Резултати от 1 до 8 от общо 8
Like Tree1Одобрявам
  • 1 Post By Tommorow

Asus Zenbooks UX31A - Ново дъно - ако конекторът на дисплея е включен, вентилаторът върти на макс

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2018
    Мнения
    30
    #1

    Asus Zenbooks UX31A - Ново дъно - ако конекторът на дисплея е включен, вентилаторът върти на макс

    Asus Zenbooks UX31A - Ново дъно - ако конекторът на дисплея е включен, вентилаторът върти на макс

    Имам 2 зенбука UX31A, 4gb RAM, i5 - 3317. full HD display.
    Единият наскоро му изгоря дъното. И реших да взема ъпгрейд, същото дъно, но с 8гб рам. (RAM, CPU, GPU са запоени на дъното).
    С новото дъно би трябвало да е съвместимо.
    Модел: UX31A2 REV4.1 MB CPU i5-3317 - 8G RAM ZenBook

    Проблем: Като се монтира на който и да е от 2та лаптопа,
    при новото дъно вентилаторът винаги е на макс и леко бучи.
    Hardware Monitor (и всички подобни го дават 25500 RPM (ясно, че не може да вдигне толкова, но отчитането е на макс).
    При нормално работещ вентилатор, отчитането е 3000 RPM, като и често вентилаторът се изключва изцяло.
    Сензорите на CPU-то и GPU-то си показват нормално 35гр С.

    Върнах дъното на продавача, прати ново дъно и пак абсолютно същия проблем.
    Със старите дъна нямаше проблем.

    Днес реших да изключа всичко възможно по дъното (което не е много), и се оказа, че с изключен дисплей (разкачен конектор) вентилаторът работи перфектно. (и с външен монитор през HDMI)
    Но с който и от 2та дисплея, които имам, ако се закачат за дъното, контролът на вентилатора се влудява и вдига макс постоянно.

    Някакви идеи? Може ли да се оправи това изобщо?

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #2

    Отговор: Asus Zenbooks UX31A - Ново дъно - ако конекторът на дисплея е включен, вентилаторът върти на макс

    Температурата на процесора отчита ли се правилно? Променя ли се при товар? Може да пробваш с това:
    https://github.com/hirschmann/nbfc/releases
    Да промениш оборотите на вентилатора. Ако го няма точния модел на твоя лаптоп, пробвай с някой подобен.

  4. Member Аватара на brave
    Тук е от
    Jan 2013
    Живее в
    London UK
    Мнения
    295
    #3

    Отговор: Asus Zenbooks UX31A - Ново дъно - ако конекторът на дисплея е включен, вентилаторът върти на макс

    Ами аз ти предлагам да си качиш последния Биос за Модела ти защото ми показва че е оправена точно някаква такава грешка ето виж.
    Version 219 2013/07/12 2.41 MBytesBIOS 219
    Update thermal policy
    Това го гледам за твоя модел Лаптоп от страницата на Асус.
    А друго ако искаш си инсталирай Asus ROG Gaming Center , там има за настройките на вентилатора. Може и да я няма тази програма за твоя модел лаптоп но ти я намери и си я инсталирай работи перфекто. То и за Моя модел АСУС я няма ама работи перфектно последната версия 2.5.9

  5. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2018
    Мнения
    30
    #4

    Отговор: Asus Zenbooks UX31A - Ново дъно - ако конекторът на дисплея е включен, вентилаторът върти на макс

    Температурата на процесора се отчита съвсем правилно. Принципно тия процесори са доста хладни.
    Както вече казах, като откача дисплея от конектора и се оправя.

    Просто при закачен дисплей оборотите на вентилатора са абсолютно неуправляеми и на максимум. И с програми за промяна не се променят.

    Смених с BIOS 219 и 2те тествани дъна. Няма промяна.
    Нещо волтажите, които текат по дъното прецакват управлението на вентилатора, или масата нещо.
    И това е точно при закачен дисплей.

    Но нито съм техник, че да го кажа с точност, нито пък техник вероятно може да го каже, наизуст, без да има пред него схема, и самия лаптоп.

    В нета не намерих описание на такъв проблем. Много е специфично. Вероятно е дизайн проблем, при тия зенбуци.

    Старото дъно на 4г рам работи ок. Тука имам една снимчица, на 2та.

    Старото дъно: UX31A2 revision 2.0, CPU i5-3317 - 4G RAM ZenBook
    Новото: UX31A2 revision 4.1, CPU i5-3317 - 8G RAM ZenBook

    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от Танграта; 15-02-19 в 21:45.

  6. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #5

    Отговор: Asus Zenbooks UX31A - Ново дъно - ако конекторът на дисплея е включен, вентилаторът върти на макс

    Дъна рев 2.0 и 4.1 не са съвместими. Имат малки разлики като изнесен в дисплея сенсор при 4.1, който в 2.0 го няма. Трябва ти ЛСД матрица от 4.1 за да ти тръгне всичко.
    wladimir1 одобрява това.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2018
    Мнения
    30
    #6

    Отговор: Asus Zenbooks UX31A - Ново дъно - ако конекторът на дисплея е включен, вентилаторът върти на макс

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow Виж публикацията
    Дъна рев 2.0 и 4.1 не са съвместими. Имат малки разлики като изнесен в дисплея сенсор при 4.1, който в 2.0 го няма. Трябва ти ЛСД матрица от 4.1 за да ти тръгне всичко.
    Мерси! Подозирах нещо подобно.
    Но смяна на матрицата ще е доста скъпо. А ако я взема без горния панел, ще трябва и да разлепям и да лепя. Правил съм го с тоя модел и е пейн.
    Номерът беше да си карам с тоя лаптоп, без много смени.

    Ще питам търговеца дали ще приеме дъното обратно. Това е единият вариант.

    Друг вариант, гледах, че по принцип може да се постави резистор на волтажа на вентилатора.
    Някъде бях прочел, че макс оборотите са около 5000. Нищо, че показва 25500.
    Ако му падна оборотите на 2/3 или наполовина, тогава ще е 2500 или 3300 и ще е безшумен.
    Лошото е, че съм скаран с електрониката, макар да съм държал поялник.
    Търсих някакво подобно мини решение, което да е подходящо точно за моя модел вентилатор, но май не намерих:
    https://www.aliexpress.com/item/UN2F...AbTest=ae803_3

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #7

    Отговор: Asus Zenbooks UX31A - Ново дъно - ако конекторът на дисплея е включен, вентилаторът върти на макс

    Тук няма да ти помогне. Вентилаторът е PWM, търси 25kHz честота по синия кабел със запълване от 30-100%.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  10. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2018
    Мнения
    30
    #8

    Отговор: Asus Zenbooks UX31A - Ново дъно - ако конекторът на дисплея е включен, вентилаторът върти на макс

    Здравей,
    това ми беше много полезно. Иначе можеше да рискувам да се занимавам и да оставя дъното.
    Току що го изпраитх обратно на продавача в Китай. Бях му написал, че НЕ е съвместимо, и той се съгласи да си го вземе обратно.
    Сега ще търся друго дъно, рев 2, или ремонт на старото в сервиз.

    Лошото е, че всички, които видях с 8гб рам са рев 4.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Вентилаторът на вътрешното тяло внезапно се включва на макс
    От calcaneus86 във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 43
    Последно: 28-03-20, 23:58
  2. Ново дъно
    От polaris.6933 във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 7
    Последно: 15-12-12, 21:17
  3. Продавам ново лаптопче ASUS Eee PC 1001PX-BLK067X
    От Ozy във форум Приключили продажби
    Отговори: 9
    Последно: 04-11-11, 06:57
  4. Настройка на BIOS за ново дъно и CPU
    От mobil във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 1
    Последно: 20-08-05, 18:18
  5. Помощ за избора на ново дъно
    От petcu5 във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 21-01-05, 02:29

Тагове за тази тема


SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе