Вчера видях новината на няколко места - събраните глоби от нередовни пътници в градсакия транспорт стигали за закупуването на 2 нови автобуса.
Пълна кретения и журналистическо изкривяване на истината. Какво всъщност говорят цифрите:
През 2010 г са издадени 70636 билета за глоба от по 10лв. Това означава приход за годината от глоби 706 хиляди лева.
Като контролори на щат към центъра за градска мобилност в момента работели 170 души. Да сметнем среден месечен разход за контрольор - заплата, осигуровки, здравни, облекло - 500лв на месец, макар да ми се струва малко. Тоест, за месец, за 170 души разходите са 85000лв.
А за година, разходите за контрольори са 1 милион лева.
Което означава, че събраните глоби естествено не стигат за каквито и да е нови автобуси, а и са с 300 хиляди по-малко, отколкото са необходимо за покриваненто на най-належащите разходи на хората, които са ги събрали.
Естествено е, че без контрольори не става, защото процентът на гратисчиите ще се вдигне много. Естествено е, че каквото и да се прави, винаги ще има определен процент, пътуващи без документ. Което не е никакъв проблем, важното е този процент да е под определена граница.
Според мен е ясно, че сегашната система е глупава и неефективна - даже не може да изкара заплатите на проверяващите.
Проблемът в метрото е решен - пропусквателната система там е достатъчно добра за да вкара процента на гратисчиите в допустими граници.
По много градове извън България, това е направено и за наземен транспорт по елементарен начин - качване само от първата врата с последващия от това контрол при качването от самия шофьор и слизане от другите врати. Напълно осъществимо за всички нови автобуси и тролеи, които са със смислена дължина, а не като старите съчленени Икаруси.
Наляха се един куп пари за някаква идиотска система за маркиране на електронни карти с тъчскрийни, екрани и куп безполезни екстри, вместо да се измисли смислена система за ограничаване на гратисчиите...