Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 25

Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #1

    Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

    Реших да си автоматизирам осветлението и вентилацията у дома. Китайските PIR (Passive Infra Red) сензори за движение вече могат да се намерят и под 10 лв парчето.
    Всички имат 2 настройки с потенциометри:
    - (LUX) за задействане при каква осветеност - тоест може да се на настройват да си активират изхода само в тъмното или при всякакво осветление;
    - (TIME) времезакъснение на изключване на изхода след последно регистрирано движение в рамките от 10 секунди до 10 минути;
    - (SENS) има и модели с 3-ти потенциометър за настройка на обхвата, който е макс. 12 метра и за тях и за моделите без такава настройка.
    Изхода е релеен и превключва до 1000W.



    По всички тези параметри, както и по цената си, един PIR сензор е идеалното решение за включване на някакъв консуматор от присъствието на човек и изключването му определено време след последното регистрирано движение. За сравнение един стълбищен автомат има подобно времезакъснение на изключване, но не се задейства безконтактно и цената му е към 15 лв.

    Банята и тоалетната ми са отделно, с вентилатори, така че за тях предвидих по една двойка сензори - единият командва осветлението с малко времезакъснение, по малко от минута, а другият - вентилатора с почти максималното времезакъснение. Още 1 сензор за лампата в предверието пред баня & wc, 1 за лампата в антрето и 7-ми сензор, който тепърва ще се монтира - за кухненският бокс.

    Първата проба беше в антрето с нова голяма луминисцентна лампа 2 x 36 W на тавана. Вярно, че след изключването на сензора лампата леко премигва, но много слабо, а това го бях забелязал и преди да бъде свързана към сензора, когато се командваше от нормален ключ за осветление. Останах доволен от работата на сензора, тогава купих и останалите 6 бр. И разбира се щом въвеждам нови технологии у дома - хвърлих се и на последният писък енергоспестяващи лампи на Philips от серията Tornado, които също така предизвикват нервен писък и с цената си. Консумират 20W, светят за 115W. Идеално!



    И тогава започнаха проблемите. При задействане на сензора лампите грейват с хубава бяла силна светлина. След изключване на релето на сензора (което отчетливо се чува да прещраква) лампите си изгасват, но тогава започват да святкат точно като светкавица, макар и с малко количество светлина, с честота около 2 Hz. И се чува някакво тихо пукане, по-тихо от прещракването на релето. И 3-те лампи святкат с различна честота, което изключва възможността това да е под влияние на мрежовата честота от 50 Hz. В тъмното това прилича на дискотека. Когато поставих обикновенни крушки - мигането спря. С някои стари енергоспестяващи крушки които имам също направих проби. Някои от тях мигат, други не.
    Сензора има 3 клеми за свързване: фаза, нула и фаза за свързване към консуматора, комутирана от релето на сензора. Лампите са свързани с нула към сензора и към фазата след релето. Възможно ли е да оправя проблема, ако свържа лампите с нулата, която не преминава през сензора?
    Други мнения, съвети, предположения защо се получава това идиотско святкане и как да го избегна?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #2

    Re:Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

    Възможно е да има RC група, свързана към контактите на реленцето. Така, че малък ток ще протича през нея.
    Затова нормалната лампа не свети (или не се вижда да свети), а енергоспестяващата си зарежда кондензатор
    и след време се опитва да "запали".
    Ако имаш достъп до платчицата, може да се замени резистора с няколко пъти по-голяма стойност или изобщо да се прекъсне.

  4. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #3

    Re:Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

    Да този ефект се получава и при свързването на подобни лампи с ключове в които им глимки за индикатори. Въпроса се решава с премахването им. Ако имаш достъп до електрониката на тия датчици огледай контактите на релето и остави само тях, да няма свързано нищо друго към тях. Ако не можеш или пък не искаш да ги отваряш направи си дублиращо реле което ще свържеш като товар на датчика, а лампите към новото реле.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #4

    Re:Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

    Благодаря и на двама ви.
    Най-лесното решение изглежда е да сложа стандартни крушки, но това не е и най-доброто.
    Какво мислите ако сложа релета на 230V, примерно с 2 контакта/8 пина. Скрити в конзолни кутии в стените. И така напълно да отделя веригата на сензора от тази на лампата? Има и контактори малки, но май сериозно щракане ще падне с тях.

    P.S Всъщност на кутията на Philips крушките си го пише: да не се използват с димери и електронни ключове, ама кой да го чете...

  6. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #5

    Re:Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

    Аз бих пробвал нещо директно на контактите на датчика да вържа
    След време се забравя къде-какво има - ако имаш реленце - пробвай!
    Но не съм фен на изнесени и скрити решения!!
    Контактор се слага за голяма мощност - не е за теб! /а може и той да включва от гасящата RC група/

    Всичко това -ако нямаш достъп до платката...

  7. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #6

    Re:Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

    Започни с това:
    Възможно ли е да оправя проблема, ако свържа лампите с нулата, която не преминава през сензора?

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #7

    Re:Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

    Успоредно на фасунката сложи съпротивление 1мегаом.Ако лампата продължава да мига намали съпротивлението на 500 килоома .И кажи има ли ефект.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #8

    Re:Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

    Не съм специалист в електрониката и идеята да бъркам вътре в сензора и да сменям резистори ми е малко непосилна
    marto68, дай малко повече наставления къде и как точно да го вържа това съпротивление във фасунгата.
    Днес пообиколих малко питайки за релета на 220V. И веднага следва въпрос: какво реле, за какво е? Народа май е свикнал релетата да бъдат термо, фото и не се сеща, че си има и само релета.





  11. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #9

    Re:Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

    бе слагай обикновени ламби, какво го мъдриш, щом това ти е най лесното решение.
    То пък, ако не са енергоспестяващи на Philips, не може.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #10

    Re:Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

    Всъщност обикновенни или не, мигат или не - по скоро ме интересува дали щом при енергоспестяващите има такава утечка и си мигат, то и при обикновенните винаги ще има такова дърпане на ток, макар и недостатъчно да засветят?

    Иначе това мигане си има и една малка положителна страна: нали енергоспестяващите лампи първо започват да светят слабичко и като "загреят" след няколко секунди си стигат максимума на светенето. Е, това мигане явно ги държи подгрети, защото веднага светват силно, без да си увеличават яркостта след това.

  13. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #11

    Re:Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

    е може и да има, но важното е, че те дразни, нали?
    За това ти казах, слагай си обикновените и си свиркай, после ти си решаваш.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #12

    Re:Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

    Можеш да пробваш, като свързваш резистора между изхода /фаза/ от PIR-а и нулата на PIR-а.
    Резисторът трябва да е поне 0,5 вата, а още по-добре да е 1 ват!
    /не заради тока, а заради високото напрежение на което ще е изложен/
    Загубата на енергия е твърде малка, за да те притеснява.

  16. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #13

    Re:Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

    Румене след като си си монтирал сам пир сензорите значи не си толкова бос по електротехника.Разглобяваш фасунката и там където влизат двата проводника ги замостваш със съпротивление. Между фазата и нулата поставяш съпротивлението.Предварително си купуваш няколко по един мегаом ,също по 500 килоома ,може и по 250 килоома да си вземеш стотинки струват.Нека да са по един ват макар да мисля че и половин ват е достатъчно.После започват пробите първо с най голямото съпротивление ако ефекта не е задоволителен продължаваш с по малкото.Идеята ми е че ако има кондензатор в пир сензора то съпротивлението което ше поставиш няма да му позволява да се зарежда и да причинява този неприятен ефект на мигане за който говориш.Успех и дано да стане работата

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #14

    Re:Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

    Благодаря ти marto68.
    Така както го описа вече схванах идеята. Иначе съм си бос в електрониката, но за сметка на това с доста идеи. Наскоро внедрих във входната врата на блока брава с отваряне с пръстови отпечатъци, та съседите ми сега мрънкат, че се чувствали като банкови служители влизащи в трезора
    Имам един съсед електричар, който е доста възрастен, треперят му ръцете, но затова пък вдъхва живот на щурите ми идеи срещу някой и друг лев. Участвал е в строежа на блока като електричар преди повече от 40 години и знае всяко кабелче къде е, какво е, къде са разпределителните кутии, тръбите на кабелите и т.н. Та той ми ги монтира сензорите.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    12
    #15

    Re:Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи

    R shte ogranichi toka pprez C ama sled kato sloish tova R dali shte uspqwat da podgrqwat i izobshto da zapalqt lampite. ?? Spored men trqbva da se podbere mnogo vnimatelno i da se trygne ot po nisko R dokato se izbegne problemaa.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Енергоспестяващи лампи?
    От alexb във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 406
    Последно: 09-05-19, 16:12
  2. Енергоспестяващи GU5.3?
    От masterross във форум Купува
    Отговори: 4
    Последно: 20-10-12, 11:12
  3. Сензор на лаптоп
    От fossil във форум Мобилни устройства
    Отговори: 1
    Последно: 19-01-12, 14:12
  4. Енергоспестяващи лунички ?
    От Shizo във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 12
    Последно: 22-11-11, 23:36
  5. Димващи се енергоспестяващи крушки
    От drianov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 20-02-09, 14:12

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе