Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 64
Like Tree18Одобрявам

Правец OS

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #16

    Отговор: Правец OS

    "Правците" работеха под DOS. Любима команда за незнаещи - format C:
    м.петров одобрява това.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #17

    Отговор: Правец OS

    8 битовите имаха вграден интерпретатор на BASIC

  4. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #18

    Отговор: Правец OS

    CALL-151
    3D0G
    (Програмата монитор) PR#6 или IN#6 ? Някой, спомени ?
    justify одобрява това.

  5. dva
    dva е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    86
    #19

    Отговор: Правец OS

    Извинявайте, после видях, че темата не е дъра бъра, зачистих си поста
    Този пост е редактиран от dva; 15-10-13 в 19:30.

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #20

    Отговор: Правец OS

    @stenly,
    Прехвърли я тая тена в "Дъра бъра" да не спамим раздела. Аз нямам права за тук.

  7. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #21

    Отговор: Правец OS

    несъмнена неистина, местя в "дъра-бъра"

  8.  
     
  9. Member Аватара на Shienar
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    460
    #22

    Отговор: Правец OS

    Цитат Първоначално публикувано от stenly Виж публикацията
    CALL-151
    3D0G
    (Програмата монитор) PR#6 или IN#6 ? Някой, спомени ?
    PR#6 беше за пряко обръщение към флопи, закачено на 6-ти слот

    П.П. А някой помни ли за какво бяха командите Setmod=0 и на 1?
    stenly одобрява това.

  10. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #23

    Отговор: Правец OS

    Голям шум, голямо нещо...
    Не схващам какъв е проблема някой да си поръча 50-ина лаптопа, брандирани Правец.
    Тоест, проблем евентуално може да има ако някой е регистрирал Правец като запазена марка преди тези момчета.
    Идеята не е лоша де. От нищо, нещо да направиш.
    Естествено, обречена е на пълен неуспех, пробвал съм идеята с друго име и внос от 100 бройки преди години. Пълен провал, няма възможност за конкуренция по нито един показател спрямо марковите машини. Като почнеш от дистрибуторските канали, финансовата свобода за консигнации и стигнеш до гаранционната поддръжка.
    Предполагам си правят ташак, ако не е така ще загубят десетина хиляди долара след първата доставка и ще си фалират фирмата...
    estqwerty и м.петров харесват това.

  11. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #24

    Отговор: Правец OS

    Цитат Първоначално публикувано от kod Виж публикацията
    Пълен провал, няма възможност за конкуренция по нито един показател спрямо марковите машини.
    Само ябълките ги продават със собствена ОС. Но предполагам, че тях пък ще ги бият ценово.

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #25

    Отговор: Правец OS

    Цитат Първоначално публикувано от kod Виж публикацията
    Голям шум, голямо нещо...
    .....
    Предполагам си правят ташак, ако не е така ще загубят десетина хиляди долара след първата доставка и ще си фалират фирмата...
    Баш ташак, ама е добър повод старите компюрджии да си припомним Доса и Бейсика.
    +1!

  13. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,305
    #26

    Отговор: Правец OS

    Цитат Първоначално публикувано от stenly Виж публикацията
    CALL-151
    3D0G
    (Програмата монитор) PR#6 или IN#6 ? Някой, спомени ?
    Спомени почти нямам.Излиняли са от времето

    Обаче имам няколко ярки и един от тях е за първият и единствен "виртуален вирус" създаден от мен на бейсик за "Правец16" .Правците бяха с две флопита и често някое от тях се "Еб@ваше" и не искаше да чете, зарежда програма и т.н. и тогава ... идваше ред на второто флопи(бяха едно до друго).Та в Сендовските училища работехме в екипи(става въпрос за 1991год.) 11 и 12-ти клас и всеки екип разработваше бизнес проект който се оценяваше по 4-5 различни критерия и се пише оценки на целия екип.

    Тогава имаше вируси, но учителката по информатика ходеше до БАН-института им по математика и информатика, защото само те можеха по онова време да разработват антивирусни пограми или да хакват западните антивирусни програми(бре още си беше комунизъм меко казано-нали правец 'технологията' е крадната от макинтош Macintosh) и така си бяхме "настроени" ... Та тя отива взима на дискета нпоследната версия на антивирусна и идва в училището и когато някои е написал на дискета програма, тя преди да я отвори проверява дискетата.

    И ние имахме за домашно да пишем програми-рядко но имахме и бяха много елементарни( то на бейсик какво друго да е...).Та аз реших да направя неуловима за антивирусните програми програма-вирус.
    Така написах програма, която да не излиза при изписването на командата "DIR", но да се зарежда в паметта-РАМ-а.Тази програма имаше exe файл, който при мушването на дискетата и завъртането на флопито автоматично качваше програмата в РАМ-а, но никъде не се изписваше нищо и това се разбираше само от въртенето на флопито.То спираше след малко, но програмата проверяваше дали в другото флопи има друга дискета и ако имаше се записваше върху нея.След записа проверяваше какво има на нея и триеше всички текстови файлове- на такива файлове се правеха проектите с все таблици и обяснителни записки и всякакви сметки...

    Изчаках края на нашият час по информатика и заредих от дискетата новъздаденият 'зловреден код" в 3-4 компютъра .След нас имаха час по информатика "А" клас...

    След три дни разбрах че от 5 проекта на "А" клас 4 са били изтрити...

    Така си отмъстих на "А"клас загдето, те пуснаха истински хванат от тях и "култивиран" вирус и ни съсипаха всички проекти на нас "Б" клас.


    Така направих първият и последен в живота ми зловреден код с който отмъстих на другият клас и който "вирус" никога не беше "хванат" от антивирусните защото не беше истински вирус и защото след 3-тото мушване на дискетата във флопито и зареждането в РАМ-а се самоунищожаваше като се изтриваше от дискетата носител...
    С гасенето/рестартирането на компа изчезваше и от РАМ -паметта на компа ...

    Учителката по информатика след трудна и упорита борба чрез изпозлване на "последно поколение" антивирусни "излекувала" вируса с командата format A: за всяка една от дискетите



    П.П. В момента в който разбрах, че 4 проекта са унищожени съжалих за направеното, но пък по-късно(три седмици след случката) 2 "генийчета" от "А" клас си признаха, че унищожените преди 1 месец проекти на 3 екипа на нашия клас са дело на култивиран от тях вирус.Е получиха "достоен отговор" ...

    Това беше постигането именно с използването на командите за записане и четене/зареждане от определени флопи и знака # ...
    estqwerty, espace и м.петров харесват това.

  14.  
     
  15. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #27

    Отговор: Правец OS

    Правците всяка учебна година ми скатаваха една седмица от учебните занятия. По-старите колеги от форума сигурно си спомнят седмицата на ТНТМ. Та аз бях дежурен с личният си Комодор64, един Правец 82 и незабравимият за мен Робко-02, да пазим от сутрин до вечер стаята посветена на прословутото ТНТМ


    Shienar, setmode командата не се сещам какво правеше и дали въобще я имаше в правците, но пък си спомням HGR и GR какво правиха Ех тоя графичен режим ....
    Този пост е редактиран от stenly; 15-10-13 в 22:04.
    Shienar одобрява това.

  16. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #28

    Отговор: Правец OS

    пфуй, ще се опитам да изровя отнякъде играта, дето я бях написал

    управляваше се някакво въртолетче, на което му се въртяха перките и трябваше да се приземи върху определена площадка... не помня дали сложих "камъните", които летяха хоризонтално и трябваше да се избягват...

    HGR2 беше "високата резолюция" май, а?

    catalogue, brun, trun... въх, чак ме е срам, че ги помня
    stenly и Shienar харесват това.

  17. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #29

    Отговор: Правец OS

    за правец и каратеката имаме спомени защото се правеха тук и бяха евтини. затова имат и статуса на легенда.
    всъщност до колко евтини не знам но, всеки е имал достъп до машината, защото е имало идея какво се прави с тях, имаше клубове, класни стаи и обучени поне донякъде даскали.

    този новия дано и него да го раздават в хиляди бройки из читалища и класни стаи - а дано, ама надали

    сега има доста подобни програми на запад, учебен комютър който да счупи мисленето на ученика - ардуино и распбери пи.

    както и да е маркетинга им е доста успешен на тия момчета, това не може да се отрече

  18. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #30

    Отговор: Правец OS

    Аз помня като тинейджър бях си направил програмка за правец 8C (с цели 128kb RAM за разлика от 82 който беше с 64kb) - в няколко текстови файла си описах глаголи, съществителни и едно стихотворение (няма да споменавам кое) - та с RND ф-цията се сглобяваше ново стихотворение като се заменяха основни глаголи и съществителни - голям смях беше с приятелите...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. търся да закупя работещ правец 8
    От user_sofia79 във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 21-03-13, 00:07
  2. Правец 8М
    От caiusbiserus във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 12-04-10, 22:09
  3. Търся стари дискети за Правец 8
    От Yassen във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 28-12-09, 08:58
  4. Купувам компютър Правец
    От scalpelo във форум Продава
    Отговори: 30
    Последно: 28-04-07, 20:43

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе