Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

Как да си измеря енергопотреблението

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    3
    #1

    Как да си измеря енергопотреблението

    Здравейте,

    Както може би на доста от вас се е случило, и на мене ми пристигна "идеално дебела" сметка за ток. Както и да е, проверих си електромера, ходих да се разправям с Енергото, файда никаква. Казаха че, що показва толкова електромера значи е толкова. Почти съм сигурен че, никой не краде ток в входа и затова искам да си измеря евентуално консумацията на различните уреди за да преценя кой ми харчи много ток. Електроуредите в къщи са нови, изключая бойлера. Хладилник, климатици и тн съм ги купувал енергоспестяващи и тн.

    Идеята и въпросът ми е, дали има някакъв уред който мога да си купя, /сравнително евтин все пак/, който мога да вържа преди комсуматора и евентуално да засека кой уред колко харчи.
    Знам че по принцип може да стане и с стар електромер, но тъй като не мога да намеря бих искал да попитам дали някой не знае подобна умна джаджа коята да ми свърши работа.

    Благодаря на всички предварително

    Саймън

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на periel
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    409
    #2

    Re:Как да си измеря енергопотреблението


  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #3

    Re:Как да си измеря енергопотреблението

    Отиваш в КОнрад и си купуваш уредчето за мерене на енргия. Проготви си около 40 кинта. Ще кажеш на продавача какво ти трявба и ще ти покажат какво имат в наличност. Имай предвид, че електромера ти е по-точен уред от тези измерватели на енергия.

  5. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #4

    Re:Как да си измеря енергопотреблението

    Един съвет. Ако мериш консумацията /ел.мощност х време = ел.енергия/ на отделните уреди при сумирането ще допуснеш грешка,която е методическа.Резултатите няма да са реални и ще те излъжат.Предлагам ти меренето да го извършиш като контролно на действащия електромер. Място на измерване- етажно/апартаментно/ табло от главния му предпазител. Уред за измерване -за предпочитане е друг/стар/електромер с обхват за консумираната мощност.Изключването на различни ел.уреди за определено време ще ти даде представа за тяхната индивидуална консумация.Контролният електромер ще ти даде представа дали официалния отчита с наддопустима грешка.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    43
    #5

    Re:Как да си измеря енергопотреблението

    Относно уреда, предлмаган от Julian - трябва да си купиш толкова броя уреди
    коклкото са ти ел-веригите, в които са включени основните консуматори
    (или ел.клонове, в които са свързани в твоя конкретен апартамент).
    Аз имам подобен уред, с който меря консумация на опреден ел. уред, или няколко в
    дадена ел.-верига - (включени в един разклонетел), като max. мощност
    на всички уреди във веригата(разклонителя) е max.3500 W. Един такъв уред никога
    няма да ти даде инфо за общата консумация. Според мен най-добър е варианта с
    електромер към главния предпазител на апартамента ти, отчитащ общата консумация.

  7. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #6

    Re:Как да си измеря енергопотреблението

    Не се занимавай с глупости. Най-вероятно е, сметката да е точна. Това , че е голяма е друг въпрос. Ако можеш, си записвай показанията на "твоя" електромер всеки ден. Ако наистина имаш съмнения: както казва fikata! Има български електромери, под 30лв им е цената,нови,"електронни". Можеш да използваш и произволен друг стар електромер, има колкото искаш, механични,но те ще ти покажат малко по-малка консумация.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    229
    #7

    Re:Как да си измеря енергопотреблението

    И аз си мисля,че сметката си е вярна.Сега остава да кажеш,колко е сметката,за кой месец е, в кой град и какви са ти уредите.И хич,не вярвай на това,че са ти икономични уредите-тоест, че са клас ААААААААААААА.Иначе грубо-бойлер за два часа 6 кWh-/1 лв/,Климатик пак грубо 10-12 кWh/1,50-2 лв/ и смятай /пак зависи за колко време е засечен електромера/.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    27
    #8

    Re:Как да си измеря енергопотреблението

    Новите елентронни електромери хващат консумацията и на глимлампите, и на светодиодите. Предлагам да си спрете захранването 220 V /махате главния предпазител/ и да премерите с мултицет съпротивлението на веригата след електромера. Ако покзва стойности под мегаом има утечка във веригата и електромерът може да отчита консумация. Енергоснабдяване проверява електромерите срещу заплащане.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    46
    #9

    Re:Как да си измеря енергопотреблението

    poligraf я ми кажи за какви светодиоди говориш

  12. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    27
    #10

    Re:Как да си измеря енергопотреблението

    LED всички дето светят

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #11

    Re:Как да си измеря енергопотреблението

    Цитат Първоначално публикувано от poligraf
    Новите елентронни електромери хващат консумацията и на глимлампите, и на светодиодите. Предлагам да си спрете захранването 220 V /махате главния предпазител/ и да премерите с мултицет съпротивлението на веригата след електромера. Ако покзва стойности под мегаом има утечка във веригата и електромерът може да отчита консумация. Енергоснабдяване проверява електромерите срещу заплащане.
    Забрави да му кажеш на човека, че трябва да изключи и абсолютно всички консуматори от контактите им, защото има маса уреди, с консумация в стендбай режим.
    А когато един електромер отчете тока на глим лампите, ела ми се обади да те почерпя!
    Изобщо, говоренето на приказки "ей така" в този форум не е за предпочитане!

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    46
    #12

    Re:Как да си измеря енергопотреблението

    Точно това имах напредвид poligraf което написа Lupus,всички електроуреди като Телевизори , ДВД, уредби,саелитни тунери,видео касетофони,компютри,монитори,лсд-та ,плазми и много други в стендабаи режим захранванията им работят!!!!! Комсумацията е различна при различните уреди и нека всички които си мислят че електромера засича светодиода на дадения консуматор ,да проумеят че този светодиод е индикатор че уреда е под напрежение , стенбаи режим следователно захранването на уреда >>>> (РАБОТИ)<<<<< и е НОРМАЛНО ТОВА ЗАХРАНВАНЕ да консумира електроенергия. А написаното горе ще заблуди много хора които нямат понятие от електротехника и електроника.....

  16. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    27
    #13

    Re:Как да си измеря енергопотреблението

    Благодаря за написаното от stefan gb и Lupus. Така е.

  17. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #14

    Re:Как да си измеря енергопотреблението

    Цитат Първоначално публикувано от poligraf
    Новите елентронни електромери хващат консумацията и на глимлампите, и на светодиодите. Предлагам да си спрете захранването 220 V /махате главния предпазител/ и да премерите с мултицет съпротивлението на веригата след електромера. Ако покзва стойности под мегаом има утечка във веригата и електромерът може да отчита консумация. Енергоснабдяване проверява електромерите срещу заплащане.

    Утечки се мерят с мегер поне 500В. Мултицета с неговата батерийка от 9В винаги ще показва голямо съпротивление.

  18. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    510
    #15

    Re:Как да си измеря енергопотреблението

    Здравейте, имам въпрос. Искам да монтирам втори електромер на таблото вкъщи, как точно се връзва. Таблото е с един главен керамичен предпазител който се навива и е с жичка, другите са щтракалки. Това са старите табла на панелките. Електромера също е от старите с диска. На него пише "звод "Елия" - Никопол, БДС 2279-74" и има изводи: И1, Р1, К1 ; {И2, К2} тези двата изглежда са на обща пластина, Р2 тук няма пластина, Ч .Целта е да сверя "новия", който е собственост на ЕОН и ме хвърля в паника. Искам временно да монтирам електромера и не е проблем ако отчита само едната тарифа. Благодаря!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Как да измеря темп. на VGA
    От carcass във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 1
    Последно: 21-01-05, 17:55

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе