Избор на гейминг телевизор
Тъй като геймингът е интерактивно преживяване, за разлика от пасивното преживяване да се насладите на добър филм, има някои други фактори, които трябва да вземете предвид.
Основните характеристики на добрия гейминг телевизор
Тази статия ще се разрови в подробностите за това, което прави един телевизор страхотен за игри. Тези подробности си заслужават да бъдат прочетени, но те могат да ви накарат да се разровите в движение, докато пазарувате.
И така, ето бърз списък със спецификациите, на които трябва да внимавате, докато пазарувате нов телевизор за игри:
1. Удобна връзка
Когато играете на игрови конзоли като Xbox One, PS4/5 и Nintendo Switch, първото, което трябва да вземете предвид, е колко удобно е да го настроите за игри. Телевизорът ви може автоматично да разпознае игрова конзола, когато са свързани. Най-добре е телевизорът да показва каква игрова конзола е свързана и преминава към този порт всеки път, когато тя се включи. Не пропускайте функцията за автоматично разпознаване.
Видео входове : Не забравяйте за HDMI 2.1 и HDMI 2.0b. Купете телевизор с необходимите входове.
2. Режим за игри с оптимизирани лаг, картина и звук
За да помогнат на геймърите да започнат играта си за нула време, гейминг телевизорите предлагат функция, наречена Game Mode (режим за игри), която автоматично задава необходимите спецификации като картина и звук на оптимални нива, като същевременно поддържа нивото на входното закъснение.
Никога не е лесно да видите скрити в тъмното врагове. Добре е да имате възможст за корекции в картината на игровият режим. Освен това HDR технологията прави нещата да изглеждат по-реални, а оптимизираните настройки на звука са задължителни.
3. Нe губете нито секунда
Когато играете спорт, екшън или FPS (стрелба от първо лице), забавяне от една секунда определя кой печели или губи. Ето защо времето за реакция на телевизора е толкова важно и защо телевизорът с ниско закъснение на входа е задължителен за гейминг.
Времето на входното изоставане – забавянето между натискането на бутон на контролера и отразената реакция на дисплея – се измерва в ms (милисекунди). Колкото по-ниско е входното изоставане(Input Lag), толкова по-бърза ще бъде скоростта на реакцията. Така че телевизор, който има плавна обработка на екрана без прекъсване (FreeSync, G-Sync), като същевременно поддържа ниско ниво на входното забавяне, определено е по-добрият избор.
Latency/Lag: Най-добрите гейминг телевизори са с ниска латентност. В идеалния случай трябва да купувате само гейминг телевизор с латентност от 30 мс или по-малко.
Това е най-големият фактор за повечето хардкор геймъри.
Измереното време между натискането на бутон на контролера до неговото показване на дисплея, се представя като входен рейтинг на забавяне на телевизора. Съвсем буквално, дадената цифра е времето, което ще премине между вашите действия и екранният резултат.
Ако забавянето на входа на телевизора ви е твърде високо (класираме нещо под 50ms, за да е добро и под 25ms отлично), можете да бъдете поставени в неизгодна позиция в конкурентните мултиплейър игри - добавете близо 100 мс към всяка реакция, която правите и бързо ще осъзнаете колко непоносимо може да се бъде. За съжаление, информацията не винаги е лесно достъпна за Input Lag - а на телевизора, като много производители пропускат цифрата изцяло.
4. Размер на дисплея
Често сте чели тук, че по-големият е по-добър – същото важи и при избора на гейминг телевизор. Това е особено вярно, когато се състезават срещу приятели в мултиплейър игра или организирате състезание със семейството вкъщи. По-големият дисплей прави всяка игра много по-вълнуваща.
5. Hz/Refresh Rate/FPS
Често чувате за Hertz (Hz, * в секунда), когато говорите за телевизори или монитори. Това не е без значение за телевизионните игри, но е важно да се помни, че днешните игрови конзоли - дори PlayStation 4 и Xbox One - плейват игрите с максимална скорост 60 кадъра в секунда, често по-ниско. PC средите могат да достигнат до 144 Hz, когато са свързани към модерен геймърски монитор. Игровите конзоли също се ограничават с 1080p HD резолюция. 4K изобщо не се поддържа. Днешните телевизори са повече от способни да работят с 1080p на 60Hz, така че докато игровите конзоли не могат да надхвърлят 60Hz, Hz числото всъщност не е толкова важно, поне не в този контекст.
