде и живота им минава в лутане и самозаблуда.

  7. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #6

    Re: Емиграция

    Backinblack, съгласен съм с всичко, казано от теб, но все пак говориш за минималното/почти минималното заплащане.
    Имам познат българин в Лос Анжелис, работи като програмист в средно голяма фирма и годишният му доход е около $ 60 000. Мисля, че може да си позволи и детска градина, и заведения и всичко онова, което работниците на час не могат. Отделно от това, всяка година задължително с жена си и децата им наемат вила в Маями за 2 седмици и забравят за живота, вселената и всичко останало...
    Обаче той каза следното: Тук боклукчиите вземат по $ 45 - 50 000 годишно, ще взема да стана един боклукчия, да не се занимавам с глупости.

    Не знам доколко е вярно.


    P.S. Много е правилна поговорката, че "на каквото си постелиш, на това ще легнеш". Американците принципно са наивна нация, и всеки който се представи добре (естествено, не само на приказки), има реалният шанс да се реализира там. Не само там, но и на "запад". Имам десетки познати емигранти - до ден-днешен да са се върнали 1/4. Значи останалите са успели да се приспособят/реализират по някакъв начин и щом са все още там, това им харесва и сигурно нямат намерение да се завърнат тук (освен на почивка).

    Изключвам случая, че нямат пари за билети, за да се приберат обратно в БГ.

  8.  
     
  9. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #7

    Re: Емиграция

    Цитат Първоначално публикувано от IvO™
    Backinblack, съгласен съм с всичко, казано от теб, но все пак говориш за минималното/почти минималното заплащане.
    Това е за обикновения "арбайтер"

    Имам познат българин в Лос Анжелис, работи като програмист в средно голяма фирма и годишният му доход е около $ 60 000. Мисля, че може да си позволи и детска градина, и заведения и всичко онова, което работниците на час не могат. Отделно от това, всяка година задължително с жена си и децата им наемат вила в Маями за 2 седмици и забравят за живота, вселената и всичко останало...
    Програмистите не ги числя към обикновените "арбайтери" и тъй като с тях имам вземане-даване(http://forum.setcom.bg/index.php/topic,24481.0.html), мога със сигурност да твърдя, че добрите са еднакво добре там и тук(ако съпоставяш по уплътнение на работното време). Друг е въпроса, че некадърни и за без пари не щат, също така имам и братовчед който беше там, но като специалист(електро инженер) с трудова виза и се движеше с около 2000$ на седмица, но не за 5дена*8часа




  10. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    131
    #8

    Re: Емиграция

    Аз след месец заминавам да живея с жената в Австралия.

  11. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    771
    #9

    Re: Емиграция

    .

  12. Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    396
    #10

    Re: Емиграция

    Цитат Първоначално публикувано от backinblack
    Аз от 16 години развивам собствен бизнес, имам познати които емигрираха в САЩ и такива които са на гурбет в Испания и извода ми е, че който не може да си прави сметката и не иска да се развива, навсякъде е еднакво зле.

    За щатите, 5$/ч е минималното заплащане, а оптималното за средно добър "арбайтер"(по техните стандарти на окачествяване) с език е около 10$/час. 22 раб.дни*8часа=176часа*10$=1760$. Храната в магазина е евтина, но заведенията са скъпи, детската градина в различните щати варира от 800 до 1000$, а бедрума около 500. Без кола не може да се ходи на работа, а тя носи още доста допълнителни разходи.
    Е, аз бих живял на заплата в БГ, доста по-добре от колкото там.
    Аз досега никой не съм видял да му плащат 5 долара на час. Даже на нелегалните им дават поне 7, но върху тях няма данък-така че реално вземат 10 долара. Колата не е никакъв проблем - работиш 1 месец и без проблем можеш да вземеш кола, която да ти върши работа доката събереш пари за по-добра. Това ако си нелегален...
    Ако си с зелена карта-$10 работи в градове като Чикаго има колкото искаш. А ако се поразтърсиш споко се намира и за по $11-12.Да не говорим, че като останеш на работното място с всяка следвашта година ти дигат заплатата. Мога още да изреждам, ама ти си си решил явно, че в България всеки може да прави бизнес и да си живее по-добре отколкото навън.

  13. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #11

    Re: Емиграция

    Ами ако пак ми се отдаде случай да си поговоря скоро с него, ще го попитам дали си плаща данъците.
    А може би тези $ 60 000 са му чисти, след данъците?

    Незнам, просто не съм задълбавал, запомних нещата по слух, пътьом.

    Но щом може да си позволи жена му да не работи и да гледат децата си (които са малки) вкъщи, значи евентуално спестяват едни $ 2000 (според Backinblack), които и жена му евентуално би изкарвала на месец [с платени данъци ]. Така, че с един куршум - два заека: хем жена му ще има необходимото време да се грижи за къщата, хем децата няма да остават без родителски надзор, докато пораснат.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #12

    Re: Емиграция

    След като на два пъти съм излизал да работя в чужбина, за себе си разбрах, че това не е за мен. Не става въпрос за несправяне там, а за неспсобност да си стоя задълго далеч от всичко родно.

    Не са много българите, които са доволни от живота си тук. Но аз съм един от тях. Може би защото навреме разбрах, че чужбината не ми е алтернатива, спрях да се лутам и успях да си създам собствен бизнес. Така че си ми е добре тук. Периодично имам и командировки в чужбина и всеки път като приключат - нямам търпение да се прибера.

    Те англичаните отдавна са го казали: East or west, home is best.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #13

    Re: Емиграция

    Цитат Първоначално публикувано от nely
    аз емигрирам след малко.Сега съм на втората водка и тръгвам да търся още една бутилка
    Само внимавай да не си омазниш ръцете с нещо преди това, защото няма да можеш да щракаш с пръсти, когато емигрираш в/у масата...

  17. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #14

    Re: Емиграция

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    Само внимавай да не си омазниш ръцете с нещо преди това, защото няма да можеш да щракаш с пръсти, когато емигрираш в/у масата...
    Споко Ghost, по-скоро ще емигрира ПОД масата

  18. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #15

    Re: Емиграция

    Цитат Първоначално публикувано от skynet
    60,000 какво?!!! преди или след данъците? Ако тук това няма значение, там е....хммм...малко по различно...

    Хайде посмятай....какво му остава Общо данъци при 60к годишен доход - 1699.55 месечно....или 20,394.60 годишно.....Неплащането на данъци е криминализирано....
    Сигурен съм, че става въпрос за чисти пари защото:
    1) Когато попиташ работник каква заплата получава, той винаги казва това което стига до него, а не бруто-то
    2) Ако това е брутно, ми се струва малко за добър програмист там, при положение, че и тука има такива заплати за тим лидери.

    @IvO™ Доста повече икономисва като си стои жена му в къщи щото, там има и едно друго положение, че не можеш да си оставяш децата без надзор и ако, се прибираш от работа малко по-късно, трябва да плащаш и на гледачка.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе