Първоначално публикувано от
Toncy Ако са спазени съпротивленията между колоните и режима на работа на ресивъра, не бива в горната част да е по-топъл от 38-39 градуса, тоест - малко над телесната температура.
Твоят ресивър има възможност да работи в режим на 8 ома, в режим на 6 ома и в режим на 4 ома съпротивление. Тези режими се превключват чрез специална комбинация от бутони, разположени на предния панел. Пише го в упътването как става.
Подробно разяснение:
Смяната на режима е в зависимост от съпротивленията на тонколоните, Само в случай, че всички колони са 8 ома, само тогава не се налага промяна, тъй-като ресивърът е настроен заводски на 8 ома. Във всички други варианти, съпротивлението на колоните определя режима на работа на ресивъра. Принципът е ресивърът да се постави в работен режим, който да е съобразен с товара. Тоест, колкото е най-ниското съпротивление на една или повече тонколони, свързани към него, толкова да е и работния му режим. При работа с 6 ома за всички колони, ресивърът трябва да се превключи в 6 ома режим. При работа с 4 ома колони, съответно 4 ома режим на ресивъра. В случаи на различен импеданс между някоя от колоните, за режим на ресивъра се взима за определящ най-ниския импеданс.
Примерно, ако фронталните и съраунд колоните са по 8 ома всяка, а само централната е 6 ома - ресивърът трябва да се превключи в режим 6 ома.
Ако пък са включени колони с по 8 ома, а заедно с тях и колони, работещи на 6 ома, плюс колони на 4 ома, ресивърът задължително трябва да е настроен в режим на 4 ома.
Тези правила е особено важно да се спазват! Ако са спазени - устройството ще работи нормално и няма да загрява! Ако не са спазени - ще загрява доста, а в някои критични моменти при по-голямо усилване, може и да се включи защитата. Освен това, ако не е съобразен импеданса между колоните и ресивъра, това винаги води до възможност за повреда, както и до съкращаване на живота на устройството.