Игралните конзоли често падат под 60Hz при взискателни игри, така че ако играта ви започне да накъсва, това обикновено е резултат от ниската честота на кадрите на играта. Нито един телевизор не може да направи нищо по въпроса. Качеството на картината става само толкова добро, колкото позволява източникът. И о, да, не се заблуждавайте от твърденията на производителите за „800 Hz“ или „1000 Hz“. Тези числа нямат почти нищо общо с реалните Hz на панела.
Освен ако не сте конкурентен геймър или FPS-приятел, 60Hz телевизорът ще е достатъчен. В противен случай се стремете към 100/120Hz.
4K и HDR : Отново, ако можете да си позволите да купите бъдещ устойчив 4K HDR телевизор с ниска латентност и удобна честота на опресняване, направете го.
6. HDR
Последните игрови конзоли като PlayStation 4 и 4 Pro, както и Xbox One S и One X поддържат HDR (High Dynamic Range), което е най-значимото развитие във видеото през последните години. HDR може да помогне на игрите да изглеждат по-реалистични интензивни, с по-екстремни експлозии и светлинни отражения. Той подобрява потапянето чрез разширен диапазон на осветеност и по-широко цветово пространство, което включва цветове като тревно зелено и червено Ferrari. За да се възползват от HDR, разработчиците на игри трябва да внедрят HDR във всяка игра.
Не всички HDR телевизори обаче са създадени еднакво - далеч от всъщност. HDR поставя огромни изисквания към хардуера на дисплея, а някои телевизори могат в действителност да възпроизвеждат по-лошо изображение в режим HDR, отколкото в конвенционалния SDR режим. В таблицата по-долу сме включили нашата HDR оценка, която се основава на измерими стойности, определени по време на прегледи и други фактори.
7. OLED или LCD
Ако играете инцидентно по час, час и половина на ден си вземете OLED, но ако сте пристрастен и играете с часове, пропуснете OLED и се насочете към LCD с ниска латентност и удобна честота на опресняване.
Input Lag
Input Lag e неразбираем за повечето хора и често се бърка с други две понятия - входно закъснение и времето за реакция на матрицата. Тези две стойности не са обект на строги тестове (за метода на изпитване по-долу) и нямат значително влияние върху качеството на картината.
Input Lag не е официална телевизионна спецификация, защото зависи от два различни фактора: вида на източника и настройките на телевизора. Най-лесният начин, по който можете да го измерите, е да свържете компютъра към телевизора и да покажете един и същ таймер на двата екрана. Можете да намерите таймер тук. След това, ако направите снимка на двата екрана, разликата във времето ще бъде вашият входен лаг. Това обаче е приблизително, защото вашият компютър не е задължително да извежда и двата сигнала едновременно. Най-добрите 4K HDR телевизори предлагат входна латентност около 15 ms или по-малка, средните модели около 20 ms, а по-бавните екрани реагират на 30 ms или повече; обикновено се забелязва разлика от около 15 ms между два екрана. Можете обаче да постигнете тези скорости само чрез ангажиране на игрови режими, които преминават с различни имена на различни телевизори. Автоматичният режим с ниска латентност(ALLM), автоматично активира този режим, когато е необходимо.
Как да намалите времетраенето на Input Lag ?
- превключете на режим Game mode
- Изключете всички подобрители на картината (IFC, еко сензор...).
- Задайте в менюто съответният HDMI порт към който е свързан източника на сигнал като PC порт.
Πpи изпoлзвaнeтo нa тeлeвизopa ĸaтo мoнитop, зaдължитeлнo в мeнютo, тpябвa дa ce пpeвĸлючи нa peжим Gаmе Моdе. Toзи peжим, aвтoмaтичнo изĸлючвa oбpaбoтĸaтa нa cигнaлa oт пpoцecopa и тaĸa ce нaмaлявa вpeмeтo зa визyaлизиpaнe нa ĸaдъpa.
https://en.wikipedia.org/wiki/Display_lag
Размера на Input Lag, определя колко време изтича между изпращането на изображението към телевизора, и неговото показване. Когато играете игра на дисплея, а изоставането е голямо, то това, което виждаме на екрана спира да отговаря на действителното състояние. В трафик сте, но вашият герой се движи с известно закъснение. Някой ви убива, а вие все още не знаете кой и как, защото на екрана е все още сцената, миг преди момента.
Типичното време на реакция, при най-ниският клас телевизори стига до 150ms [милисекунди] (т.е. 0,15 секунди). Безвреден ли е режимът, и дали има нещо значително, което да ни заобиколи за толкова кратко време? Няма да пропуснете нищо, но имате проблем с контрола. В състояние на висока концентрация, реакцията човек е в рамките само на няколко десетки милисекунди. Когато на дисплея му отнема два пъти повече време(а обработката на движението на мишката отнема време дори на конзолата) вашият поглед на играта става много неточен.
Получаване на изображението
Колкото повече време е необходимо на телевизора, за да получи изходното изображение, толкова по-голямо ще бъде входящото закъснение. С модерните цифрови телевизори, използването на HDMI кабел ще ви позволи да минимизирате времето за придобиване, тъй като това ще прехвърли от източника цифров сигнал, който лесно се приема от телевизора.
Може да намерите малко повече изоставане с аналогови връзки, като компонентни или композитни кабели. Това е така, защото телевизорът трябва да преобразува аналоговия сигнал в цифров, преди да може да се покаже видео, а процесът на преобразуване отнема време.
Обработка на видео
След като изображението е във формат, разбираем за видеопроцесора, той ще приложи поне малко обработка, за да промени изображението по някакъв начин. Няколко примера:
- Добавяне на наслагвания (като менюта)
- Регулиране на цветовете и яркостта
- Интерполиране на картината, за да съответства на честотата на обновяване на телевизора
- Мащабиране (като 720p до 1080p или 1080p до UHD)
Времето, което отнемат тези стъпки, се влияе от скоростта на видео процесора и от необходимата обработка. Въпреки че не можете да контролирате скоростта на процесора, можете да упражните известен контрол върху това колко операции трябва да извършите, като активирате и деактивирате настройките. Колкото повече настройки разрешите, толкова повече работа трябва да извърши процесорът.
Показване на изображението
След като телевизорът обработи изображението, той е готов да бъде показан на екрана. Това е стъпката, на която видеопроцесорът изпраща изображението на екрана. Екранът не може да промени състоянието си незабавно, а времето, което ще отнеме, зависи от технологията и компонентите на телевизора. За съжаление няма начин да се подобри или контролира времето, отделено от тази фаза; това е фиксирано време за всеки телевизор.
Как да получите най-добри резултати
Повечето телевизори могат да бъдат регулирани така, че да нямат висок входен лаг. Като общо правило, опитайте следното:
- Задайте телевизора на режим Игра или PC режим
- Деактивирайте всички "подобрители" на телевизора
Освен това, можете да опитате различни комбинации от настройки / режими / входове, докато стигнете до какъвто и да е баланс между функции и входно закъснение, което ви харесва.
На линка долу може да тествате личното ви време за реакция
https://www.humanbenchmark.com/tests/reactiontime
За маниаците на гейминга - резултати за input lag
https://www.rtings.com/tv/tests/inputs/input-lag
Displaylag.com/display-database
Input Lag Наименование
______________________Input Lag
_______________________________________________________________________________________________________________________Какво представлява: Сбор от времето за няколко операции:
- вpeмeтo oт пpoчитaнeтo дo изпpaщaнe нa ĸaдъpa oт изтoчниĸa нa cигнaл (игpoвa ĸoнзoлa, РС)
- вpeмeтo зa oбpaбoтĸa нa вxoдящият cигнaл oт шacитo и Т-соn бopдa нa диcплeя
- вpeмeтo зa peaĸция нa caмият диcплeй
B cлyчaя c игpитe, тoвa e вpeмeтo oт нaтиcĸaнeтo нa бyтoнa нa вaшият ĸoнтpoлep, дo визyaлизиpaнeтo нa cъoтвeтнoтo дeйcтвиe нa eĸpaнa. Важно е за геймърите - колкото по-малко, толкова по-добре.
Актуализацията на софтуера също може да повлияе, защото въвежда някакви промени. Това означава, че измерената стойност, може да се промени в бъдеще (надолу или нагоре); В допълнение, има не само най-кратък лаг, но и максимален; последният не се измерва в режим на игра, а в стандартен или нормален режим, или който е там техен еквивалент.Кога това е от значение: Свързване на монитора или телевизора с компютър или конзола за игри