Резултати от 1 до 15 от общо 15

Моля за съвет относно тръби за ВиК

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    12
    #1

    Моля за съвет относно тръби за ВиК

    Здравейте, прочетох, че в този сайт давате много полезна информация за ВиК. Въпроса ми е следния, понеже ще сменяме ВиК инсталацията в дома си, ще Ви бъда благодарна ако ми дадете съвет, какви тръби да сложим дали полипропилен които се слагали с нагряване или американските тръби Нибко които се слагат с лепене. Понеже различни майстори ни казват различни мнения и вече се чудим, кое решение ще е по-удачно. Благодаря за вниманието и ще чакам професионалното ви мнение.
    Лек и успешен ден.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #2

    Re:Моля за съвет относно тръби за ВиК

    полипропиленoвите тръби пак се лепят с специална машинка. Ако слагате такива препоръка е да се използват само такива за топла вода .За топлата вода са с по-дебели стени , а разликата в цената топла/ студена са минимални. Това ми го е казал водопроводчик. Също така след подмяната на тръбите задължително поне 2-3 дни да не се измазва канала където са поставени тръбите. Това е за да се провери със сигурност за липса на теч, таене от лепенето. Даже някои водопроводчици препоръват период от поне 1 седмица.
    За американските не коментирам- не съм запознат. Обаче имайки в предив нашата реалност - силно се съмнявам да са американски / то и заводи не останаха в САЩ - сума ти производства се изнесоха в китай.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    12
    #3

    Re:Моля за съвет относно тръби за ВиК

    Благодаря за съвета "kris11". Иначе и ние със съпруга ми видяхме машинката за полипропилена, приличаше на нещо като пуялник, майстора каза, че с тази машинка се нагряват и залепват. А за това, че 2-3 дни се правят проби за течове ни го казаха. Още веднъж ти благодаря за бързия отговор, сигурно ще се насочим към полипропиленовите тръби, а да препоръчаш някоя марка?

  5. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #4

    Re:Моля за съвет относно тръби за ВиК

    От 10 години съм с полипропиленови тръби никакви ядове.Единствено задължително е да се направят снимки къде точно минават тръбите.Защото после едно невнимание с дрелката отваря големи проблеми.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    16
    #5

    Re:Моля за съвет относно тръби за ВиК

    Аз също ви препоръчвам тръби от полипропилен, произведени в Чехия. Системата "Нибко" е досто по-слабо разпространена в България, може би заради някои леки неудобства при монтажа.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Re:Моля за съвет относно тръби за ВиК

    А защо да не са български тръбите, като са двойно и тройно по-евтини, да не би да са по-лоши?

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    16
    #7

    Re:Моля за съвет относно тръби за ВиК

    Може, разбира се. Само че, българските не са толкова драстично по-евтини, материалът им е малко по-слаб и фитингите са "олекотени" в сравнение с тези от Чехия.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #8

    Re:Моля за съвет относно тръби за ВиК

    Щом имат сертификат, че издържат на 20атм., няма как да е слаб материала, а пък ако е слаб материала, няма как да да са олекотени. А пък разликата в цените е 2 пъти, на по-големите размери - повече.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    16
    #9

    Re:Моля за съвет относно тръби за ВиК

    Материалът на чехския PPR е BASF / на немския също/. На българския и на повечето от турските не е. За италианските не помня. Ако искаш Лазаре, за проба вземи в ръка два прехода "метал-пласмаса" , единия чехски, а другия КДН и ще забележиш разликите. Ако ги монтираш и няколко хиляди пъти ще се увериш към кои клони факторът "надежност".

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Re:Моля за съвет относно тръби за ВиК

    Колега Нипел, не знам защо смяташ, че си говоря просто така - напосоки, без да съм направил и една заварка? Може би защото не съм избрал ник, който да подсказва професията ми (както при тебе )? Дейността на фирмата ми включва проектиране и изграждане на отоплителни и ВиК инсталации, което предполага да съм поне малко запознат с материята .
    Не знам какво имаш предвид под "надеждност"? При отоплителните системи е вярно, че не се ползват обикновени ППР тръби, но фитингите са същите, а там са много по-натоварени температурно продължително време. Не знам с какъв промишлен шпионаж разполагаш - коя фирма откъде си купува материалите, но нито чешкият производител е един, нито българският, нито турският, че да обобщаваме нещата. Съгласен съм, че има български и турски калпави производства, но КДН и М-пласт не са между тях. Напоследък съм се спрял на един качествен турски производител, сертифициран отвсякъде, работещ по изцяло немска технология и оборудване и изнасящ основно в ЕС. Ако може да се приеме като доказателство - във фамилната си кооперация съм се доверил изцяло на този производител за ППР и ПВЦ тръбите и при пробите на 10 атмосфери нямаше нито един теч от спойка.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    16
    #11

    Re:Моля за съвет относно тръби за ВиК

    Колега, накрая може да излезем познати.
    Под "надеждност" на тръби и фитинги разбирам не само да издържат на 10 атм. С това се справят всички. Имам предвид температури над 75гр.+над 10атм. Няколкократно замръзване и размръзване. Екстремно механично натоварване. Особено преходите метал-пласмаса. Имал съм немалко ядове от българския полипропилен. За отоплителните инсталации да не спорим - там налягането е макс. 3-4атм.
    Иначе, дейността на фирмата ми включва изграждане на ВиК и О инсталации. Занимавам се с това от жанвиденово време, но не съм дистибутор и целта ми не е реклама на някой производител.

    PS Всъщност и мен ме интересува въпросния турски производител./ако е същия, за който чух/ Разполагаш ли с някакви материали, техн. характеристики на продуктите му?

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #12

    Re:Моля за съвет относно тръби за ВиК

    E кажете го тоз производител най-сетне, няма да е реклама. Дайте един линк да им разгледаме продукцията.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #13

    Re:Моля за съвет относно тръби за ВиК

    http://www.hakan.com.tr/
    Значи - освен пълния асортимент на обикновените ППР и ПВЦ тръби и части, много съм доволен от безшумните Silenta, които са около 4 пъти по-евтини от на Рехау, за отопление - "стъклофазерните" , както си ги наричат, които са 2-3 пъти по-евтини от немските "Fiber Pipe", както и тръби за подово отопление от омрежен ПЕ с кислородна бариера, които за 2 пъти по-евтини от на Рехау. Имат и много хубави тръби за сондажи, които не ме интересуват за момента и въобще - много широк асортимент на много добро качество. Внасят се от "Емир"
    Но понеже забихме темата малко на професионално ниво, ще се върна за да напомня на Ivanka, че ако в магазина намери български тръби и части на Мпласт или КДН (Капитан Дядо Никола), то качеството им не отстъпва на вносните. А най-добре да се довери на майстора, той знае какво да вземе.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    12
    #14

    Re:Моля за съвет относно тръби за ВиК

    Здравейте, какво ви е мнението за полибутилена, майстора твърди че са надежни и много лесно се работи с тези тръби, били най-новото на пазара.

  18. Novice
    Тук е от
    Jul 2009
    Мнения
    1
    #15

    Re:Моля за съвет относно тръби за ВиК

    Здравейте,прочетох няколко мнения за това каква инсталация е най-добре да се използва.Преди седмица помагах на един приятел да си сменя тръбите в банята,беше взел от системата Нибко.Толкова лесно ги налепи и сглоби,че чак се учудих,а той е работил и с ППР.Та мисълта ми е ,че може човек,който що годе има идея какво да прави,може сам да си смени тръбите.Те пак са за топла и студена вода,но както пише в едно горно мнение,ако ти е една баня,слагай само за топла вода.В магазина му казали,че системата е американска,но имали завод в Полша,така че не са китайски,гледал е сертификатите.Ако някой го интересува,да пише,ще му искам адреса на магазина.Та мнения всякакви и аз да кажа моето

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 01-09-14, 21:17
  2. моля за съвет относно избор на климатик
    От vankata09 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 5
    Последно: 05-11-13, 19:42
  3. Моля за съвет относно Gree GWH12RB Viola new
    От Panagito във форум Климатици Hisense, Gree, Chofu, Bard
    Отговори: 6
    Последно: 17-07-13, 17:20
  4. Моля за съвет относно суичове
    От extext във форум Мрежи
    Отговори: 17
    Последно: 26-10-11, 11:24
  5. Отговори: 5
    Последно: 25-07-07, 14:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе