Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 29

Умеете ли да преподавате

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    323
    #1

    Умеете ли да преподавате

    Интересно ми е дали и на други като мен им е трудно да учат хора да работят с компютри. Разбира се като се погледне форума веднага се вижда че хората тук го умеят и правят. Но аз имам друго впредвит. Едно е да дадеш правилното решение на проблем и после да оставиш човека сам да го разбере правилно или не, а друго е да му виснеш на главата и да гледаш как не може да се справи с елементарни неща (според теб). Компютрите са ми хоби и изобщо не претендирам, че знам нещо много повече от средностатистическия потребител. Просто идеята ми е да показваш как се работи на РС на хора които никога не са го правили. Да обясняваш какво е "file", директория или папка и да ли са едно и също и т.н. Аз нямам нищо против да показвам на хората, но след 5 минути ентусиазма ми преминава в нетърпение - аз да го направя по-бързо и да не се занимавам повече. Да ли има и други такива "нерваци"[] или всички са родени "преподаватели", а пък аз съм изключение.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2002
    Мнения
    515
    #2

    Умеете ли да преподавате

    Хм, далеч не си единствен []. Проблемът не е съвсем в липсата на търпение - по различен начин стоят нещата, когато това, с което се занимаваш, изисква търпение, но и представлява някакво интелектуално или физическо предизвикателство []. Аз бях стигнала до там, че записвах на mp3-ки как обяснявам на майка си именно какво е file, folder и кое от двете е директория [}]. После си ги слушах, че да се похиля - при това не на "невежеството" на майка, а на своето светкавично губене на търпение [:D]. Със сигурност пазя няколко от тези файлчета, ще взема да ги потърся и да ги кача някъде [)]

  4. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,440
    #3

    Умеете ли да преподавате

    Абсолютно болен проблем не само при мен, но и при приятели. Проблемът е, че съм използвала сложни термини (като desktop, screensaver, start menu......) нямала съм търпение и последователност и накрая отнасям почти скандал, че говоря на някакъв чужд език (колкото и да се страя да избягвам термини и да ги обяснявам и да използвам човешки език)

    Проблемът според мен е, че тези хора просто нямат желание да се научат и искат всичко да им се поднесе смляно и наготово. Според мен човекът, който се учи трябва сам да се сблъска с проблем, да се опита да го реши и ако не става, тогава да иска помощ. Иначе е много трудно, защото аз направо не знам откъде да започна. А и да започна непрекъснато изникват термини за обяснение, а точно след втория - учещия се направо блокира от приток на информация и започва да се изнервя. И всичко се изсипва върху учителя[}][}]

    А когато учещия не знае английски е направо страшно.


  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    86
    #4

    Умеете ли да преподавате

    Киранде, давай да се посмеем, макар че знам много добре за какво става дума. Поради тази причина се отказах да уча майка ми. Все пак, може ли да се пита и как да отговориш на въпрос от рода "Добре де, тези две копчета на мишката са за наляво и надясно, а къде са тези за нагоре и надолу?". Единствено може да паднеш на земята и да се счупиш от смях. И иди обяснявай, че Уиндоуса е ОС с графична среда. А после защо те гледат като извънземно? Тъй че по този въпрос, аз отдавна съм се отказал да уча. Давам съвети, когато мога само на достатъчно компетентни, т.е. да имат основни компютърни познания, но да уча какво е файл, хардуер и т.н. просто забравете. Та във връзка с това, кой е най-често задавания ви въпрос? На мен най-често май са ме питали, що е драйвер!

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    323
    #5

    Умеете ли да преподавате

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">....Проблемът е, че съм използвала сложни термини (като desktop, screensaver, start menu......) нямала съм търпение и последователност ...

    ...Проблемът според мен е, че тези хора просто нямат желание да се научат и искат всичко да им се поднесе смляно и наготово



    <div align="right">Originally posted by Sunny*-*25/03/2004*:* 11:44:45</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Абсолютно точно казано Sunny, само искам да добавя че понякога хората май изпитват доста голяма доза страх от "квадратните машини" като че ли осте малко и сте ги "погълнат". Страхът от нещо ново и от това хората да се научат на нещо ново което ти вече знаеш и едва ли не неразбиране как може те цял живот да са трупали опит и изведнъж младото поколение изпъква с нещо като нов език, нов начин на работа или начин за разтоварване. Почти на всякаде срещам мнението че компютрите са "неразбираеми", а те просто правят нещата не които искаш, а каквито им зададеш. Хората не приемат факта, че дори едно 10 годишно дете може да им отвори очите за много неща в тази област.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    86
    #6

    Умеете ли да преподавате

    Мда, но проблемът не е само с компютрите. Абсолютно всяка техника е проблем за по-възрастните, да не говорим за бабите и дядовците. Мойте макар и изключително интелгентни, ме питат какво е e-mail и web? Изобщо има ли начин да им се обясни, понеже когато тръгнах да отговарям, започнах да се потя, да заеквам... бе все едно бях на изпит по "Теоретична електротехника" в МЕИ [].

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,053
    #7

    Умеете ли да преподавате

    peperoni, ти май научен си се родил, а?

    ми като вижда или чува нещо за първи път е логично да задава "смешни" за теб въпроси и подобни...

    чистосърдечно си признавам и аз, че съм задавал и правил страшни глупости в началото...



    налагало ми се е да преподавам плътни 4 часа... и аз и ученичката издържахме повече от добре само малко хаос настана при обяснението, че нещо може да се копира поне по 3 различни начина... просто трябва да влезнеш в положението на другия...



    амм... сега всички съседки сами си инсталират и конфигурират windows-а... а в началото като луд търчах... но урок след урок...



    Кире, давай ги брех направо да пускаме поредицата - Сетком Тек Лесънс...

  10. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,440
    #8

    Умеете ли да преподавате

    Dockera - THE MASTER[:D][][:P][][^][8D]



    <font color="blue">//

    владее силата

    //</font id="blue">

  11. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    941
    #9

    Умеете ли да преподавате

    не не не ! "проблема" не е само за компютрите, е така по принцип изобщо ! аз съм преподавател по математи4ески дисциплини там сущо е така, но 4овек ако е решил да се занимава с обу4ение трабва да има търпение и подход, а този който се обу4ава желание и самостоятелност !

  12. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    86
    #10

    Умеете ли да преподавате

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">peperoni, ти май научен си се родил, а?</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Това май е реторичен въпрос, тъй че го пренебрегвам [].

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">просто трябва да влезнеш в положението на другия...</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Тъй де трябва, но я пробвай да обясниш на баба си какво е уеб и каква разликата с и-нет, все пак това не са ти тинейджъри.

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">амм... сега всички съседки сами си инсталират и конфигурират windows-а... а в началото като луд търчах... но урок след урок...</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Искаш ли дадеш някой урок и на мойте, че на мен почна да ми писва []

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    839
    #11

    Умеете ли да преподавате

    Аз съм лесен , мога да обеснявам нещо което го знам . Ама за да не се плашат в началото им казвам че компюътра е като една голяма елка и е малоумен , прави само това което му кажеш . Е те после разбират че не е така , но началото не ги стряска и по лесно го разбират .

  14.  
     
  15. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #12

    Умеете ли да преподавате

    аз лично съм се занимавал с преподаване на уроци по компютърна грамотност (и не само) от времето на 16-ките и смея да твърдя, че на доста хора или им осигурих започване на работа с тези знания, или че най-малкото вече не са като индианци в лувъра... преподаването не е само споделянето на знания, а умението да слезеш на нивото на другия и да погледнеш проблема през неговите очи. мен лично не ме дразни невежеството на другия, а точно обратното - носи ми удовлетворение промяната в начина на мислене на другия, особено, когато му "светне" нещо, което е смятал/а за напълно непонятно...



    p.s. не, не работя като учител []

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,053
    #13

    Умеете ли да преподавате

    с удоволствие бих преподавал и обяснявал на баба ми... стига тя обаче от утре да си прокара wireless на село... иначе за какво ми е на мен да знам как се сади пиперо...

    аз на съседки не отказвам, така че...



    Sunny, аз щи покажа к'во владея, ма друг път... :РРРРРР

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    54
    #14

    Умеете ли да преподавате

    Не всеки може да преподава; не всеки може да разбере това, което му се обяснява; но всеки поне малко може да се опита да разбере как се чуства човека срещу него и да се постави на неговото място!





    Май доста повторих "всеки" ........

  18. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #15

    Умеете ли да преподавате

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">...преподаването не е само споделянето на знания, а умението да слезеш на нивото на другия и да погледнеш проблема през неговите очи. мен лично не ме дразни невежеството на другия, а точно обратното - носи ми удовлетворение промяната в начина на мислене на другия, особено, когато му "светне" нещо, което е смятал/а за напълно непонятно...

    <div align="right">Originally posted by FearMe*-*25/03/2004*:* 12:35:39</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Изключително вярно и точно мнение! И изповядването на подобни възгледи според мен е ключът към успеха в преподаването. Смятам, че мога да го твърдя, защото имам вече 14-годишен опит в преподаването.

    Що се отнася до отговора на въпроса в заглавието на темата, мисля, че най-добре биха отговорили обучаемите. Аз лично само мога да го предполагам, най-вече наблюдавайки посещаемостта на занятията ми. Ама хайде да не давам данни, да не излезе че се дуя []...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе