Резултати от 1 до 10 от общо 10

Рутинг през squid

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    161
    #1

    Рутинг през squid

    Постановката е следната:
    Имам 2 машини в 2 мрежи, които не се виждат помежду си. Между тях няма рутинг.
    Имам трета мрежа, от която се виждат горните две и те я виждат. В тази мрежа имам работещ sqiud proxy. Имам пълните права над машината със squid.

    Целта ми е 2-те машини от двете мрежи да могат да се виждат. Админа на рутерите на 2-те мрежи ми каза, че няма време да се занимава с мен и да ми преконфигурира рутерите и да се оправям сам. Предложи ми за целта да ползвам squid-а, който вижда и двете машини. Казаха ми, че ставало. Проблема е че аз не знам как да го направя. До сега само съм добавял потребители в acl за да ползват интернет.

    Ще съм благодарен ако някой ми помогне да го направя.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #2

    Re: Рутинг през squid

    1) Напиши ИП адресите и маските на мрежите и squid-a
    2) Изясни какво точно разбираш под "да се виждат", защото
    3) Май ще трябва да пратиш много поздрави на админа от мен

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    161
    #3

    Re: Рутинг през squid

    Ето по-подробно:

    1 Мрежа:
    Машина А: 10.30.2.10/255.255.255.0

    2 Мрежа:
    Машина Б: 10.30.3.8/255.255.255.0

    3 Мрежа:
    Squid: 10.30.1.3/255.255.255.0

    Мрежи 1 и 2 не се виждат.
    От мрежа 3 има достъп до всички устройства от Мрежа 1 и Мрежа 2.
    Машина Б е application server и на него трябва да се работи от Машина А. Трябва да може да се ползват htpp:8080 и https:8443


  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #4

    Re: Рутинг през squid

    Остава да кажеш и топологията - логически ли само са разделени мрежите (само с hub-ове/switcho-ове и просто имат зададени различни ИП адреси) [вариант 1], или са разделени с рутер (хардуерен или комп. с няколко мрежови карти) [вариант 2]

    вариант 1 - достатъчно е да обединиш мрежите примерно да им сложиш маска 255.255.240.0 или да добавиш на компютрите които трябва да се виждат по един ИП адрес от чуждата мрежа

    вариант 2 - трябва на всяка мрежа да се зададе рутера за gateway и ако рутера е комп. с линукс да се включи препращането на пакети (IP forwarding)

    Самият squid като http-proxy-cache сървър няма значение.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    161
    #5

    Re: Рутинг през squid

    Мрежи 1 и 2 са ми физически разделени - намират се в 2 различни учреждения - на около 5км. едно от друго (това няма голямо значение).
    Пред всяка мрежа стои CISCO рутер и аз там нямам права да пипам, а тези дето могат не искат или ги мързи. Така че по отношение на default gateway и маската просто нямам никаква възможност. Просто за всяка машина gateway-a си е ip-то на рутера и там нямам какво да пипам. Навън не може да излезе по друг начин. За маската също.
    За squid-а като се замисля си прав.
    За сега с тези ограничения съм в безизходица.
    Изхода е да досаждам на админ-а да склони да пипне рутерите - мисия почти невъзможна

  7. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #6

    Re: Рутинг през squid

    Вариант 3 - да се направи порт мапинг и да не си играете със скуид.
    Въпреки че ако на скуида му е разрешено да си работи като прокси и ако той наистина вижда и 3-те мрежи, не виждам проблем да работи...

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    161
    #7

    Re: Рутинг през squid

    Истинския проблем е, че не знам как да го направя това, а когато онзи отгоре (админа де) не иска да ти помогне остават форумите и яко четене.
    С второто вече се заех, от първото чакам помощ

    P.S. Иначе имам право в трите мрежи да правя каквото си искам, стига да знам какво.

  10. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    662
    #8

    Re: Рутинг през squid

    Каква е машина 3?
    Дали
    route add 10.30.3.0 mask 255.255.255.0 10.30.1.3 на машина 1 и
    route add 10.30.2.0 mask 255.255.255.0 10.30.1.3 на машина 2 не би свършило работа?

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #9

    Re: Рутинг през squid

    Няма да свърши работа, ако правилно съм разбрал топологията. Би помогнало, ако двете мрежи бяха в един физически сегмент. Естествено зависи и от настройите на рутерите.

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    161
    #10

    Re: Рутинг през squid

    След еднодневно ходене по мъките админа махна с магическата си пръчица и каза "готово".
    Рутерите са пренастроени и проблема ми се реши.
    Благодаря все пак за съветите. А и доста попрочетох за squid покрай това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. ftp_connect през php?
    От georgiev_85 във форум Програмиране
    Отговори: 14
    Последно: 10-08-09, 05:30
  2. Nastroika na SQUID i IPTABLES
    От botse във форум Linux
    Отговори: 2
    Последно: 19-03-05, 00:09
  3. capture през LAN
    От wiseacre във форум Общ - софтуер
    Отговори: 1
    Последно: 15-01-05, 01:00
  4. Squid не иска да се стартира ?????
    От ganch във форум Linux
    Отговори: 5
    Последно: 15-11-04, 12:13
  5. CS 1.5 през ICS
    От DEFILER във форум ИГРИ
    Отговори: 3
    Последно: 01-03-04, 15:18

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе