Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 19

Задача №13

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    554
    #1

    Задача №13

    Един султан имал трима сина, които обичал по равно!

    Тъй като вече бил в преклонна възраст решил да провери кой от тримата братя е най-мъдър та да завещае церството на него.

    За целта взел 5 шапки, 3 черни и 2 бели. Извикал синовете си завързал им очите, поставил по една шапка на главата на всеки и ги попитал кой каква шапка има? Като за целта и тримата знаели броя и цвета на шапките.

    Не след дълго най-малкия познал че има черна шапка!

    Как е разсъждавал най-малкия брат?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #2

    Задача №13

    Тъй като бащата е обичал и тримата си сина <u>по равно</u>, най-малкия е решил, че той не иска по никакъв начин да ги дели и подценява, а напротив, желае всички да са сплотени и затова е сложил <u>и на тримата</u> по една черна шапка.



    (едва ли ще е толкова лесен отговора, но да пробвам аз)

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,576
    #3

    Задача №13

    Може и така да е А може и да е познал на око

    Имам въпрос; не че имам идея, но е по условието: има ли право малкият да манипулира братята си, да им фърля шапките и т.н.? [:D]

  5. Senior Member Аватара на Vandal
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    1,255
    #4

    Задача №13

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Един султан имал трима сина, които обичал по равно!

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Тъй като бащата е обичал и тримата си сина по равно, най-малкия е решил, че той не иска по никакъв начин да ги дели и подценява, а напротив, желае всички да са сплотени и затова е сложил и на тримата по една черна шапка. </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Напълно съм съгласен с Profita

  6. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #5

    Задача №13

    Ами струва ми се, че условието на задачата е непълно и така ще се мъчите безрезултатно. Допълнително трябва да се знае и следното:



    След като им поставил шапките, султанът подредил синовете си по височина един зад друг в следния ред - най-малкият (най-нисък при това) - най-отпред, вторият по големина (и по ръст) - зад най-малкия и най-големият (и най-висок) - най-отзад. След това султанът им развързал очите и зачакал отговора. При това положение най-големият син виждал шапките на двамата преди него, среднят - шапката на най-малкия, а изтърсакът не виждал ничия шапка. И въпреки това дал верния отговор.



    Всъщност султанът предварително бил решил кого да направи наследник...

  7. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #6

    Задача №13

    @kafka, май пропусна най-важното в условието: след като им завързал очите, после султана им ги е отвързал, иначе със затворени очи малко трудно ще познаят цветовете на шапките :-)



    Най-малкият брат е разсъждавал така:



    "Ако виждам, че на главите на братята ми има 2 бели шапки, то аз съм с 1 черна шапка, понеже белите шапки са само 2.



    Ако единият ми брат е с 1 бяла шапка, а другият - с 1 черна шапка, то аз имам или бяла или черна шапка на главата си. От което следва:



    Ако имам бяла шапка, то единият брат ще отговори, че му е черна, понеже вижда 2 бели - на моята глава и на главата на другият ми брат. Но той мълчи. Следователно имам черна шапка на главата.



    Ако и двамата ми братя са с черни шапки, то аз имам или бяла или черна шапка на главата си.



    Ако имах черна, то другите ми братя щяха разсъждават като мен, но при положение, че всички мълчат, значи не знаят какво има на главите им и съответно аз съм с черна шапка.



    Отговор: Шапката на малкият брат е ЧЕРНА!!!



    Надявам се да съм прав :-)

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #7

    Задача №13

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">@kafka, май пропусна най-важното в условието: след като им завързал очите, после султана им ги е отвързал, иначе със затворени очи малко трудно ще познаят цветовете на шапките :-)



    Най-малкият брат е разсъждавал така:



    "Ако виждам, че на главите на братята ми има 2 бели шапки, то аз съм с 1 черна шапка, понеже белите шапки са само 2.



    Ако единият ми брат е с 1 бяла шапка, а другият - с 1 черна шапка, то аз имам или бяла или черна шапка на главата си. От което следва:



    Ако имам бяла шапка, то единият брат ще отговори, че му е черна, понеже вижда 2 бели - на моята глава и на главата на другият ми брат. Но той мълчи. Следователно имам черна шапка на главата.



    Ако и двамата ми братя са с черни шапки, то аз имам или бяла или черна шапка на главата си.



    Ако имах черна, то другите ми братя щяха разсъждават като мен, но при положение, че всички мълчат, значи не знаят какво има на главите им и съответно аз съм с черна шапка.



    Отговор: Шапката на малкият брат е ЧЕРНА!!!



    Надявам се да съм прав :-)



    <div align="right">Originally posted by IvO_tm*-*17/09/2004*:* 12:58:31</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Ivo, <u>вярното</u> условие съм го дал по-горе. От значение е това, че не всеки вижда всички шапки, а оттам - и редът на отговаряне. На практика малкият е отговорил, защото е разбрал, че другите двама не могат да отговорят. Повече няма да подсказвам [].



    А при твоя вариант (всеки вижда всички шапки) никой няма да може да каже какво има на главата му, ако вижда две черни шапки.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,576
    #8

    Задача №13

    Големият може да отговори, само ако вижда две бели шапки. Иначе какво да каже човекът.

    Значи малчо и средния не са и двамата с бели шапки, а с черни или черна и бяла.

    Ако средният види бяла шапка пред себе си, ше ревне, че е с черна според горното условие и е готов наследник. Не е видял обаче и си е мълчал.

    Тоест, средният не е ревнал, че братчето му е с бяла; следователно то е с.... ?



    Добавка в коша: Почти съм сигурен, че отговорът е верен, ако и да не е стилистични издържан. Моля още веднъж да не задавам гатанки, че не ме бива и ще разваля устрема на колоната. Айде който иска да зададе. Или може би ще е справедливо да го направи Райд, щото той явно знаеше верния отговор и вярното условие.

  11. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #9

    Задача №13

    Raid, давам някакво такова решение, или поне наченки на правилни разсъждения [ :-) ], именно защото в условието на задачата не е упоменато как точно са застанали синовете - в кръг, един след друг, с гърбове един към друг и т.н... Затова и тук искам да призова всички - моля ви, давайте точни инструкции в задачите си!



    А сега, ако малко реша да се подвизавам в стил "Доко и Гаро" :-), веднага мога да те парирам с въпроси от рода на: откъде-накъде най-малкият брат ще е най-нисък??? Аз, примерно, познавам двама братя - по-малкият е по-висок от по-големия! :-) и пр.



    Не претендирам, че съм решил правилно задачата, но все пак правя някакви опити :-)



    <font color="blue">//Добавено:</font id="blue">



    Raid, в твоя случай пак не отговарящ правилно: Ако най-малкият син има бяла шапка, а средният - черна - то какво излиза? Нито големият ще знае каква е шапката на неговата глава, нито средният ще знае, а най-малкият (от мълчанието на другите двама) ще каже "Черна", а тя всъщност ще е "Бяла" :-))



    И правя лека корекция в отговора си:



    Там, където съм казал:



    Ако имах черна, то другите ми братя щяха разсъждават като мен, но при положение, че всички мълчат, значи не знаят какво има на главите им и съответно аз съм с черна шапка.



    Да се чете:



    Ако имах бяла, то другите ми братя щяха разсъждават като мен (защото щяха да виджат съответно бяла и черна шапка), но при положение, че всички мълчат, значи не знаят какво има на главите им и съответно аз съм с черна шапка.




  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,053
    #10

    Задача №13

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    А сега, ако малко реша да се подвизавам в стил "Доко и Гаро" :-)



    <div align="right">Originally posted by IvO_tm*-*17/09/2004*:* 15:10:02</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    мехехехехехехехе... [:D]



    а условието на kafka си е правилно! []

  13. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #11

    Задача №13

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">



    а условието на kafka си е правилно! []



    <div align="right">Originally posted by Dockera*-*17/09/2004*:* 15:13:35</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Ми правилно е, ама е непълно (според мен). Ако греша, то страшно ми е любопитно какви разсъждения трябва да се направят за вярно решение само по частта от kafka. Щото аз нещо не се справям.



    @IvO_tm

    Абсолютно правилно си разсъждаваш братле, ама продължавам да смятам, че не ти беше предоставено пълното условие.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,576
    #12

    Задача №13

    Ivo, не знам дали правилно разбрах какво питаш, но ако малкият има бяла, наследник ще е средният или големият, защото:

    Големият ако види две бели ще знае, че е с черна и ще стреля на пусия.

    Ако не види, ще си мълчи.

    Ако си мълчи, средния ще знае: значи или и двамата имаме черни, или единият бяла, а другият черна. Трети вариант няма.

    И вижда бяла на главата на брат си; следователно той е с??????

    А наистина има възможност за избор, Всъщност ако ги избира по правилността на отговора баща им може да избере наследник само по това как им подреди шапките(специално на средния и малкия). При малкия и средния с черни наследник е 100% малкия(същото е при малкия с черна,средния с бяла); при малкия с бяла, средния с черна наследник е средния, и малкия и средния с бяла наследник е големия.

    Всичко е натъманисано. После как се фащала работа без връзки [:D]



    Искам да работя наследник [:D]

    Аде, Райд, задавай гатанка!

  16. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #13

    Задача №13

    Абе, DЗВЕР, не знам, аз вече се ошаПках покрай тези шапки... шапкари взеха да ми се привиждат... :-)



    Спирам засега с мисленето!



    Но мога да ви предложа едно по-екзотично условие на задачата, примерно:



    Събрал стария Зоро трите си любими "унука" и им показал 5 маски - 2 бели и 3 черни... и т.н. :-)



    P.S. Malone, братко, къде си - ела да им скриеш шапката (както бирата...) ;-))




  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,576
    #14

    Задача №13

    А твоето условие, сега го поразгледах Иво, е нерешимо само с тези разсъждения, които предлагаш, ако и тримата носят черни калпаци. Тогава всеки един ше вижда два черни и ще знае, че е с бял или с черен, но ще знае, че никой от братята му няма да има какво да каже нито ако вижда само бял и черен, нито ако вижда два черни калпака. Та - не става. Задънена улица.

    Естествено, като прехвърлят всички варианти и помълчат един чс, може и някой да се сети че ги взимат за мезе и да ревне за цвета на шапката си. Но и ти не си предложил отгоовра даже и на твоето условие.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #15

    Задача №13

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote"><font color="blue">//Добавено:</font id="blue">



    Raid, в твоя случай пак не отговарящ правилно: Ако най-малкият син има бяла шапка, а средният - черна - то какво излиза? Нито големият ще знае каква е шапката на неговата глава, нито средният ще знае, а най-малкият (от мълчанието на другите двама) ще каже "Черна", а тя всъщност ще е "Бяла" :-))







    <div align="right">Originally posted by IvO_tm*-*17/09/2004*:* 15:10:02</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Според мен D3BEP го е описал доста рабираемо и аз само ще го перифразирам:



    1. Големият може да даде отговор само ако вижда две бели шапки (А). Щом мълчи, значи вижда или бяла и черна (Б), или две черни (В).



    2. От мълчанието на първия син, вторият разбира че са налице ситуации Б или В. Ако вижда бяла шапка, то тогава е очевидно, че ситуацията е Б (това е примерът, който даваш) и средният син <u>може да даде верния отговор</u>. Ако вижда обаче черна шапка, то ситуацията може да бъде и Б и В - следователно средният син не може да даде отговор.



    3. Щом и средният син мълчи, за малкия вече е ясно, че той не вижда бяла шапка...



    //edit

    @D3BEP

    Търпение... kafka е дал задачата и той трябва да посочи верния отговор, а оттам и задаващия следващата гатанка.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Задача 270 (Следваща задача)
    От tricklys във форум Логически задачи
    Отговори: 18
    Последно: 22-06-05, 11:43
  2. Задача №183 (Нелогическа задача)
    От Cko във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 23-02-05, 16:16
  3. Задача №62
    От dedis във форум Логически задачи
    Отговори: 3
    Последно: 29-10-04, 12:23
  4. Задача №61
    От Raid във форум Логически задачи
    Отговори: 6
    Последно: 28-10-04, 14:57
  5. Задача № 46
    От bestman във форум Логически задачи
    Отговори: 16
    Последно: 10-10-04, 09:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе