Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

Фритюрници

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    64
    #1

    Фритюрници

    Какво мислите за фритюрниците? Пестят ли време, енергия, мазнина? Наистина ли е по-здравословна храната приготвена в тях? Кое е най-важното при избор на фритюрник? Кое им се поврежда най-напред/най-често ?
    Модели като NEO DF-10 (20 лв., 900 W, 1 л.) заслужават ли внимание, оправдано ли е плащането на 10 пъти по-висока цена например за Tefal FR-7000 (200 лв., 1800 W, 2 л.) ?

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    64
    #2

    Re: Фритюрници

    Хмм, тук жени няма ли, или темата е чак пък толкова тъпа

    [ Довечера ще я изтрия при липса на интерес. ]

  4. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #3

    Re: Фритюрници

    Ами ето ти едно впечатление на потребител - не на специалист:

    Ползи:
    1. Фритюрника обикновено е с по-голяма мощност от котлона и успява по-добре да компенсира топлинните загуби - поддържа по-добре температурата
    2. Като изключим керамичните котлони, фритюрника има терморегулатор а котлона-не, а е от значение при каква температура се пържи дадения продукт
    3. Фритюрника пести мазнина - в смисъл - използва се многократно, но независимо от това колко е използвана - на определен период е препоръчително да я сменяш, така че яко го ползваш рядко - ще си по-скоро на загуба
    4. Фритюрника не изпръсква и омирисва всичко наоколо - при правилно използване

    Недостатъци:
    1. Изисква много мазнина /околко 2,5л за стандартен размер/, и е добре мазнината да е на палмова основа - наистина се поема много по-малко от продуктите, но е по-скъпа
    2. Почиства се по-трудно - в повечето модели, коша за пържене е фиксиран и не можеш да го измиеш под чешмата/в миялната
    3. Има недостатък при пържене на пането - все нещо минава от брашното/галетата през филтрите и остава в мазнината - за целта има хартиени филтри, но се намират по-трудно и струват пари
    4. Твърди се, че мазнината, престояла в алуминиева кошница се окислява и става канцерогенна
    5. Понеже подгряваш голямо количество мазнина - ако пържиш много малки дози - еднократно - ще имаш доста енергийни загуби

    Бих препоръчал:
    1. Фритюрник, чиято кошница е от алпака /не алуминиев/ и се вади - т.е. може да си мие
    2. TEFAL имаха модели, където вътрешната кошница е под ъгъл и се върти - спестява мазнина, а по-важното е, че успява да пообърне продуктите в мазнината
    3. Мощност поне 2kW - с около 2-2,5л мазнина - иначе пъженето отнема мнооого време
    4. Сигурно има и добри китайски модели, но тези от по 20лв. дори и терморегулаторите не са нагласени - попаднах на един, който вместо на 180 изключваше на 100C max

    В заключение:
    1. Яйцата си ги пържа в тиган TEFAL - без, или с много малко мазнина. Някои панета също
    2. Не бих пържил картофи или тиквички в тиган - сега си давам сметка какъв ужас, време и нерви е

    Общо взето - фритюрника има смисъл в зависимост от начина ти на живот Да не забравяме, че пърженото е и вредно за стомаха и килограмите

  5. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #4

    Re: Фритюрници

    Приятелю какво толкова да мисли човек за една тенджера с реотан.Вредно е с една и съща мазнина да се пържи няколко пъти.А темата е безинтересна

  6. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #5

    Re: Фритюрници

    Цитат Първоначално публикувано от badr
    Приятелю какво толкова да мисли човек за една тенджера с реотан.Вредно е с една и съща мазнина да се пържи няколко пъти.А темата е безинтересна
    @badr
    Да - тенджера с реотан е. Аз си я взех, понеже обичам пържени картофи - на котлон беше много бавно и трудно, а сега при правилната мазнина и сорт - стават супер - ммм
    Ползвам го и за тиквичките с кисело мляко, и за цацата с бира, и за разните там полуфабрикати.
    Не е уред от първа необходимост, но не бих се лишил от него!
    А за мазнината - доста мнения съм чувал, но в крайна сметка се опира до това, че самото пържене е вредно

    Поздрави!

  7. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #6

    Re: Фритюрници

    не, разликата в цената от 10 пъти не си струва, но не ти препоръчвам 1л.

    ще се получи следното - ще слагаш по една шепа картофи и накрая ще махнеш кошничката и ще пържиш директно без, което не е много хубаво. така че не се хвърляй на нещо по-малко от 2л.

    абсолютно задължително използвай мазнина за фритюрник. например аз най-много харесвам палмовото масло. в никакъв, ама в НИКАКЪВ случай обикновено олио. надали те интересува в химически аспект какво се случва с обикновеното олио, неколкократно нагрявано до такава температура, но накратко - не е полезно.

    като уред фритюрникът е нещо, без което можеш, но с него е по-удобно и бързо (справка - микровълновата печка).
    ако имаш пари - взимаш фритюрник, ако имаш време - пържиш на котлона

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    70
    #7

    Re: Фритюрници

    Аз бих споменал нещо по-различно от досегашните мнения.
    Като цяло пърженето се е оказало доста вредно- при температури над 200 градуса. В Китай, където се яде основно пържено, процентът от рак на стомаха бил най-голям! Затова в общи линии препоръчват пържене само във фритюрник, където температурата е контролирана и е до 200 градуса.
    Второ: Най-безвредната мазнина била палмовото масло /която за идентично количество олио например не е по-скъпа/ и само фритюрника е предназначен за нея.
    Неефективно е да се ползва фритюрник за например шепа пържени картофки. Повторно използване на мазнината се прави и при използване на олио, когато е малко в по-голямо количество- дали и това е полезно?
    При домашните- малките фритюрници, какъвто е примера, хич не се използва чак толкова много мазнина! Двулитров фритюрник не работи с 2 литра мазнина.
    Отдавна не съм виждал домашен такъв с алпака или АЛУМИНИЕВО съдче непокрити с тефлон.
    Чистенето е лесно дори на тези без изваждаемо съдче. Измива се под мивката цялото, без притеснения и за ел.частта. На другия ден е сухо, като напудрено бебешко дупе. Процедирам така вече години с най-малкия си прибор.
    По въпроса за евтините от типа на НЕО- не им издържат пластмасите температурно, но има и малко по-скъпи компромисни варианти, а и често подлежат на елементарни ремонтчета с побългаряване.

  10. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #8

    Re: Фритюрници

    @Косьо

    Двулитров означава именно 2 литра мазнина - моя поема 2,5л /може и 2 да беше - по книжката го гледах ама преди време/ точно до линията MAX.
    Капацитета би следвало да му е 1кг картофи

    За температурата до/над 200C те поддържам напълно

    В България, която е производител на слънчогледово масло, искрено се съмнявам, че ще намериш палмово на по-ниска цена, но ползите му са безспорни за мен

    И аз така го почиствам, но следващия път си вземам с вадеща се кошница - основния съд имам впредвид - не мрежичката - и направо в миялната

    Виждал съм и без тефлоново покритие /или пък е силно скрито/

    За евтинджосите - то в една `тенджера с реотан`, както се квалифицира по-горе, няма какво толкова да се повреди - освен терморегулатора и то доста често е, и пластмасите се повреждат, ама при домашна употреба издържат немалко

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #9

    Re: Фритюрници

    Има модели на Бош и Сименс 2000 вата изцяло от Хром никел -и съда с мазнината и кошницата са от Хром никел.
    Не си взимай с тефлоново покритие - рано или късно покритието започва да се пука и пада/ на туските по-бързо/ Тефлона е карцерогенен .
    Не се лъжи и по космическата боя на Де Лонги ин тя започва да пада.Имаха 1 модел ,който е с наклонена и въртяща се кошница. След време мазнината започва да протича по остта/ накачествено уплътнение и моторчето запира. Преди време правих на 1 приятел с такъв фритюрник втулка от тефлон за да не тече мазнината.

  12. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #10

    Re: Фритюрници

    М-да - изглежда и `тенджерите с реотан` могат да събудят вниманието...

    Като казвах алпака - имах впредвид именно хромираните - добре, че kris11 го е казал - извинявам се за неточността.

    Това за протичането на уплътнението е ново за мен, но звучи логично - човек цял живот се учи...

  13. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #11

    Re: Фритюрници

    Аз ползам в къщи РОТО-ФРИТЮРНИК - като капаитет на пържените продукти е като обикновен 2 или 2,5 литров фритьоз, но пържи с 600-800 мл. мазнина. Да и кажа честно, пробвал съм да пържа въртре какво ли не - картофи, риба, тиквички, патладжан, гъби, зеленчуци...и съм невероятно доволен. Освен това, се разглобява на пълно, което прави почистването изключително лесно. Верно, струва малко по-скъпо, но ако се ползва редовно разликата се компенсира от разхода на мазнина (има висок COP, така да се каже за всички които ме разбират)

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #12

    Re: Фритюрници

    Кажи нещо като марка и модел на това, дето го хвалиш!

  16. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #13

    Re: Фритюрници

    Цитат Първоначално публикувано от echo
    Кажи нещо като марка и модел на това, дето го хвалиш!
    De'Longhi DIVA амацифрите и буквите не ги знам. Някъде към 230-250 кинта беше като го взимах преди 2-3 гдини.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    101
    #14

    Re: Фритюрници

    През далечната 1996-та година си купих фритюрник поради това, че жената караше тежка бременност /2 м. в болница/ и нямаше кой да виси на тигана*
    Тъй като съм абсолютен профан в тая област си го избрах да ми харесва на външен вид* - харесах си Tefal. Е това добиче работи и до ден днешен. * Може и да съм извадил късмет - не знам, но на комшията турския боклук от Илиенци му изгоря на третото включване.* Та мисълта ми е - верна е приказката "не съм достатъчно богат, за да си купувам евтини боклуци".*

  18. Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    421
    #15

    Re: Фритюрници

    Цитат Първоначално публикувано от echo
    Кажи нещо като марка и модел на това, дето го хвалиш!
    От преди 8г може би вече не се произвежда, но сигурно има заместител:
    Делонги FPA - въртяща кошница, система за лесно почистване, 1.2литра мазнина,
    1кг /картофи примерно/ - стават за 10мин, има таимер даже /механичен/
    тогава беще около 110$ ама сега ...
    Още работи само му сменям филтъра /намира се без проблем/ от време на време*

    P.S. Идеята на тая въртяща кошница е именно, че се ползва по-малко мазнина

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе