Резултати от 1 до 15 от общо 15

Междинка (Кой каза топки?)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #1

    Междинка (Кой каза топки?)

    В една торба имате 100 топки от три цвята - бели, сини и червени. Известно е, че при изваждането на произволни 26 топки, без да гледате, винаги имате поне 10 от един цвят. Колко е най-малкият брой топки, които трябва да извадите (съвсем произволни и без да гледате, разбира се) за да сте сигурни, че имате 30 от един цвят?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #2

    Re: Междинка (Кой каза топки?)

    66?

  4. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #3

    Re: Междинка (Кой каза топки?)

    Здрасти, Биби !*

    Нещо не ми вдъхва доверие това число... А защо така реши?

  5. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #4

    Re: Междинка (Кой каза топки?)

    Стори ми се, че възможно най-неизгодния за нас случай е, ако от единия цвят има само 7 топки в торбата.

  6. Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    367
    #5

    Re: Междинка (Кой каза топки?)

    46

  7. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #6

    Re: Междинка (Кой каза топки?)

    Откога стана модерно да се отговаря с половин дума тука* :knuppel2:* *
    Някакви доводи?

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    367
    #7

    Re: Междинка (Кой каза топки?)

    Ако белите са 7, червените 9 и сините остатъка, то за 10 сини вадим 26 пъти. За 30 сини - 26+20. Това е минимума според мен, ако разпределението е такова. При произволно разпределение, би трябвало отговора на Биби да е верен.

  10. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #8

    Re: Междинка (Кой каза топки?)

    Разпределението е съвсем произволно, аз искам пълно покриване на разпределенията* :coolsmiley:

  11. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #9

    Re: Междинка (Кой каза топки?)

    Опитно се получава 88. Не ми се смята много, ама ще се опитам да започна някакви разсъждения:
    1. Винаги имаме поне 34 топки от един цвят.
    2. Колкото са повече топките от този "най-голям" цвят, толкова по-малко тегления трябва да правим.
    3. Може да имаме повече от един цвят с брой над 30. Ако разгледаме равно разпределение на топките се получава, че за всеки цвят имаме горе-долу равен шанс да теглим топка от него, което грубо значи, че ще изтеглим 30 топки когато имаме 29*3 топки (87 топки) - май от тук се вижда, че трябва да изтеглим поне 88 топки за да покрием всички възможни случаи.

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #10

    Re: Междинка (Кой каза топки?)

    Аз залагам на 65 66.

  13. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #11

    Re: Междинка (Кой каза топки?)

    Представям си го така:
    Ако и от трите цвята има по 9 или повече топчета, нямаше да е изпълнено предварителното условие за 26. Чак на 28-то щяхме да сме сигурни за 10 еднакви.
    Значи виждам само два варианта:
    - по 8 топчета от двата цвята и всички останали от третия
    - 7 топчета от един цвят, поне 9 от втория и останалите от третия.
    Тук казвам "поне 9" защото ако имаме 8, още на 25-тото щяхме да получим 10 еднакви, а е казано, че това става чак при 26. В този случай най-лошото, което може да се случи е втория и третия цвят да са горе-долу по равно.

    При това положение вариант 1 се решава с 46 извадени, а вариант 2 най-много с 66.
    Като не знаем в кой от тези случаи сме попаднали, трябва да извадим 66 топчета.
    С по-малко няма как да се предпазим от 7+29+29.

    @Нинче,
    така многословно повече ли те кефи?

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #12

    Re: Междинка (Кой каза топки?)

    Аз имам само две топки. Каква е вероятността да се извади нещо друго, ако се бръкне в... "торбата"?

    Това е моят си начин да кажа на Нина: "Добре дошла отново при нас!" ink: :knuppel2:

    "I'm so aloneeee..." :beaten:

  16. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #13

    Re: Междинка (Кой каза топки?)

    Това че на 26-то вадене задължително имаме поне 10 от един цвят означава, че сумата на топките от другите два цвята е 16. Това дали съотношението между тях е 1:15 или 1:1 е все тая. Но дали 10-те от един цвят които сме изадили при първя опит съвпадат с 30-те от един цвят при втория? Според мен не е задължително. Ами ако разпределението на топките е 7:10:83? Това според мен е най лошия вариант. при него ни трябват 57 тегления за да сме сигурни че имаме поне 30 са от един цвят.

    Здарасти Нина

    // Неее най лошия вариант е 7:46:47 тогава имаме 66 тегления както каза Биби

  17. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #14

    Re: Междинка (Кой каза топки?)

    Цитат Първоначално публикувано от Bibi
    Представям си го така:
    Ако и от трите цвята има по 9 или повече топчета, нямаше да е изпълнено предварителното условие за 26. Чак на 28-то щяхме да сме сигурни за 10 еднакви.
    Значи виждам само два варианта:
    - по 8 топчета от двата цвята и всички останали от третия
    - 7 топчета от един цвят, поне 9 от втория и останалите от третия.
    Тук казвам "поне 9" защото ако имаме 8, още на 25-тото щяхме да получим 10 еднакви, а е казано, че това става чак при 26. В този случай най-лошото, което може да се случи е втория и третия цвят да са горе-долу по равно.

    При това положение вариант 1 се решава с 46 извадени, а вариант 2 най-много с 66.
    Като не знаем в кой от тези случаи сме попаднали, трябва да извадим 66 топчета.
    С по-малко няма как да се предпазим от 7+29+29.

    @Нинче,
    така многословно повече ли те кефи?
    Според мен, така е малко по-точно и по-общо:

    - 7 или по-малко топчета от един цвят, поне 9 от втория и останалите от третия останалите топчета - от втория и третия.

    че това става чак при 26 (Така както е написано условието, не се изключва това винаги да става и при 25 или още по-малко. При 26 е гарантирано. Така че, не е необходимо и онова второто "поне 9")

  18. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #15

    Re: Междинка (Кой каза топки?)

    Отговорът на MitkoS е най-задоволителен.
    Ако всички цветове имат поне по 9 топки може да се падне комбинация [8, 9, 9] , което обаче се изключва от условието, че е сигурно, че от един цвят има поне 10 топки от 26 произволно извадени. Това значи, че поне един цвят има най-много 8 топки. Разглеждаме* частен случай на точно 8 от един от цветовете. За да предотвратим ситуацията [8 (от цвета с точно осем), 9, 9] въвеждаме ограничение и за втория цвят да е с най-много 8 топки. Така си гарантираме в най-лошия случай 16 топки сборно от двата цвята с по 8 и минимум 84 от третия, така че са необходими 16+30=46 топки за да сме сигурни, че сме извадили поне 30 с еднакъв цвят. Но това си е просто частен случай.
    Нека сега цветът с най-много 8 топки да стане с най-много 7. От другите два цвята разпределението вече не ни вълнува, тъй като 26-7=19* (най-лош случай) ни осигурява поне 10 топки от един другите два цвята винаги, тоест условието не е нарушено никога. Е, за да сме сигурни, че ще извдим поне 30 топки с еднакъв цвят е достатъчно да имаме 30+29+7=66 топки. Това е повече от случая с 46, затова той се 'поглъща' и в крайна сметка отговор остава 66 .

    Най-хубавото на междинките е, че не се налага да си арбитър* *

    И аз се радвам да порешаваме пак задачки...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 09-09-13, 03:35
  2. 12 топки
    От spiritch във форум Логически задачи
    Отговори: 5
    Последно: 04-10-10, 13:17
  3. Топки
    От shrik във форум Логически задачи
    Отговори: 8
    Последно: 20-05-10, 14:20
  4. Задача Междинна (девет топки)
    От MitkoS във форум Логически задачи
    Отговори: 5
    Последно: 04-06-05, 12:29
  5. Задача 99 (четирите топки)
    От Krusteva във форум Логически задачи
    Отговори: 15
    Последно: 02-12-04, 19:14

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе