Резултати от 1 до 12 от общо 12
Like Tree6Одобрявам
  • 1 Post By emil vasilev
  • 1 Post By kod
  • 4 Post By hristoslav2

Рожденият ден на Шерил

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,426
    #1

    Рожденият ден на Шерил

    Въпрос по математика, публикуван от сингапурски телеводещ, поставил в задънена улица хиляди зрители и заставил много от тях, да се поинтересуват, действително ли искат толкова много от сингапурските ученици.

    В задачата се иска да се познае рожденият ден, на момиче на име Шерил, използвайки минимално количество подсказки, които тя дала на своите приятели Албърт и Бернард.

    Задачата била предназначена за ученици на 14-15 години, които участвали в олимпиада по математика в Сингапур.
    Организаторите на Олимпиадата заявили, че тестът е бил ориентиран към 40 процента от учениците с цел да отсеят най-добрите.



    Задачата звучи така:

    Албърт и Бернард се запознали с Шерил, и поискали да узнаят кога е рожденият и ден.
    Шерил им дала списък с 10 възможни дати.

    15 май - 16 май - 19 май

    17 юни - 18 юни

    14 юли - 16 юли

    14 август - 15 август - 17 август
    "Една от тези дати е моят рожден ден ", - казала тя.

    После, Шерил прошепнала на ухото на Албърт само месеца на раждане, а на Бернард само деня на раждане.

    "Сега можеш ли да кажеш?", - попитала тя Албърт.

    "Не знам, кога е твоят рожден ден, но знам, че Бернард също не знае", - казал Албърт.

    "Отначало аз също не знаех, но сега вече знам", - казал Бернард.

    "Сега аз също знам", - казал Албърт.

    Кога е рожденият ден на Шерил?
    Този пост е редактиран от hristoslav2; 26-11-17 в 19:42.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #2

    Отговор: Рожденият ден на Шерил

    17.06?
    kod одобрява това.

  4. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,426
    #3

    Отговор: Рожденият ден на Шерил

    Не позна - нито месеца, нито датата.

  5. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #4

    Отговор: Рожденият ден на Шерил

    От първия отговор се разбира, че месецът не може да е май или юни.
    От втория, че единствената еднозначна дата е 16 юли

    Значи, 16.7?

    Хмм
    Всъщност, какво пречи да са 15 или 17.8
    Нещо... не е наред, не виждам защо да не е която и да е от трите дати 16.7,15.8 или 17.8

    ПП - Последният ред, в който Албърт също твърди, че знае трябва да изключи август, защото там няма как да знае дали е 15 или 17,но...изсмукано е,
    До момента, в който Бърнард казва, че знае и се определят трите дати всичко е ОК. Оттам нататък не е издържано, не виждам как Албърт може да твърди, че знае датата на база на предишни отговори

    ПП 2 - Глупости говоря.
    Той знае месеца, ако беше август нямаше да знае, а щом казва, че знае, значи е еднозначно 16.7

    ПП3 - подобни куестчета... Трябват за тях хлапета 4-5 клас. После става по-трудно да видиш елементатрното
    emil vasilev одобрява това.

  6. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,426
    #5

    Отговор: Рожденият ден на Шерил

    Правилен отговор.

    Албърт знае, че Бърнард не може да знае отговорът, знаейки само деня. Затова, може да се изключат май и юни, в които има 18-о и 19-о число, уникални за тези месеци.

    15 май -16 май -19 май

    17 юни - 18 юни

    14 юли - 16 юли

    14 август -15 август -17 август

    "Отначало аз също не знаех, но сега знам", - казал Бърнард.

    Сега Бърнард знае, и денят трябва да бъде уникален от останалите, затова може да изключим 14-о число. Това е единственото повтарящо се число, и то не дава информация за правилният месец. Така оставят три варианта: 16 юли, 15 август и 17 август.

    15 май -16 май -19 май

    17 юни - 18 юни

    14 юли - 16 юли

    14 август
    -15 август -17 август

    "Сега аз също знам", - казал Албърт.

    Сега Албърт знае правилният отговор, знаейки месеца. Той не може да знае това, ако рождения ден на Шерил е бил в август, тъй като в август остават още две дати за избор. Правилният отговор трябва да бъде единствен, който остава в месеца на Албърт. Изключваме август, и остава 16 юли.

    15 май -16 май - 19 май

    17 юни - 18 юни

    14 юли - 16 юли

    14 август - 15 август -17 август

    По такъв начин, получаваме правилният отговор: 16 юли.
    Divi, Karata, milanov и 1 други харесват това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #6

    Отговор: Рожденият ден на Шерил

    Много ги тормозят китайчетата. Сигурно са дали английски имена в въпроса още повече да ги объркат.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #7

    Отговор: Рожденият ден на Шерил

    Цял свят на тях чака...

  10. Member Аватара на Karata
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    960
    #8

    Отговор: Рожденият ден на Шерил

    Сагата била с продължение: Creril's age Не искам да съм китайче

  11. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #9

    Отговор: Рожденият ден на Шерил

    Цитат Първоначално публикувано от emil vasilev Виж публикацията
    Много ги тормозят китайчетата. Сигурно са дали английски имена в въпроса още повече да ги объркат.
    Аммм, мисля, че и българчетата ги "тормозят" на ниво. Основната разлика е бройката - в Китай е престижно и има много желаещи да бъдат тормозени, докато у нас са една шепа. Оттам, липсата на достатъчно ученици, занимаващи се със състезателна математика се отразява и на резултатите по международни състезания и... губим надпреварата.

  12. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,426
    #10

    Отговор: Рожденият ден на Шерил

    Мислех да пусна и тази задача https://en.wikipedia.org/wiki/Sum_and_Product_Puzzle но се отказвам..

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #11

    Отговор: Рожденият ден на Шерил

    "Aлбъpт знae, чe Бъpнapд нe мoжe дa знae oтгoвopът, знaeйĸи caмo дeня. Зaтoвa, мoжe дa ce изĸлючaт мaй и юни, в ĸoитo имa 18-o и 19-o чиcлo, yниĸaлни зa тeзи мeceци."

    Само не можах да разбера каква е логиката да се изключат целите месеци май и юни, а не само датите 18 и 19?

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #12

    Отговор: Рожденият ден на Шерил

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    "Aлбъpт знae, чe Бъpнapд нe мoжe дa знae oтгoвopът, знaeйĸи caмo дeня. Зaтoвa, мoжe дa ce изĸлючaт мaй и юни, в ĸoитo имa 18-o и 19-o чиcлo, yниĸaлни зa тeзи мeceци."

    Само не можах да разбера каква е логиката да се изключат целите месеци май и юни, а не само датите 18 и 19?
    "После, Шерил прошепнала на ухото на Албърт само месеца на раждане ..."
    Албърт знае месеца и ако това е май или юни, не може да твърди следното :
    "Не знам, кога е твоят рожден ден, но знам, че Бернард също не знае", - казал Албърт.
    Не може да е сигурен, щото ако Бернард е чул 18 или 19, Бернард щеше да знае отговора.
    Следователно Албърт не е чул месец май или юни, съответно всички дати от тези месеци не са отговор.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе