Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 46 до 57 от общо 57

Задача 262 (Аман от ПЕПА)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #46

    Задача 262 (Аман от ПЕПА)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Я да помогна и аз малко за часовниците - аз си мислех, че съм на кораб, ама достоверен източник казва, че може да е било и самолет или влак...



    <div align="right">Originally posted by kamenf*-*26/05/2005*:* 18:43:30</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Струва ми се, че тук не става въпрос за някакво кодиране, а до специфични часовници (таймери) налични в тези транспортни средства. Мисля, че в локомотивите има някакви устройства, при които машиниста трябва да натиска бутон през интервал от време. Така е сигурно, че не е заспал. Ако не го направи, автоматично се задействат спирачките. Вероятно при такъв критичен транспорт (изброените от kamenf) има нещо такова, ама какво? Може да се отчита времето, което си бил на вахта (или както там се казва) и като си изчерпаш лимита те сменят (с екипажите на самолетите е така на дълги полети). Тогава "ключодържателите" може да са идентификационни - примерно "Втори екип". И се пъхат някъде, да те отчете "черната кутия"... [8D] Но нещо не мога да го навържа в смислена идея...

    Почесах си и аз пръстите по клавиатурата...[^]

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #47

    Задача 262 (Аман от ПЕПА)

    Прав си.

    Чела съм, че моряците се хипнотизират от дългото съзерцаване на компаса и това е голям проблем при дежурствата. Много е вероятно да има подобна защитна система. Иначе си играх да търся навигационни уреди с подобни дисплеи, но не открих връзка между различните транспортни средства.

    А междувременно Цветанов намери как са подредени сегментите:



    <font color="beige">.</font id="beige"> a

    f <font color="beige">.</font id="beige"> b

    <font color="beige">.</font id="beige"> g

    e <font color="beige">.</font id="beige"> c

    <font color="beige">.</font id="beige"> d

  4. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #48

    Задача 262 (Аман от ПЕПА)

    Да взема да ви разстроя малко? [:P] И обикновени часовници могат да покажат същите работи... [:D]

  5. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #49

    Задача 262 (Аман от ПЕПА)

    Забравете за вахтите и дежурствата - онова се казава

    WatchdogTimer



    има ги във всеки процесор - ако не го ресетираш след известно (точно зададено време) ще ти ресетва системата

    Т.е. ако се залисаш с някоя кака ще те удари през ташака....[xx(]

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #50

    Задача 262 (Аман от ПЕПА)

    Чак да ме разстроиш не можа, но виж до раздвоение стигнах: Какво ще да рече "обикновени часовници"?

    Дали може да не са седемсегментни, а аналогови примерно? Тогава като как ще мига третия?[8)]

    А ако става дума, че не са Watchdog (благодарности на Wise за терминологичното уточнение) не разбирам горецитирания жокер за транспортните средства?[8)]

    Нещо отъпях...[V] Дано ми мине.

  7. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #51

    Задача 262 (Аман от ПЕПА)

    Ето числата 1 2 3 4 5 6 7 8 9, написани със знаменца:



    Това е някаква сигнализация в транспорта. Май имаме 3 и 6.

    Сега от тях и от табелките с двойките можем ли нещо да направим?

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #52

    Задача 262 (Аман от ПЕПА)

    Сигнализацията се използва във флота и само там.

    Подсказката за часовниците според мен означава, че те не са таймери и показват време (час от денонощието). Никакви игри със сегментите няма да ни помогнат. Трябва да се определи колко часа показва третия часовник.

  10. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #53

    Задача 262 (Аман от ПЕПА)

    За употребата на тези семафори не съм наясно. Но дори да се окаже, че имат по-широко приложение, аз виждам още два проблема с тях:

    - не са еднакво разтълкувани в различните източници;

    - възможните позиции на знаменцата са 10, а не 12, както би ни се искало.

    Така че дано не подведох някого.

  11. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #54

    Задача 262 (Аман от ПЕПА)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Сигнализацията се използва във флота и само там.

    <div align="right">Originally posted by Lupus*-*27/05/2005*:* 18:02:13</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Не е точно така - използва се и във ЖП транспорта, та и в авиацията...



    Айде - малко ви остана. Имате азбуката. []

    Жокерче - защо е написано 18:50, а не 6:50 да речем?

  12. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #55

    Задача 262 (Аман от ПЕПА)

    Последният часовник твърдо покзва символа за грешка.

    Тъй като позициите са 10, предположих, че може да са по една за всяка цифра.

    Посоката, по която се въртят цифрите и при семафорите и при часовниците е една и съща, така че избрах нея. И при двете броенето започва от 0 (вертикалната позиция), заради това и аз опитах да ги номерирам от нула.

    За семафорите тя се пада на "6 часа", така че има два еднакво вероятни начина за номерация, но и при двата не видях смислен резултат. Например ако нулата е долу, от 18:50 получавам ND (или N4), а от 20:10 резултатът е ВА (или 21), което при това е малко некоректно, по-вярно щеше да пише 29:19 на този часовник.

    Сега пак да видим не много ясната картинка с аналоговия часовник.

    Ако е просто 18:50, най-близкото до него е цифрата 3 (или С), а 20:10 е L.

    Пак не е ясно кое какво означава.

    Следващ опит: в семафорите има един символ, който предупреждава, че подадените след него знаци трябва да се тълкуват като цифри. Малко прилича на часовникарското 12:10. Ако го е добавил към показанията на часовниците, значи те преди това са показвали 6:40 (което е 1) и 8:00 (което може да е 9 или 0).

    Това прилича малко повече на нещо, но с тези 1 и 0 как да продължим?

    Пак има варианти:

    вариант 1. Логически функции. Надписът на левия ключ е верен, на средния е грешен. Значи на нас ни трябва левият.

    Но тогава за останалите не може еднозначно да се определи кой за къде е.

    вариант 2. Третият ключ е грешен, а етикетите на останалите два прибавяме към получените за тях стойности. Излиза, че левият ключ е номер 3, а средният - номер 2 и той отваря нашата трета врата.

    Поради голямата каша пак предлагам да си отворим с третия каквото решим и после да гледаме сеир [:P]

  13. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #56

    Задача 262 (Аман от ПЕПА)

    Виждам, че кашата е голяма... Според мен имаме отговор, но ще почакаме Edin_Lud да си каже тежката дума. []

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #57

    Задача 262 (Аман от ПЕПА)

    Тежката ми дума е ВЯРНО!



    Идеята с часовниците беше 1 = вярно, 0 = грешно, най-десния часовник е error

    към 12:10 прибавяме 6:40 за 1 и 8:00 за 0



    Май имаме двама участници с верни отговори - tricklys и Bibi. Разберете се кой ще дава следващата. Или пък колективна [?]

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Подобни теми

  1. Задача 251 (ПЕПА?)
    От kamenf във форум Логически задачи
    Отговори: 18
    Последно: 12-05-05, 00:41
  2. Задача 248 (ПЕПА...пак!)
    От pimpirlit във форум Логически задачи
    Отговори: 4
    Последно: 05-05-05, 18:19
  3. Задача 220 (ПЕПА - част VI)
    От Bibi във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 02-04-05, 19:06
  4. Задача 215 (ПЕПА - част V)
    От Bibi във форум Логически задачи
    Отговори: 30
    Последно: 28-03-05, 01:05
  5. Задача 209 (ПЕПА - част III)
    От Bibi във форум Логически задачи
    Отговори: 7
    Последно: 19-03-05, 15:48

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе