Резултати от 1 до 8 от общо 8

Задача 118 (коледни чорапчета)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #1

    Задача 118 (коледни чорапчета)

    - Не! - казал математикът на четиринадесетгодишния си син. - Не мисля да увеличавам джобните ти пари за тази седмица с още 10 лева.

    Ако приемеш риска обаче, ще ти направя едно спортно предложение.

    Момчето въздъхнало.

    - Какво е този път, татко?

    - Случайно имам 10 чисто нови банкноти от по 10 лева и 10 чисто нови по 1 лев - отговорил бащата. - Можеш да ги разделиш, както пожелаеш, на две купчинки. Всяка купчинка ще сложа в едно от коледните ни чорапчета. После ще ти завържа очите и ще закача чорапчетата от двете страни на камината.

    Ти ще избереш едното по случаен начин и от него ще изтеглиш една банкнота. Ако е от 10 лева, можеш да я задържиш. Ако не е, тази зима ти ще ринеш снега пред къщата и няма да се оплакваш.

    Момчето се съгласило.

    Как да разпредели 20-те банкноти на две купчинки така, че вероятността да изтегли десетолевка да е най-голяма?

    Колко е тази вероятност?

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    367
    #2

    Задача 118 (коледни чорапчета)

    моето предложение е

    първа купчинка 1 банкнота от 10 лева

    втора купчинка останалите



    ЕДИТ

    Не съм много сигурен но в такава ситуация вероятността която се търси се изчислява по следния начин:

    1*1/2 + 9/19*1/2 = почти 74 %

  4. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #3

    Задача 118 (коледни чорапчета)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">моето предложение е

    първа купчинка 1 банкнота от 10 лева

    втора купчинка останалите



    ЕДИТ

    Не съм много сигурен но в такава ситуация вероятността която се търси се изчислява по следния начин:

    1*1/2 + 9/19*1/2 = почти 74 %



    <div align="right">Originally posted by Cvetanov*-*17/12/2004*:* 14:53:37</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Съвсем същото мисля и аз, сметнах вероятността като 14/19, мисля че точно така се изчислява, сега се заемам да намеря някакво доказателство.

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    367
    #4

    Задача 118 (коледни чорапчета)

    http://www.fmi.uni-sofia.bg/fmi/stat.../prob/Cond.htm

    тук трябва да е доказателството

  6. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #5

    Задача 118 (коледни чорапчета)

    Не се мъчете повече - това е отговора.



    Цветанов честно си спечели 10-те лева! Вместо тях обаче мисля да го овъзмвздя равностойно, като му предоставя правото да даде следваща задача. [:P]



    /EDIT

    Това, че вероятността е 14/19, ако така разпределим банкнотите, е лесно да се види. Въпросът, че няма по-добро разделяне на купчинки с по-вероятна десетолевка обаче е по-сложен. Аз достигнах до търсене на максимум на една функция на две променливи и ми се отщя...

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    367
    #6

    Задача 118 (коледни чорапчета)

    новата в 16.30

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #7

    Задача 118 (коледни чорапчета)

    Все пак реших да го сметна. Получавам, че детето би имало най-малък шанс (1/2), ако разпредели банкнотите по равно в двете чорапчета.

    Мисля, че това е единствения локален екстремум (пак се заяждам с термини) и той е минимум, което навежда на мисълта, че максимумът (който търсиме) се постига някъде по границата. Значи не е чудно, че банкнотите по 1 лев трябва да са 0 в едното чорапче. После става лесно да се види, че е добре там десетолевката да е една.

  10. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #8

    Задача 118 (коледни чорапчета)

    Е какво има за доказване?

    ако сложи повече 10-левки шанса му си остава 100%

    за тази торба, но на другата намаля

    ясно си е



    @Bibi

    след като излезе от манастира много леки задачки задаваш[V]

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 7
    Последно: 19-12-10, 15:55
  2. Коледни пейзажи
    От ru-boy във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 0
    Последно: 25-12-08, 15:40
  3. Коледни картинки, теми и други
    От Lukan във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 8
    Последно: 16-12-06, 13:53
  4. Коледни картинки
    От CreatoR във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 2
    Последно: 07-12-05, 14:19
  5. Задача 270 (Следваща задача)
    От tricklys във форум Логически задачи
    Отговори: 18
    Последно: 22-06-05, 11:43

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе