RTINGS започнаха тестове на VPN
https://www.rtings.com/vpn/learn/privacy
 
VPN мрежите не са магическо решение за поверителност

VPN индустрията експлодира през последното десетилетие и вероятно сте виждали реклами, които твърдят, че ще ви осигурят по-добра сигурност или ще ви предпазят от хакване. В действителност много от тези обещания надценяват това, което VPN наистина може да направи. Запознахме се отблизо с VPN, как работят, техните ограничения и как изглежда пазарът, докато тествахме над 15 от най-популярните VPN. В процеса научихме, че те не са магически куршум за поверителността и сигурността онлайн, но могат да добавят слой защита при някои специфични обстоятелства.

Какво е VPN?
VPN означава виртуална частна мрежа. Това е доста прост тип мрежова архитектура, която работи чрез установяване на връзка или тунел между вашия компютър и отдалечен сървър, преди да достигне крайната ви дестинация в интернет. Вярвате или не, VPN мрежите съществуват от 90-те години на миналия век, но тогава те обикновено се използват от работници, свързващи се към мрежата на офисите си, докато са извън обекта.

В наши дни повечето хора се позовават на VPN услуги, които криптират и насочват връзката ви през един от техните центрове за данни на място, което можете да посочите. Когато се свържете, VPN услугата скрива вашия личен IP адрес и DNS заявки от вашия доставчик на интернет услуги (ISP) и уебсайтовете или сървърите, към които се свързвате.

Стотици от тези услуги са достъпни в наши дни и популярността им нарасна през последното десетилетие. Това до голяма степен се дължи на огромния маркетингов тласък от доставчиците на VPN, които често правят смели твърдения за това как могат да запазят поверителността ви онлайн и да се предпазят от заплахи за сигурността. Сигнал за спойлер: Много от тези твърдения са в най-добрия случай хипербола. В останалата част от тази статия ще разгледаме ограниченията на VPN и в крайна сметка ще ви помогнем да решите дали трябва да получите такъв.

Какво може и какво не може да направи VPN
VPN мрежите могат да попречат на вашия интернет доставчик да следи вашия уеб трафик и да вижда към кои сайтове се свързвате.

Тъй като VPN мрежите създават криптиран тунел от вашето устройство до техните сървъри, вашият интернет доставчик не може да види къде отивате онлайн. Това може да бъде полезно, ако нямате доверие на вашия интернет доставчик и може да имате основателна причина да не му се доверявате. Федералната търговска комисия публикува доклад през 2021 г., в който се установява, че повечето интернет доставчици в САЩ събират, съхраняват и споделят големи количества клиентски данни, които надхвърлят необходимото за предоставяне на техните основни услуги. Тези данни включват история на сърфиране, използване на приложения, история на търсене и данни за местоположение, които компаниите могат да използват, за да ви рекламират, било от вашия интернет доставчик, или от рекламодатели трети страни. Те могат също да споделят тези данни с правоприлагащите органи, за да разследват престъпна дейност, включително плаване по моретата (торентинг).

Въпреки че VPN може да ви помогне да защитите вашите данни от вашия интернет доставчик, сега поверявате на тази VPN услуга целия си уеб трафик. Повечето доставчици твърдят, че не запазват никакви ваши данни поради политика без регистриране, но няма начин да потвърдите тези твърдения. Ако доставчикът публикува независими одити на трета страна, които доказват техните твърдения за поверителност, не се знае дали ще продължат да спазват своите практики за сигурност, след като одиторите си тръгнат. Освен това вашият IP адрес и DNS заявки не са единствената информация, която може да разкрие самоличността ви. Проследяващите и рекламните компании могат да използват данни от вашето устройство и уеб браузър, за да създадат цифров пръстов отпечатък, който е уникален за вас, така че дори вашият IP адрес да е анонимен, вие все още можете да бъдете идентифицирани. Ето един инструмент от Electronic Frontier Foundation , който тества вашия браузър, за да види доколко е проследим. Въпреки това, VPN все още може да бъде полезен във вашата кутия с инструменти за поверителност, ако вземете правилните предпазни мерки. Electronic Frontier Foundation има отлично ръководство, наречено Surveillance Self-Defence, ако искате да научите повече за запазването на вашата поверителност онлайн.

VPN мрежите могат да ви помогнат да защитите връзката си в ненадеждна мрежа.

Когато използвате безплатен обществен Wi-Fi, като например на летище, местно кафене или в хотелската си стая, лош актьор може да прихване трафика ви, известно още като атака "човек по средата". В тези случаи използването на VPN добавя ниво на сигурност, за да помогне за предотвратяване на тези видове атаки, благодарение на криптирана връзка от вашия компютър към техните центрове за данни.

Има няколко различни вида атаки човек по средата (Wikipedia) и докато VPN може да помогне за намаляване на риска от някои видове атаки, вашият браузър и интернет вече имат вградени защити, които вероятно са достатъчно добри за повечето хора. Можете да видите този списък, който показва, че почти всички сайтове и приложения в днешно време използват HTTPS , протокол, който използва криптиране от край до край, за да попречи на всеки между вас и сайта, който посещавате, да види какво правите. Например вашият DNS доставчик може да види кога се свързвате с RTINGS.com, но не може да види на коя страница се намирате. Друг пример е, че ако влезете в банковата си сметка в ненадеждна мрежа, нападателят не може да види чувствителни данни като вашите идентификационни данни за вход или информация за баланс, дори без VPN.

VPN мрежите могат да помогнат за заобикаляне на цензурата и наблюдението.

Повечето VPN могат да направят така, че да изглежда, че сте някъде другаде, като ви позволят да се свържете със сървър в различна юрисдикция. Ако сте в държава, която блокира уебсайтове или услуги, които искате да използвате, можете да се свържете с VPN сървър в друга държава, която не цензурира тези сайтове, за да се свърже с тях.

Въпреки това властите и уебсайтовете често намират начини да блокират VPN връзки, което води до натискане и издърпване, което може да означава, че вашият VPN ще работи един ден и ще спре на следващия ден. Дори и да не сте в държава, която блокира сайтове, определени услуги, като сайтове за поточно видео, могат да ви блокират, ако установят, че използвате VPN. Функции като обфускация могат да поправят това, но не винаги е сигурно.

Можете ли да се доверите на VPN доставчик? Не наистина.
Когато се свържете със сървърите на VPN доставчик, те могат да видят целия ви трафик. Повечето твърдят, че не водят никакви регистрационни файлове, но това е невъзможно да се провери отвън. Дори ако даден доставчик публикува положителни независими одити от трета страна на своята услуга, инфраструктура и практики за запазване на данни, те не доказват, че доставчикът ще продължи да следва тези практики. Някои доставчици като Mullvad и IVPN използват произволно генерирани номера на акаунти и приемат криптовалути и пари в брой, за да запазят по-добре анонимността, но вие все още се свързвате към техните сървъри от вашия личен IP адрес, което може да разкрие друга информация за вас.

Имайки това предвид, в един момент трябва да вземете вяра и има няколко неща, които трябва да търсите, за да определите дали VPN е по-надежден от други. Ние препоръчваме само VPN с прозрачна и изчерпателна политика за поверителност, маркетинг, който не преувеличава техните възможности, които са открити относно собствеността си и които публикуват чести одити от трети страни.

Заключение
VPN може да бъде полезен инструмент за защита онлайн, но далеч не е безпогрешен щит срещу заплахи и наблюдение. Може да ви помогне да защитите връзката си в ненадеждна мрежа, да скриете вашия уеб трафик от вашия интернет доставчик и да заобиколите цензурата, но те не предлагат пълна анонимност. Когато използвате такъв, вие в крайна сметка прехвърляте доверие от вашия интернет доставчик към вашия VPN доставчик. Преди да решите дали имате нужда от VPN, трябва да определите своя рисков профил и да решите дали ви е удобно да поверите информацията и парите си на доставчик на VPN. Не забравяйте да потърсите доставчици с прозрачни политики, одити от трети страни и честен маркетинг. Ако правилно разбирате ограниченията на VPN и вземете други предпазни мерки, за да защитите поверителността си онлайн, те могат да добавят слой защита за допълнително спокойствие.

Имайки предвид тези съображения за поверителност, ако все още търсите VPN по други причини, вижте нашите препоръки за най-добрите VPN , които сме тествали.


The 3 Best VPNs - Spring 2025
https://www.rtings.com/vpn/reviews/best/vpn


The 2 Best Free VPNs - Spring 2025
https://www.rtings.com/vpn/reviews/best/free