Резултати от 1 до 8 от общо 8

Мрежова маска

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. DLT
    DLT е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    32
    #1

    Мрежова маска

    Хора мрежовата маска може ли да работи ако не е плътна по битове. Примерно ако не е от типа 11111111.11111111.11110000.00000000 а е да речем 11111111.11111111.110100.10000000 Така би ли работила или не. И още един въпрос какво ще стане ако маската е по къса от предвиденият брой байтове за адрес на мрежата от съответния клас. Примерно какво ще стане ако имаме маска 255.0.0.0 за клас C мрежа?


    fXOrange
    другата тема ти я изпратих в кошчето.
    Няма смисъл, да пускаш тема, единствено с цел, за да дадеш линк, към тази, ако е имало желаещи да ти отговорят, до сега да са го направили, ако не, чакаш за отговор, и толкоз.

    В тоя форум си има правила, за спазване

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    295
    #2

    Re:Мрежова маска

    Не знам защо, но този въпрос много ми хареса!
    Ако не ти "плътна" маската, според мен, за някои интернет адреси ще "мислиш" (разбирай компютъра), че са от твоята мрежа, няма да използваш съответния gateway, и ще получиш "destination host/network unreachable" (или подобно, не ги знам наизуст).
    Ако маската ти е по-къса от предвиденото - niente problemo, стига пак да не влизаш в конфликт с разните gateway, били default или други. (Нямаш проблем да си изградиш вътрешна мрежа 1.0.0.0/1, но какво ще правиш, ако искаш да се свържеш с публична мрежа, съвпадаща по адрес и маска? Например 14.12.76.35, които са запазени за някакви щатски морски сили? Никога няма да можеш да ги хакнеш Или която и да било друга мрежа? )

  4. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    67
    #3

    Re:Мрежова маска

    За "плътна" и "неплътна" маска, свали си ,или намери онлине ipcalculator . И ще видиш разликата .Втората маска която си дал е супер, ама супер невалидна . За повече инфо прочети за IPv4 стека, и основи на мрежите. А за 255.0.0.0 за С клас мрежа, е ок, просто с тази маска ще имаш n на брой С клас мрежи и хостове. С ip calculator ще видиш точно колко, С нормален калкулатор който смята бинарно също става, ама като гледам какво питаш ...

  5. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #4

    Re:Мрежова маска

    Цитат Първоначално публикувано от dmanov
    Не знам защо, но този въпрос много ми хареса!
    Вероятно защото имаш доста опит в областта на мрежите, но въпреки това никога не ти е хрумвал този въпрос
    @sun4o: Ще се възползвам от идеята в сигнатурата ти: темата е над нивото ти. Надявам се да не се обидиш, просто прочети надолу.

    Та всъщност въпросът не е нито толкова глупав, нито толкова елементарен, колкото може да се стори на пръв поглед на някого. Точно обратното, даже е доста сложен. На теория няма проблем да се работи с такава "неплътна" маска. Например, ако имам две мрежи в един етернет сегмент - 192.168.1.0 с маска 255.255.255.0 и 192.168.3.0 с маска 255.255.255.0, и имам IP адрес 192.168.1.100 с маска 255.255.255.0, то за да имам достъп до мрежа 192.168.3.0 трябва или да си добавя рутинг, или да минавам през gateway-я. Ако имаше начин да си сложа обаче маска 255.255.253.0 вместо 255.255.255.0, то щях да имам директен достъп до двете мрежи без да правя нищо допълнително. Така че има ситуации, когато такава неплътна маск би била много удобна, макар и в редки случаи. Проблемът е, че програмите, които ползвам - за рутиране, за конфигуриране на IP адрес, вероятно и самото ядро на операционната система и т.н., няма да ми позволят да сложа такава маска. Причини вероятно има много - сложност на работа, несъвместимост с CIDR...

    Относно втория въпрос - предполагам питаш какво ще стане ако на даден компютър с адрес примерно 192.168.1.100, маска 255.255.255.0 и gateway 192.168.1.101 сложиш маска 255.0.0.0. Накратко - ще имаш проблем с достъпа до някои адреси. По принцип ако маската е с повече единици от предвиденото е по-малък проблем, даже може и да нямаш проблем. Адрес 192.168.1.100 с маска 255.255.255.0 означава, че за достъп до всички компютри с адреси 192.168.1.ХХХ трябва да пращаш пакетите директно към тях, защото са в твоя етернет сегмент, за всички останали пакетите трябва да пращаш на gateway-я. Ако си сложиш обаче маска 255.0.0.0, то твоят компютър ще търси всички с адрес 192.ХХХ.ХХХ.ХХХ в локалната ти мрежа, а не през gateway-я, а тъй като те не са там съответно няма да имаш никакъв достъп до тях, примерно компютър с адрес 192.1.2.3 ще е недостъпен за теб.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    67
    #5

    Re:Мрежова маска

    @etg E, щом е над нивото ми . Ама след като и ти си казал , и както е ясно, кое точно устройство ще ти позволи да си сложиш такава маска ? В такъв случай маската валидна ли е ? И според CIDR и според RFC 4632 не е валидна . Може и да има устройства който позволяват в третия октет , или в някой друг , да имаш нещо различно от 8 бита,както е писал човека, кажи кое е. А иначе, кое е удобно ,и кое не ....
    А за втория въпрос, принципно си прав, ама нищо не пречи да си сложи такава маска. Теоретично нищо не пречи да има толкова голяма мрежа ,и всички машини да са му в локалния сегмент, макар че наистина е тъпо и не се прави така .
    И не се сърдя .

  7. DLT
    DLT е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    32
    #6

    Re:Мрежова маска

    Благодаря на dmanov и най-вече на etg за отговорите.

    Цитат Първоначално публикувано от DLT
    Примерно какво ще стане ако имаме маска 255.0.0.0 за клас C мрежа?
    Цитат Първоначално публикувано от sun4o
    А за втория въпрос, принципно си прав, ама нищо не пречи да си сложи такава маска. Теоретично нищо не пречи да има толкова голяма мрежа ,и всички машини да са му в локалния сегмент, макар че наистина е тъпо и не се прави така .
    И не се сърдя .
    Като не се сърдиш и само понеже спомена нещо за бинарен калкулатор да те попитам - ти колко точно голяма си представяш мрежата от клас C ?

    fXOrange извинявам се за спама, ама като не получих отговор реших, че не съм в правилния раздел и предпочетох да сложа линк отколкото да пускам друга подобна тема.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    67
    #7

    Re:Мрежова маска

    Мммм "представям" си я нейде около 254 използваеми адреса, за една C клас мрежа. Що, ти как си я представяш .

  10. DLT
    DLT е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    32
    #8

    Re:Мрежова маска

    Да, де и аз там някъде си я представях - за едни 254 е "толкова голяма мрежа" за други е малка мрежа. От там идва разминаването.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Заваръчна маска
    От vankoto във форум Приключили продажби
    Отговори: 2
    Последно: 24-06-12, 20:54
  2. Мрежова карта
    От korea60 във форум Windows
    Отговори: 3
    Последно: 07-12-06, 05:41
  3. Продавам KENWOOD KDC-5070R Маска
    От _-^Pampi^-_ във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 15-06-06, 12:27
  4. Мрежова карта
    От iovkito във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 29-03-05, 07:44
  5. Мрежова програма за Win98
    От k_nemo във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 28-01-05, 13:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе