Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 20
Like Tree19Одобрявам

Fujitsu 9LDC - не работи (индикаторите не светят, не завърта вентилатори и компресор, не издава звуков сигнал)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Живее в
    София
    Мнения
    416
    #1

    Fujitsu 9LDC - не работи (индикаторите не светят, не завърта вентилатори и компресор, не издава звуков сигнал)

    Пуснах машината от подписа (Fujitsu 9LDC) за първи път този сезон и ме изненада неприятно.
    Стартира си съвсем нормално и след около 10мин работа спря напълно - все едно няма захранване (нищо не свети по вътрешното тяло, не издава никакви звуци, компресор и вентилатори на външно и вътрешно тяло не се въртят, клапите си останаха отворени).

    Прегледах захранването до платката на вътрешното тяло - има си го.
    Проверих предпазителя във вътрешното тяло - здрав си е.
    Няма нищо видимо изгоряло, прекъснало, променило си цвета по платката на вътрешното тяло.

    Моля:
    - някой ако има пълната схема на електрониката във вътрешното тяло да ми я даде (мам схемата от service manual, но там няма детайли)
    - ако някой е имал подобен проблем да сподели как го е преборил.

    Предварително благодаря.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #2

    Отговор: Fujitsu 9LDC - не работи (индикаторите не светят, не завърта вентилатори и компресор, не издава звуков сигнал)

    Тука е доволно подробна. Мултицет имаш ли?
    Удари няколко ясни снимки на платката, ако искаш помощ.
    На първо време предполагам ги няма 5-те волта DC.
    Те се получават от 13,5 VDC , а пък те от 280-320VDC, а те от 220AC(това го има доколкото разбрах).
    И трябва да се измери кое го има и кое го няма за да се определи проблема.
    Успех!

    https://elektrotanya.com/fuji-electric_fujitsu_rsb09ldc_rsb12ldc_plasmaclean.pdf/download.html

  4. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Живее в
    София
    Мнения
    416
    #3

    Отговор: Fujitsu 9LDC - не работи (индикаторите не светят, не завърта вентилатори и компресор, не издава звуков сигнал)

    Много ти благодаря за файла. Този който имах до сега има само блоковата схема от страница 5.

    Не бях пробвал климатика 2 дни и днес реших да пробвам дали ще даде някакви признаци на живот. С голямо учудване машината тръгна съвсем нормално, но след около 2 минути пак спря със същите симптоми като в заглавието на темата.

    Утре ще сваля платката от стената и ще се опитам да измеря това онова под напрежение да видя какво ще открия (до сега всички замервания съм ги правил като платката е на стената и замерванията са за съществуване на верига)

  5. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,710
    #4

    Отговор: Fujitsu 9LDC - не работи (индикаторите не светят, не завърта вентилатори и компресор, не издава звуков сигнал)

    Провери си контакта и щепсела първо за хлабави връзки. Или нагоряли. После платката.
    dodo_pv и zxc0 харесват това.

  6. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Живее в
    София
    Мнения
    416
    #5

    Отговор: Fujitsu 9LDC - не работи (индикаторите не светят, не завърта вентилатори и компресор, не издава звуков сигнал)

    Щепсела и контакта бяха първите неща които проверих, но там всичко се оказа че е наред.

    Днес ми остана време да извадя платката и да позамеря това онова.
    Отново при подаване на захранване всички вътрешни напрежения съгласно схемата си бяха наред (20V, 13V, 5V, 15V). Но след няколко минути всички те изчезнаха. Има напрежение (320V) само на кондензатор C5, който е след греца.
    След като платката премине в неработещо състояние, консумацията е около 1W.
    Огледах за лоши/напукани спойки или видима промяна в цвета на компонентите по захранването но нищо подозрително не открих.

    За сега заподозряни са IC5, IC15, IC3. Дано успея да ги намеря и купя за да ги сменя.

    Ако някой има опит с това или подобно захранване да споделя.

  7. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,710
    #6

    Отговор: Fujitsu 9LDC - не работи (индикаторите не светят, не завърта вентилатори и компресор, не издава звуков сигнал)

    Дай снимки на платката от двете страни.

  8.  
     

  9. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,710
    #8

    Отговор: Fujitsu 9LDC - не работи (индикаторите не светят, не завърта вентилатори и компресор, не издава звуков сигнал)

    Имаш ли опит с електроники и работа с поялник?
    Провери D6 и ако е здрав, закъси 3-то с 4-то краче на IC15(оптрона). Ако захапе и работи, ще ти кажа какво да направиш.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #9

    Отговор: Fujitsu 9LDC - не работи (индикаторите не светят, не завърта вентилатори и компресор, не издава звуков сигнал)

    Аз мисля че е от намален капацитет на С9 и/или С10. Огледай за студена спойка на R7.
    Не мисля, че окъсяването на 3 и 4 на оптрона ще помогне, точно обратното. Ще доведе до състояние на ниска консумация и понижени 5-кратно напрежения. В пдф-а на TNY266P поне така е свързан ключ за спиране на напреженията и минаване на р-м с ниска консумация и намалени напрежения.
    Съвсем до 0V ли паднаха или или 20V падна на 4V?
    Схемата има малко кусури, ама ...
    Примерно: Първичната на трафа е вързана директно на 280V. 6-ти извод на +, 1-ви на -. Хммм.
    1-вият на трафа реално няма как да е там. Трябва да е към дрейна на TNY266P.

    Че и С27 бих смъкнал и измерил. На схемата не е електролитен, ама реално не знам.
    Изглежда като студена спойка или параметър на границата - кондензатор.
    Другите си изгарят ефектно най-често.
    Този пост е редактиран от zxc0; 28-10-18 в 20:13.
    boy одобрява това.

  11. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,710
    #10

    Отговор: Fujitsu 9LDC - не работи (индикаторите не светят, не завърта вентилатори и компресор, не издава звуков сигнал)

    Залагам на дефектирал TL431.

    zxc0, в сервизните винаги има грешки. Къде нарочно, къде не.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #11

    Отговор: Fujitsu 9LDC - не работи (индикаторите не светят, не завърта вентилатори и компресор, не издава звуков сигнал)

    Аз мисля, че е или С9 или С10 или С27 или студена спойка.
    TL е доволно сложен елемент за да тръгва след дефект.
    Но знае ли човек?
    Неведоми са пътищата в електрониката!

    - - - - - - - - - -

    Един телевизор луд ме направи с една две студени спойки.
    Само като минеш покрай него и угасва. Половината платка презапоих последният път и пак не познах къде е студената спойка. И с лупи гледах и пак не ги видях. Накрая я познах де.

  13.  
     
  14. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,710
    #12

    Отговор: Fujitsu 9LDC - не работи (индикаторите не светят, не завърта вентилатори и компресор, не издава звуков сигнал)

    Тая платка няма студени спойки. Кондензаторите също ги махам, като проблем на 90%.

  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #13

    Отговор: Fujitsu 9LDC - не работи (индикаторите не светят, не завърта вентилатори и компресор, не издава звуков сигнал)

    Залагаш на един елемент. - оптимистично!
    Аз залагам на кондензаторите!
    Да видим ..., както се казва в една игра.

  16. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,710
    #14

    Отговор: Fujitsu 9LDC - не работи (индикаторите не светят, не завърта вентилатори и компресор, не издава звуков сигнал)

    Кафявите Нихикони от тази серия рядко правят проблеми.

    Ще разберем, ако Gyokov върне информация.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #15

    Отговор: Fujitsu 9LDC - не работи (индикаторите не светят, не завърта вентилатори и компресор, не издава звуков сигнал)

    Ще вземе да смени всички предположения едновременно и няма да разберем, къде е бил проблема.
    Ама нищо, важното е да си оправи проблема.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. блуутут звуков сигнал от сателитен приемник
    От themechanic във форум Аудиотехника
    Отговори: 2
    Последно: 06-09-17, 19:19
  2. Премонтиране на климатик Fujitsu General 9LDC
    От AlexT във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 7
    Последно: 16-05-17, 22:06
  3. Помощ - компресор за Fujitsu
    От pafooo във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 5
    Последно: 05-02-12, 13:28
  4. Въпрос за звуков изходен сигнал при мултимедийни плеъри
    От Fourplay във форум Мултимедийни плейъри
    Отговори: 1
    Последно: 31-12-10, 00:34
  5. Отговори: 3
    Последно: 29-03-10, 17:03

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе