Румъния била по-добре подготвена от България за ЕС
Щял да го докаже докладът на Европейската комисия, твърди експерт от 'Дау Джоунс нюзуайърс'
24.09.2005 г., НетИнфо.БГ
"В европейските среди се говори, че мониторинговият доклад на Европейската комисия за кандидатките за членство в Европейския съюз Румъния и България ще има "шокиращи" резултати.
Това твърди в коментар Ангелика Щайнфорт от Дау Джонс Нюзуайърс, поместен в уебсайта finanzen.tiscali.de.
Сочената досега за безпроблемна България, поне в сравнение с Румъния, е почти изпреварена от северната си съседка, пише Щайнфорт.
Правителствената криза през лятото предизвика "неблагоприятен обрат" в подготвката на страната за присъединяването й към Евросъюза. Затова от доклада на Европейската комисия, който ще бъде оповестен на 25 октомври, ще стане ясно, че Румъния е по-напред в някои области от южната си съседка.
Дори в борбата с корупцията България ще покаже по-лоши резултати, се говори в европейските кръгове. Митническите власти в двете страни са определяни като големи огнища на корупция. Според европейски наблюдатели особено проблемно в България е незадоволителното прилагане на европейското законодателство в областта на корпоративното право, интелектуалната собственост, правото на свободно определяне и сменяне на местожителството и местоработата, както и взаимното признаване на професионалната квалификация.
На хартия европейското право се прилага, но не и на практика. "Сериозно сме обезпокоени", казват европейски наблюдатели. Съществуват значителни пропуски в правораздаването и работата на администрацията, което е валидно и за Румъния.
Като положителен може да се определи процесът на либерализация в България. Отварянето на пазарите за телекомуникациите, транспорта и енергетиката е задоволително и може да се каже, че е по-успешно от някои страни-членки на ЕС, смята Щайнфорт.
В доклада на ЕК ще бъде потвърден големият напредък на Букурещ в подготовката за членство в Евросъюза. Дали ще бъде задействана предпазната клауза, която ще отложи присъединяването на двете страни към ЕС с една година, ще стане ясно в средата на 2006 г., посочва експертката от Дау Джоунс нюзуайърс.
Досега не само медиите, но и европейските институции бяха на мнение, че София извършва повече реформи от Букурещ. През април в Европейския парламент при гласуването на Договора за присъединяване на двете страни за България гласуваха повече депутати, отколкото за Румъния.
Преди вота имаше дори дискусии да се отложи гласуването за Румъния, защото не е достатъчно подготвена, завършва коментарът."
Тук: http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=781862