Резултати от 1 до 13 от общо 13

Програма следяща съответствието IP <---> MAC адрес

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    161
    #1

    Програма следяща съответствието IP <---> MAC адрес

    Търся програмка, която да следи постоянно за съотватствието между MAC адреса на мрежовата карта и назначения и IP адрес и при промяна да ме уведомява.
    За сега съм открил само една: IP Change Monitor, но не съм много доволен от нея - принципа и на работа е пасивен, като чете записите от ARP-кеша на компютъра периодично, а този кеш не се обновява много често.
    Трабва ми програмка, която активно да сканира мрежада в даден диапазон и да следи съответствието. Не повдигам въпроса, че и MAC адресите могат да се сменят.
    Смятам, че такава програмка е полезна за всеки Мрежов Администратор, особено ако има "палави" потребители.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    3,368
    #2

    Re: Програма следяща съответствието IP <---> MAC адрес

    Минахме на VPN, за да избегнем този проблем с палавите потребители.

    Все пак ако си фен на старата технология :knuppel2::
    http://www.angryziber.com/ipscan/

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    161
    #3

    Re: Програма следяща съответствието IP <---> MAC адрес

    VPN е решение, но при мен не върви - става въпрос за затворена локална мрежа в учреждение с около 40-50 компютъра, изхода навън е само един proxy сървър, до който е даден достъп само до потребители с определени IP адреси. Знам кой е "палавия" потребител, знам как го прави - искам да го хвана "в крачка"

  5. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    161
    #4

    Re: Програма следяща съответствието IP <---> MAC адрес

    Варианта е да си сменя proxy-то, защото това има контрол само по IP, ама първо нямам много свободно време и второ малко ме мързи , а и основната идея е, както казах, да хвана "палавника" "в крачка". Иначе лесно мога така да го орежа, че да може само да си пуска компютъра и да си цъка само иконките на десктопа. Проблема не е толкова сериозен, повече е приятелска закачка и доказване на възможности. И все пак подобен проблем може де е сериозен при други колеги. Продължавам да търся решение.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2002
    Мнения
    126
    #5

    Re: Програма следяща съответствието IP <---> MAC адрес

    А какво точно прави този "палавник"?

  7. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #6

    Re: Програма следяща съответствието IP <---> MAC адрес

    На първо време му забрани достъпа по MAC адрес, а ако успее и с това да се спрви тогава мисли за по-сложни вариянти.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    161
    #7

    Re: Програма следяща съответствието IP <---> MAC адрес

    Сигурно не е станало ясно от казаното по-горе: Има прокси сървър за достъп до Интернет, като контрола за достъп става по IP адреси. IP-то на така наречения "палавник" не е от разрешените в прокси-то, но той знае няколко адреса, на които им е разрешено, и когато се случи ден в който даден компютър с разрешен достъп не се ползва (служителя е в отпуск или по друга причина), той се докопва до администраторски права (има много начини за това) и си сменя адреса с този на колегата. Прави каквото прави и после си връща стария адрес. Решението за мен е просто: Парола на БИОС-а и забрана да буут-ва от дискета и толкова. Номера е да го хвана точно в момента, когато го прави това нещо. Това е идеята за да търся подобна програма.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2002
    Мнения
    126
    #8

    Re: Програма следяща съответствието IP <---> MAC адрес

    Tова може да се постигне с VLAN-и. За целта обаче ще ти трябва управляем комутатор. Това ще ти реши проблема, за да не може да излиза навън, но това "искам да го хвана на място" някакси ми звучи неясно. Колкото до защита на другия компютър до админ права защитата е логване в windows-a само със смарт карти и local policy.

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #9

    Re: Програма следяща съответствието IP <---> MAC адрес

    @nommo
    Не разбирам от мрежи, затова въпросът ми може да прозвучи малко глупаво. Ако можеш да хванеш появата на нова двойка IP-MAC в резултата от командата 'arp -a', това ще ти свърши ли работа?

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    161
    #10

    Re: Програма следяща съответствието IP <---> MAC адрес

    Точно това е идеята. Просто ми трябва програмка да прави това нещо и то да го прави добре - в смисъл навреме да хваща промяната и да навреме ме уведоми за това. Но за да го прави добре трябва активно периодично да си сканира мрежата и да отчита нови/променени двойки IP-MAC.* Метода с arp -a според моите наблюдения не е сигурен, защото едно устройство в локалната мрежа може да си смени адреса няколко пъти, но ако моя компютър не си е имал работа наскоро с това устройствор то в ARP кеша тази промяна няма да се отрази своевременно. Такива са моите наблюдения. Може би е въпрос на настройка!? Може би ако сканирам цялата мрежа периодично кеша ще се актуализира?

    @zizu
    Всичките ми суичове поддържат конфигуриране на отделни потрове във VLAN-и. Даже го ползвам, но за други цели.

  13. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #11

    Re: Програма следяща съответствието IP <---> MAC адрес

    Аз не можах да разбера компютрите в домейн ли са и как се раздават IP адресите - от DHCP сървър? Статични ли са - (предполагам са статични щом те са критерия за достъп) но все пак да питам.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    161
    #12

    Re: Програма следяща съответствието IP <---> MAC адрес

    Компютрите са в домейн, ако има някакво значение. Адресите са статични, иначе няма как да ги контролирам през прокси-то (това с което разполагам в момента де).

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    29
    #13

    Re: Програма следяща съответствието IP <---> MAC адрес

    доколкото разбирам си с windows
    сложи си CCproxy - може да филтрира по MAC адрес
    аз ползвам Anasil за сканиране на мрежата -- много добра програма , има много опции
    но аз я ползвам за откриване на скрити зад firewall и за МАК адреси. незнам дали има опция за автоматично известяване.
    все още не съм и намерил crack
    лекувам я като я инсталирам с променена дата на ПЦто напред , пускам я веднъж и после си слагам истинската дата и си работи без проблем

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. смяна на мак адрес
    От eror във форум Мрежи
    Отговори: 13
    Последно: 29-11-09, 11:39
  2. MAC адрес
    От Ibr1975 във форум Мрежи
    Отговори: 13
    Последно: 05-04-08, 15:14
  3. Мак адрес под Виста
    От T.Spasov във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 03-02-08, 22:23
  4. Нов адрес на mostbg.com
    От ru4kata във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 15-06-05, 11:43

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе