Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 20

монтаж на електромер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    66
    #1

    монтаж на електромер

    Имам налични два бр. от старите електромери - останаха от смяната им със светкащите. Та въпросът ми е - може ли и как да си свържа електромер само към климатика. Климатикът е включен към контакт, който ползвам и за други консуматори. Благодаря предварително.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #2

    Re: монтаж на електромер

    Интересувам се каква ще е практическата полза от това упражнение, че толкова хора се занимават с подобни постановки. Може би ще намалее консумацията на ток или свободното ви време е повече....

  4. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #3

    Re: монтаж на електромер

    Важно е всичко да се мери! Като няма 3Dmark за климатици, с какво да си играе човек

    PS. Така като поразгледаш електромера, колко клеми има и има ли разни интересни обозначения по тях?

  5. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    66
    #4

    Re: монтаж на електромер

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan
    Интересувам се каква ще е практическата полза от това упражнение, че толкова хора се занимават с подобни постановки. Може би ще намалее консумацията на ток или свободното ви време е повече....
    Докторе, недей така - въпросът ми е конкретен, а не с цел да възбуждам нечий интерес.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #5

    Re: монтаж на електромер

    Не се обиждай. Просто се шегувах. Има много добри уредчета, които отчитат консумацията на ток. Някъде из темите бяха споменати марки и модели. Мисля, че с тях е по-лесно и по-точно отчитането. Въпросните стари електромери май не са много точни. И самия електромер има някаква консумация. Аз се чудя дали да махна стария ни такъв, който остана в къщата след монтирането на електронния отвън на стълба. След като сложиха въпросната гадория, сметката за тока нарасна.
    Иначе успех с измерването.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    66
    #6

    Re: монтаж на електромер

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan
    Не се обиждай. Просто се шегувах.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Vandal
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    1,255
    #7

    Re: монтаж на електромер


  10. Junior Member
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    61
    #8

    Re: монтаж на електромер

    Така както го е нарисувал @Vandal е супер, но може да се обърка всеки(с напреженовата и токовата намотка на електромер), без да обиждам никой! По схемата по-горе: 1-вход фазов проводник, 2-изход фазов проводник, 3 и 4 - нула(без значение къде ще се върже нулата, вътрешно има мост между двете клеми), всички останали изводи(видимо са с по малки закрепящи болтове) са захранване на часовников превключвател и подаване на команда от часовника към електромера за превключване на дневна и нощна тарифа!
    Успех с измерването на климатика!

  11. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    66
    #9

    Re: монтаж на електромер

    Извинявам се предварително, може и глупаво да прозвучи, но как по-точно да свържа електромера към захранващия кабел на климатика, който кабел е трижилен/а на схемата има само "фаза" и "нула" - къде да свържа "масата" се питам/.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    44
    #10

    Re: монтаж на електромер

    Цитат Първоначално публикувано от stan75
    Извинявам се предварително, може и глупаво да прозвучи, но как по-точно да свържа електромера към захранващия кабел на климатика, който кабел е трижилен/а на схемата има само "фаза" и "нула" - къде да свържа "масата" се питам/.
    На нулата.

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #11

    Re: монтаж на електромер

    Цитат Първоначално публикувано от stan75
    Извинявам се предварително, може и глупаво да прозвучи, но как по-точно да свържа електромера към захранващия кабел на климатика, който кабел е трижилен/а на схемата има само "фаза" и "нула" - къде да свържа "масата" се питам/.
    Ако до електромера ти стига трижилен кабел, жилата за заземяването (жълто зелените) ги свързваш на късо. Ако идва двужилен, третото за заземяването от климатика остава свободно.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    44
    #12

    Re: монтаж на електромер

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Ако до електромера ти стига трижилен кабел, жилата за заземяването (жълто зелените) ги свързваш на късо. Ако идва двужилен, третото за заземяването от климатика остава свободно.
    Незанулен климатик?Бягай далеч от него,че при една фаза по корпуса галейки го да топли там ще си останеш.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Re: монтаж на електромер

    Цитат Първоначално публикувано от zumbaiu
    Незанулен климатик?Бягай далеч от него,че при една фаза по корпуса галейки го да топли там ще си останеш.
    За да е сигурно занулен, трябва или входящия в електромера кабел да е трижилен и да се направи защитно заземяване или ако е двужилен, да не е на щепсел (има риск от разменяне на фазата и нулата) и можем да се окажем с "офазен" климатик. Тогава третото жило може да се свърже твърдо към нулата.

  17. Junior Member
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    61
    #14

    Re: монтаж на електромер

    Не си писал къде живееш, ако е в блок - нямаш проблем, земното там би трябвало да е бетон, ако си в къща - къде се намира електромера ти? - ако е изнесен на границата на имота ти, също - без добро земно няма кой да ти пусне захранването, но ако е по старите стандарти и се намира под навеса, гаража или в коридора, там сам трябва да се потрудиш и да си направиш добро заземяване(навремето лъжехме лабораторията на енергото за земното, като набития 40-50см. кол го поливахме със солена вода за да отчете съпротивление под 8 волта,реалната дължина трябва да е минимум 150см, но тук вече става въпрос за твоята сигурност). Останалото колегите много добре са го написали!

  18. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    66
    #15

    Re: монтаж на електромер

    pplenov, живея в панелка, но както съм писал в първия пост, електромера е демонтиран от таблото и въпросът ми е как да го свържа към захранващия кабел/троен/ на климатика, който включвам в тройка удължител/ в този удължител са включени и други консуматори/ - въобще изпълнимо ли е това задание.
    zumbaiu, ток си ме цапва почти винаги като докосна външното тяло/особено при размразяване/ - писал съм го и в друга тема. Предполагам има оттечка/или както там се казва/. Мерил съм с фазомера - съответно има напрежение, явно слабо щом пиша и в момента. Завъртал съм щепсела, но резултата е същия. Някой ми беше писал, че контакта не е на ред, но вече 5 г. към същия има включени и телевизор и компютър/ + климатика от миналата зима/. А, и да добавя климатика е втора употреба - тошиба от 100 волтовите - може би на това се дължи, че все още пиша.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Електромер-свързване
    От echo във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 34
    Последно: 17-08-14, 07:59
  2. Засичане на електромер
    От sisi79 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 2
    Последно: 21-10-13, 09:24
  3. мини електромер
    От aimilios във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 24
    Последно: 12-10-13, 13:16
  4. Показания на електромер
    От crazyfrog във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 27-05-11, 12:35
  5. Електромер - положение?
    От sary2 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 1
    Последно: 30-10-09, 13:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе