Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 32
Like Tree2Одобрявам

Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    839
    #1

    Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

    Колко пари трябва да заработиш в България ако искаш да си купиш стока за 100 лева Стока за 100 лв. + ДДС =120 лв. + неизвестен брой акцизи, еко-такси и така нататък = ??? Но да се спрем само на 120 лв.
    За да получиш 120 лв. заплата чисто, ти трябват 133.33 лв за да си платиш плоския данък, само че преди това трябва да си изкарал за обществено осигуряване (пенсия) както следва:
    Ако си роден преди 1960 г. 20.5% отгоре-> 167.72 лв.
    Ако си роден след 1960 г. 15.5% отгоре -> 157.72 лв.

    И това за 3-та категория труд, за първа и втора цифрите са:
    Ако си роден преди 1960 г. 23.5% или трябва да изкараш 174.28 лв. След 1960 та 18.5% и съответно 163.59 лв.
    Ако си мислите, че обира е приключил, лъжете се, все още не сме пресметнали колко дължите за здраве.
    Вноската е 8 %, тоест за 133.33 лв. (сумата преди данъчното облагане) тя е 10.67 лв. и като я прибавим към предните суми получаваме:
    за трета категория труд: 178.38 лв. за родени преди 1960 г. и 168.39 лв. за родени след 1960 г.
    за 1-ва и 2-ра категория труд: 184.95 лв за родени преди 1960 г. и 174.26 лв за родени след 1960 г.

    И как мислите, дали приключихме? Приключихме, ама друг път... Обръщайте джобовете:
    Фонд ДЗПО (Допълнителното задължително пенсионно осигуряване) също иска да лапа, само 5% нищо работа - 5лв. и 33 ст. за него, от Държавата да мине ще удържим само на родените след 1960 г.
    3-та категория труд родени след 1960 г. - 173.72 лв.
    И да не забравяме и фонд ДОО (държавното обществено осигуряване), там внасят само първа и втора категория труд – внася работодателят, но понеже парите ги изкарва работника ги смятаме тук.
    Още 7% за 2-ра категория труд и стават:
    194.28 лв. за родени преди 1960 г. и 188.92 лв. за родени след 1960 г.
    За 1ва категория труд ставката е 12% и сумата става:
    200.94 лв. за родени преди 1960 г. и 195.58 лв. родени след 1960 г.

    За да си купиш нещо струващо 100 лв., трябва да заработиш в най добрия случай 173.72 лв.
    а в най-лошия 200.94 лв. И както споменах в тази сума не влизат акцизите – на всяка стока (дори без-акцизната) има акциз заради енергията и горивата, “еко” – такси, други такси и данъци. Толкова за уж най-ниското данъчно бреме в Европа ..... А какво прави администрацията с толкова чудовищно много ваши пари, сами си отговорете на този въпрос.
    Ползван източник: коментар в dnes.bg


    Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева | Dnes.bg Новини

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Отговор: Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

    само държа да уточня, че купуването на стоката от 100 лева включва в себе си не стойността на самата стока, а себестойността й, увеличена с печалбата на производителя и всякакви знайни и незнайни прекупвачи, посредници, търговци и т.н.

    така че аз спокойно бих направил допускането, че стоката не е 100, а 50 лева и удвояването на нужния бюджет всъщност е учетворяване...

    преди няколко дена писах на подобна тема за себестойността, надценките, печалбите и как работникът изработва за работодателя си стоки и услуги, неколкократно надвишаващи заплатата, която получава

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,809
    #3

    Отговор: Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

    Само мога да кажа, че горните сметки са тотално неверни! И понеже става дума за малка сума разликата е от порядъка на 10лв, но ако заплатата е 1000лв, то тогава горната сметка ще е невярна с около 100лв. Толкова за пишман икономистите.
    А допускането, че стойността на една стока, която струва в магазина 100лв, всъщност е 50лв е меко казано безумно. Справедливата пазарна стойност е такава стойност, която информираният купувач е готов да заплати в свободна сделка.

  5. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    285
    #4

    Отговор: Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    .............
    Справедливата пазарна стойност е такава стойност, която информираният купувач е готов да заплати в свободна сделка.
    Добре казано!

    А относно първия пост - в такива сметки (дори и неверни), ако влезеш и ги мислиш не ти мърда някое психическо разстройство.

    Самия "алгоритъм" на изчислението е некоректен. Поредната псевдосензация показваща колко сме зле - данъци има навсякъде.
    Според мен сметката трябва да е в обратна посока - т.е. от заплата минус всичко (данъци, осигуровки и т.н) = остатък (нето), който разполагаш за харчене. Според този остатък си "простираш чергата".

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,809
    #5

    Отговор: Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

    Цитат Първоначално публикувано от koranto Виж публикацията
    Добре казано!

    Самия "алгоритъм" на изчислението е некоректен. Поредната псевдосензация показваща колко сме зле - данъци има навсякъде.
    Според мен сметката трябва да е в обратна посока - т.е. от заплата минус всичко (данъци, осигуровки и т.н) = остатък (нето), който разполагаш за харчене. Според този остатък си "простираш чергата".
    Точно това имах предвид.

  7. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,834
    #6

    Отговор: Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

    Много интересно би ми била тази сметка да се направи за Дания например.

  8.  
     
  9. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #7

    Отговор: Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

    tony34al, тези учебникарските изказвания ги остави за икон.техникум

    ако не си разбрал какво искам да кажа, жалко за знанията и интелекта ти :P

    себестойността няма справедлива пазарна цена, а е резултат от калкулации, така че предположението ми не само, че не е безумно, а е доста консервативно дори. с какъв житейски опит ще ме убедиш, че себестойността при производител + добавената стойност на междинните звена е >50% от крайната клиентска цена?

    (изобщо не коментирам нуждата от добавена стойност под формата на транспортни разходи за ненужно разкарване на идентични продукти с различни опаковки до другия край на света. приемам, че е необходимо и отново твърдя, че 50% себестойност в размера на цената на дребно е дори завишена стойност)

    бърз пример от моята практика -> чесън от китай. себестойност след освобождаване на митницата = 83 стотинки. цена в борсата = 3.50лв. цена в магазините и сергиите = 6.00лв

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    79
    #8

    Отговор: Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

    A в една от "големите" вериги магазини чесъна беша на промоция от 8.79, така че 50% май станаха към 300%. Просто продължавам примера с чесъна, но не мисля че другите стоки са изключение, е може да не е 300%, но със сигурност си е над 50%

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,809
    #9

    Отговор: Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    tony34al, тези учебникарските изказвания ги остави за икон.техникум

    ако не си разбрал какво искам да кажа, жалко за знанията и интелекта ти :P

    себестойността няма справедлива пазарна цена, а е резултат от калкулации, така че предположението ми не само, че не е безумно, а е доста консервативно дори. с какъв житейски опит ще ме убедиш, че себестойността при производител + добавената стойност на междинните звена е >50% от крайната клиентска цена?

    (изобщо не коментирам нуждата от добавена стойност под формата на транспортни разходи за ненужно разкарване на идентични продукти с различни опаковки до другия край на света. приемам, че е необходимо и отново твърдя, че 50% себестойност в размера на цената на дребно е дори завишена стойност)

    бърз пример от моята практика -> чесън от китай. себестойност след освобождаване на митницата = 83 стотинки. цена в борсата = 3.50лв. цена в магазините и сергиите = 6.00лв
    Мисля, че коментара е излишен, на доста различни стъпала сме застанали. Това, че се опитваш да ме уязвиш е бял кахър, имайки предвид, че не си наясно с елементарни понятия и процеси.
    Между другото: На доста добър инженер конструктор спец. метални мостове хонорара му за час е 700$. Прост въпрос: Колко е себестойността на труда му?
    Този пост е редактиран от tony34al; 17-10-12 в 12:33.

  12. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #10

    Отговор: Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

    на по-високо икономическо стъпало можеш да си стъпил само ако си със степен по-висока от магистър по икономика, действащ преподавател във вуз и/или практически опит в международната и вътрешната търговия на ниво над мениджър (т.е. управителен съвет или борд на директорите) от 10 години нагоре. така че дай да не си мерим органите, ок?

    тези болднатите неща да ме светнеш защо си ги болднал?

    1. себестойността са всички разходи (преки и непреки), съпътстващи създаването на дадено благо. тя не подлежи на никакво друго определяне, освен счетоводната калкулация на въпросните разходи

    фантазията "справедлива пазарна цена, формирана от пресечната точка на търсене и предлагане" отдааавна трябва да е ясно на всеки, че е нищо повече от фантазия, една илюзия като "абсолютно черно тяло", "абсолютна нула" и др.под. - можеш да апроксимираш, ни никога не можеш да достигнеш. да ти обяснявам ли как предлагането определя търсенето в силно деформирана олигополна среда или няма нужда?

    2. всяко едно действие, водещо до повишаване на себестойността е добавена стойност. има смислени такива (режа хляб на филийки и го продавам нарязан), има и безсмислени такива (товаря 2 кашона вафла "роро" - транскрибирано 'роро', отивам в австрия и я продавам като вафла "роро" - транскрибирано 'попо', защото на латиница има друго звучене и е вече друг продукт). ако според теб транспортирането на една стока от т.А до т.Б не е добавена стойност, иди на зеленчукова борса и убеди прекупчиците на грозде, че нямат основание да го продават на 1.00 лв, след като са го купили на 0.40 лв.

    с последното си изречение доказваш, че наистина сме на различни стъпала, за твое съжаление не в твоя полза

    трудът НЯМА себестойност. той е инструмент за създаване на себестойност. ПРОДУКТЪТ има себестойност!

    никой не плаща на инженера за факта, че е стоял и драскал по една хартия с един молив. плаща се за СКИЦАТА (продукта!), който е създаден чрез труда на инженера...

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,809
    #11

    Отговор: Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

    Диалога е безмислен, още повече не разбирам смисъла на постовете ти. Ако са образователни, ми добре....но за кого? Аз съм дотук, намери си друг за джавкане!

  14.  
     
  15. Member Аватара на boiski
    Тук е от
    Feb 2012
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    251
    #12

    Отговор: Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

    А, ако стоката е на ПРиМОЦИЯ, от 100лв на 40, ако кредита е БиЗЛИХВЕН ?

    П.П. Колко пари ще заработиш е едно колко ще ти дадат е отделно и кога ще ти ги дадат е още по отделно. Като ги вземеш и си оправиш борчовете, тогава ако са ти останали 100лв за да си купиш нещо ще му мислиш по темата.

  16. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #13

    Отговор: Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

    В тази връзка един виц. Попитали един, какво ще прави като спечели джакпота. И той: Ще си върна кредита от банката, ще върна кредита на жената, ще върна заема от баджанака, ще върна 100-те лева на колегата, ще си платя сметките.
    - А останалите.
    - Останалите, да чакат.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    67
    #14

    Отговор: Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

    Боже, Боже, тоз народ изперква. За да си купиш стока за сто лева трябва да дадеш на продавача 100 лева или някакво бъдещо вземане за твоя сметка. Дали 100-те лева си откраднал, получил рента или заплата.....да оставим джакпота. Останалото са разсъждения на скучаещи мозъци. Ако оставите икономическите категории и преминете на математически то доказването, че влака трака заради предното квадратно колело няма да ви затрудни.
    Das Kapital го прочетох между 5 и 6 клас. ЕГН- то ми е с 56, 22 г. съм ходил на даскало, сега записвам друго.
    Последните 30 г. често използвам един тест-манипулация, как трима мъже и една дама на заведение.... сметката... къде е единия лев? Дано го знаете и осъзнаете дълбокомисленоста на горния спор.
    Успех.

  18. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #15

    Отговор: Колко пари трябва да заработиш в България, ако искаш да си купиш стока за 100 лева

    Да ми зависне Уиндоуса ако разбирам нещо в поста под-мен Ще взема да запиша и аз едно второ висше, че е срамота така....

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 02-10-13, 10:19
  2. Колко пари сте склонни да отделите за климатик?
    От dgenov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 35
    Последно: 17-06-09, 11:32
  3. колко пари да дам ... старо ли е това ?
    От zoro във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 07-11-06, 18:34
  4. Колко пари ще струва един употребяван...
    От MoPcKu във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 3
    Последно: 22-08-03, 15:08
  5. Колко пари ще искате ?
    От Ivanov във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 1
    Последно: 11-08-03, 12:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе