Резултати от 1 до 5 от общо 5
Like Tree1Одобрявам
  • 1 Post By emil vasilev

Холмс и Уотсън

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    May 2016
    Мнения
    9
    #1

    Холмс и Уотсън

    Стара задачка, но ще бъде удоволствие за онези от вас, които не я знаят?
    Прибира се Уотсън в дома и заварва Холмс замислен в креслото. Решил да го разведри:
    - Холмс, днес се видях на улицата с един стар приятел, с когото отдавна не се бяхме срещали. Разприказвахме се и като разбра, че работя с теб, той ми предложи да позная на колко години са децата му. "Ами, добре, кажи ми нещо за тях" - съгласих се аз. "Имам трима сина и произведението от годините им (цели числа) е 36." Погледнах го въпросително и той разбра, че това е недостатъчно. "Ами сумата от годините им е равна на номера на онази къща отсреща" - продължи той. Позамислих се, но не можех да се справя. "Дай още нещо" - настоях аз. "Добре... но последно: очите на най-големия ми син са сини". И аз му казах на колко години са децата му.
    Холмс помълчал и след малко казал:
    - Нямам представа къде сте се видели, но те са на... - и казал годините на синовете.
    Та, на колко години са тримата сина?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #2

    Отговор: Холмс и Уотсън

    9,2,2

  4. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    1,171
    #3

    Отговор: Холмс и Уотсън

    Може също и да е 4,3,3, или 12,3,1 .

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #4

    Отговор: Холмс и Уотсън

    При 4,3,3, или 12,3,1 Уотсън няма да зададе трети въпрос, защото ако отговора на втория въпрос беше 10 или 16 щеше да отговори 4,3,3, или 12,3,1. Само при отговор от 13, би поискал допълнителна информация ,за да определи дали е 9,2,2 или 6,6,1.
    Kasap одобрява това.

  6. Novice
    Тук е от
    May 2016
    Мнения
    9
    #5

    Отговор: Холмс и Уотсън

    Да, отговорът е 9,2,2... но е добре да се докаже.
    Ако произведението е 36, съществуват (само) следните възможни разложение на множители:
    1 1 36
    1 2 18
    1 3 12
    1 4 9
    1 6 6
    2 2 9
    2 3 6
    3 3 4
    Ясно е, че сумата може да съответства само на горните комбинации и тя е:
    38
    21
    16
    14
    13
    13

    11
    10
    Ако Уотсън бе видял номер (примерно) 14, той щеше да съобрази, че единственото разложение с тази сума е 1, 4, 9.
    Щом не е могъл да отговори, значи е видял номер 13 (само 13 се повтаря). Но разликата между 2, 2, 9 и 1, 6, 6 е, че само в 2,2,9 има най-голям син (в другата комбинация има двама "най-големи" близнаци).
    Любопитното е, че задачата има подобно решение, но с произведение 72 (2*6*6 и 3*3*8, следователно второто, защото се повтаря само сумата 14).
    Има още произведения с подобни свойства, но си ги открийте сами, ако ви интересува.
    Този пост е редактиран от Ivan Zlatarski; 17-05-16 в 20:10.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Задача 223 (Шерлок Холмс)
    От MorGod във форум Логически задачи
    Отговори: 9
    Последно: 06-04-05, 18:56
  2. Търся Шерлок Холмс
    От Bibi във форум ИГРИ
    Отговори: 4
    Последно: 28-03-05, 22:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе