Резултати от 1 до 9 от общо 9

Ефектът на Дънинг-Крюгер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #1

    Ефектът на Дънинг-Крюгер

    Ефектът на Дънинг-Крюгер
    или как глупавите са твърде глупави, за да разберат, че са глупави

    През 1999 г. двама изследователи от Университета Корнел (Cornell University), Дейвид Дънинг (David Dunning) и Джъстин Крюгер (Justin Kruger) публикуват книга, в която описват едно когнитивно изкривяване, известно по-късно като ефект на Дънинг-Крюгер. Той се проявява в две направления: неквалифицираните са склонни да надценяват способностите си, а висококвалифицираните - да оценяват способностите си по-ниско, отколкото са в действителност....
    ... Ефектът Дънинг-Крюгер не се отнася за другите - той се отнася за всички - всички сме на различни места на същата крива, по отношение на различни области на знанието. Вие може да сте експерт в някоя област, компетентен в друга, но вероятно на дъното в много други.Затова трябва да се смирим, да се съмняваме в личните си познания и да уважаваме чуждата компетентност. Част от скептичната философия и критичното мислене е признанието, че всички страдаме повече или по-малко от когнитивни изкривявания. Трябва да се научим да ги разпознаваме и да правим съзнателни усилия срещу тях, осъзнавайки, че това е един безкраен процес.
    Да взема да предложа в раздела "За форума", в правилата на форума да се добави нова точка, която да задължава потребителите да прочетат тази статия
    Разбира се, тази нова точка се отнася и за мен, но аз вече си изпълних задължението по точката.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 17-03-17 в 14:55.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #2

    Отговор: Ефектът на Дънинг-Крюгер

    Точно така се получава...

    "Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен."
    Алберт Айнщайн

  4. Member Аватара на Karata
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    954
    #3

    Отговор: Ефектът на Дънинг-Крюгер

    Хм... Интересно какво е провокирало тази тема

    @ivodivo: Инак винаги съм смятал, че тази фраза на Айнщайн е по-скоро градска легенда. Изглежда така ще се окаже, де... http://quoteinvestigator.com/2010/05...erse-einstein/

  5. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #4

    Отговор: Ефектът на Дънинг-Крюгер

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Да взема да предложа в раздела "За форума", в правилата на форума да се добави нова точка, която да задължава потребителите да прочетат тази статия
    Разбира се, тази нова точка се отнася и за мен, но аз вече си изпълних задължението по точката.
    И к'во ???

    Да не би да очакваш като го прочетат да поумнеят?!!!?

  6. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #5

    Отговор: Ефектът на Дънинг-Крюгер

    "Чукча не читатель, Чукча писатель"

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #6

    Отговор: Ефектът на Дънинг-Крюгер

    Второто за което се сетих, докато четях статията беше приказката:
    "Всички добре информирани разбирачи знаят, че това не може да стате, но идва един неосведомен и го прави".
    (Ех, това не е общовалидна приказка, а такава, която е случващо се понякога изключение...според мен де)

    Та се зачудих, тоя неосведомения къде се намира на графиката ?
    Този пост е редактиран от MitkoS; 18-03-17 в 19:55.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #7
    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Второто за което се сетих, докато четях статията беше приказката:
    "Всички добре информирани разбирачи знаят, че това не може да стате, но идва един неосведомен и го прави".
    (Ех, това не е общовалидна приказка, а такава, която е случващо се понякога изключение...според мен де)

    Та се зачудих, тоя неосведомения къде се намира на графиката ?
    Неосведоменият вероятно е в друга графика, а моят житейски и професионален опит ми показват, че той не е изключение. Просто всички се озлобяват, когато някой им развали приказката, в която живеят и в която се чувстват велики. И какво му остава на неосведомения? Изборът е да се слее с тълпата или да си чупи главата.

    П.П. Много ми е интересно, къде според тях самите се намират господата в графиката, която сами са създали?

  10. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #8

    Отговор: Ефектът на Дънинг-Крюгер

    Ами в статията си е написано ясно! Всеки от нас в области където не сме компетентни сме в тази ситуация на този ефект без изключения... Та правилото важи и за самите тях! Предполагам си пропуснал тази част или сега доказваш и ти нагледно ефекта

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #9

    Отговор: Ефектът на Дънинг-Крюгер

    @ivodivo, не мисля, че съм най-прозорливия и аналитичен ум, появявал се на бял свят. Напротив, доста често се улавям, че нещо маааалко ми липсва. Пак прехвърлих статиятя. Последните 2 абзаца - предпоследният е цитат, а последният коментар, някак кореспондират, поне според мен, с това, което написах по-горе.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе