Резултати от 1 до 15 от общо 15

CBQ + FWMARK + SRC/DST

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2001
    Мнения
    118
    #1

    CBQ + FWMARK + SRC/DST

    Niakoi znae li kak moje na CBQ-to da selectiram paketite ednovremenno po FWMARK i po SOURCE ili DEST ?

    toest iskam primerno da selectna

    source=1.1.1.1

    mark = 2



    a ne pootdelno

    pootdelno go pishe navsiakade, no zaedno - ne go pishe nikude


  2.  
     
  3. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #2

    CBQ + FWMARK + SRC/DST

    Не го пише щото не става.

  4. Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    369
    #3

    CBQ + FWMARK + SRC/DST

    Двете едновременно не може друг е въпроса, че това което се опитваш да направиш се прави само с fw_mark.

    А ако те интересува как точно става може да наминеш да вземеш някой урок.[:D]


  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2001
    Мнения
    118
    #4

    CBQ + FWMARK + SRC/DST

    ami ne vijdam smisul da vzimam uroci, tova koeto go imash ti ili si go napravil samo s mark mi e iasno kakvo e bezkraina seliania !

    drug e vuprosa che koito e izmislil i e pisal classifiers e bial riadko tupo parche. na vsichki gotini shaperi mojesh da pravish select po IP+MARK

    a tova koeto ti ivane pravish a bezumna gluposti

    poviarvai mi



    PS: poneje se sumniavam che shte mi poviarvash, sled vreme prosto sam shte razberesh


  6. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #5

    CBQ + FWMARK + SRC/DST

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">...koito e izmislil i e pisal classifiers e bial riadko tupo parche. na vsichki gotini shaperi mojesh da pravish select po IP+MARK...

    <div align="right">оргинално мнение на maddog</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Въобще не съм съгласен. Не знам какви други шейпъри си ползвал, но ми се струва, че в случая ти е грешно понятието за MARK. Защото вероятно това, което се опитваш да направиш с IP+MARK, се прави с u32 classifier, а този MARK, който визираш, е само едно допълнение към стандартните шейпъри.

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    369
    #6

    CBQ + FWMARK + SRC/DST

    В случая рядко тъпото парче си ти не този дето е писал u32 filtera .

    etg ти разбра ли какво се опитва да направи Мартин щото ако не си да разясня. Той в случая се опитва да раздели пееринга от външния трафик с маркировка и да комбинира двата филтера fw_mark i u32 за да ограничи едно ип на различна скорост. Това естествено не може да стане понеже принципа на класовете в cbq не го позволява.

    Относно моя метод той наистина e супер селски позволява дори най-големия селянин да направи шейпър без дори да е чувал какво е това CBQ.[:D]

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2001
    Мнения
    118
    #7

    CBQ + FWMARK + SRC/DST

    ok , blagodaria na vsichki koito naistina iavno razbirat dosta ot shapers !

    Opredeleno shaperite koito az sum polzval edvali niakoi den shte gi polzvate

    bazirani na suvsem razlichni algoritmi niamashti nishto obshto sus CBQ/HTB,SFQ i vsichki ot tozi clas na principa na TC !

    Shaperite koito polzvam sa dalech po hubavi !

    i imat funkciata koiato veche utochnih za MARK+SRC/DEST

    Niama smisul da sporia sus vas. S ivan e bezmisleno da sporia poprincip a za drugite hora, prosto iskam da im blagodaria che mi kazaha che sus CBQ tova koeto iskam e nevuzmojno !


  10. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #8

    CBQ + FWMARK + SRC/DST

    ОК, ако смяташ, че споровете са приключени, можем да продължим разговора по същество.

    По принцип в общия случай за маркиран пакет се смята този, на който му е сетнат някой от битовете в Precedence Field (PF). В стандартните случаи (Cisco примерно) се ползва маркиране на битове 0-2 (precedence) и 3-7 (type of service - TOS). При такова маркиране нямаш никакъв проблем да правиш селектиране и в линукса с u32 classifier, като проверяваш за MARK+SRC+DST+каквото се сетиш. Ползвайки обаче iptables и след това fwmark ти маркираш пакетите по съвсем друг начин, който няма нищо общо с PF. Това маркиране е една добавка към стандартните инструменти за маркиране, и не променя нищо в самия пакет, а само в структурата в кернела, която се заделя за този пакет. Така че този FWMARK не е този MARK, който примерно Cisco имат предвид, това са две съвсем различни неща. И ако за момент "забравиш", че такова нещо като FWMARK съществува, получаваш стандартните инструменти за шейпване и селектиране, които вероятно си ползвал.

    Така че в случая не си прав да наричаш тъпи хората, които не са ощетили с нищо функционалността, а просто са измислили един допълнителен инструмент - който иска, да го ползва, който не иска - да си ползва стандартните неща. Все едно да ми кажеш: "Почерпи ме една водка", аз понеже съм в настроение те черпя водка и кола, и ти ми казваш: "Е***и колко си тъп, аз ти исках водка, а не кола"

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    369
    #9

    CBQ + FWMARK + SRC/DST

    Значи аз искам да добавя нещо към отговора на Генчо.

    fw_mark e възможно най точния класификатор който може да се използва в CBQ по простата причина, че с негова помощ пълната сила на iptables kaто класификатор на трафик може да баде употребена. Що се отнася до u32 филтера когато ползваш маркировка с iptables той практически става излишен.


  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2001
    Мнения
    118
    #10

    CBQ + FWMARK + SRC/DST

    Ok neka dopusnem che az si izmisliam za moite shaperi

    ili ako iskate da dopusnem che te sa USER SPACE shapers !

    Ne sa public available i ne rabotiat na tolkova nisko nivo kolkoto CBQ !

    Respektivno ne sa i taka dobre optimizirani i po tochno tazi prichina mi se iskashe prosto da probvam CBQ-to.

    Zashtoto to opredeleno e dosta po dobre optimizirano kato burzina na deistvie spriamo moite dosegashni shaperi. Sus garancia ne sum se oburkal i znam che sum polzval --set-mark 2 ( fw_mark ) + src/dst

    I sega vse pak ivan znae kakvo tochno celia a niakoi moje da mi pomogne i d akaje kak tochno stava, mislia che shte e ot polza ne samo na mene a i na mnogo drugi hora koito shte iskat da napraviat sushtoto.


  13. Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    369
    #11

    CBQ + FWMARK + SRC/DST

    Марто имам едно предложение за тебе ела да пиеме по кола и ще ти обясня как става .[:D]

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Sep 2001
    Мнения
    301
    #12

    CBQ + FWMARK + SRC/DST

    Ползваш си последните два бита на марка за тип на пакета (bg, int, local), като гледаш в нито един от трите варианта да не са и двата 0, поради bug в iptables (не съм чел да са го оправили, а и не съм се интересувал), пред-пред последния ти показва дали е incoming или outgoing, а останалите битове са специфични за всеки юзър. Пишеш си по едно CBQ правило за всеки марк (съвет - ползвай HTB...) и ако ти трябва някъде да match-ваш типа на пакета го правиш по нужната част от маркировката.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2001
    Мнения
    118
    #13

    CBQ + FWMARK + SRC/DST

    Amiii neshto nemojah da shvana tochno primera koito si mi obiasnil

    Toest nerazbrah kakvo tochno imash predvid da setvam fw_mark

    i poslednite 2 bita da kazvat bg/int a pred pred poslednia da opredelia usera ?

    tova obache oznachava da imam

    m ( broi na userite ) x n (broi na networks v bg-peering ) chaina vuv iptables ?

    ili gresha ?

    ili ne sum shvanal pravilno ?

  17. Member
    Тук е от
    Sep 2001
    Мнения
    301
    #14

    CBQ + FWMARK + SRC/DST

    010 = 2 - IN BG

    110 = 6 - OUT BG

    011 = 3 - IN INT

    111 = 7 - OUT INT



    Маркираш така пакетите.

    После пращаш тези със съответния марк в отделен chain. Във всеки chain имаш правило за всеки юзър, където ги маркираш отново, съответно със номер_на_юзъра*8+старата_марка (2,6, 3 или 7).



    После можеш да си мачваш пакетите както по цялата марка - за tc, така и само по това дали е BG или INT. Примерно -m mark --mark 2/7, това ще са ти BG IN пакети, а пък --mark 2/3 трябва да match-не на всички български изобщо.



    Edit: Първото маркиране е по-удобно да се прави преди denat-ването на пакетите, тоест в mangle PREROUTING. Второто трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да е след denat, тоест в mangle FORWARD.



    При мене е така:

    Chain FORWARD (policy ACCEPT)

    target prot opt source destination

    usr_b_i all -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0 MARK match 0x6/0x7

    usr_b_o all -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0 MARK match 0x2/0x7

    usr_i_i all -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0 MARK match 0x7/0x7

    usr_i_o all -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0 MARK match 0x3/0x7

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2001
    Мнения
    118
    #15

    CBQ + FWMARK + SRC/DST

    Da, naistina do niakude mi pomogna

    po skoro da razbera che ako ne me nauchi nevoliata niama koi drug !

    Napravih go po po razlichen nachin

    no opredeleno exabyte mi pomogna do tam che az da kajeme gledah dvumerno na neshtata i izvednuj blagodarenie na nego prozriah triizmernoto reshenie )

    Thanks exabyte :P

    Inache nachina mi e dosta po razlichen ot tvoia


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе