Резултати от 1 до 15 от общо 15

Как най-добре да споделя Inet?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #1

    Как най-добре да споделя Inet?

    Имам мрежа с около 25 РС-та. Win2000 Сървър, 12 Win2000, 1 WinХР и няколко Win98, имам 2 суича 3Com 24 и 16 портови, които са стекнати, имам и един рутер Lucent, но той има някакъв специален извод за Wan мрежа и не знам как да го използвам. Ще прекарам Инет от външна Лан мрежа. Може би в бъдеще ще имам и отделен компютър като рутер само за Инета, но засега алтернативата е да го вкарам или в Win2000 Сървър или WinХР. Тъй като на Win2000 Сървър има SQL сървър и специфично приложение с много ценна информация от софтуерната фирма не ми дават да вържа Инета към втората мрежова карта на сървъра от съображения за сигурност. Алтернативата е инета да влезе на втората мрежова карта на WinХР. От там трябва да пусна е-майл и Уеб до 2 Win98. По принцип това е елементарно с ICS. Но тогава PC-то с WinХР придобива друг IP адрес от този, който е зададен от DHCP на Win2000 Сървър, а по изискване на софтуерната фирма те зададени за всички ПС-та в строго определен обхват 10.136.3.2 до 64 subnet 255.255.0.0 и не би трябвало да се изменят. Има ли начин да пусна Инета от WinХР на 2 Win98 без да се променят IP адресите. Или да пусна Инета на Win2000 Сървър и да му сложа една ZoneAlarm Pro пък кавото стане.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #2

    Как най-добре да споделя Inet?

    Какъв е интерфейса на рутъра?

    ако е rj 45 просто трябва да анстроиш наколко IP-та и да забучиш няколко кабела...

  4. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    66
    #3

    Как най-добре да споделя Inet?

    Ползвай WAN порта на Lucent рутера.Той си е точно за това!

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #4

    Как най-добре да споделя Inet?

    Значи рутера Лусент никак не е лош. Струва една кола на старо пари. Моделът е SupepPipe175 Multiservice Access Router, Модел №SP175-V35 Options:IPSec, ATMP, PPTP, VOIP, ISDN, ASA, ANC, FR. Има 1 RJ-45 за Лан, един 44 пинов WAN порт, за който има специален кабел с много особена букса от другата страна за първи път виждам такава и не мога да ви дам точна информация за името и, един 9 пинов порт обозначен като "терминал", предполагам за конфигуриране, и 4 Phones порта RJ-11 сигурно за VOIP. Дайте хелп как да вкарам Инета, който си идва по обикновен кабел кат.5 с RJ-45 букса в особения WAN порт на Лусента.

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #5

    Как най-добре да споделя Inet?

    Брей, това не е рутер, а гаубица и то от най-яките. Прочети това и ще разбереш най-общо какво можеш да правиш с него.

    http://www.lucent.com/livelink/09009..._datasheet.pdf

    Без документацията с точно описание на кабела за WAN порта няма да минеш.



    PS Провери дали към този кабел за WAN порта не е доставена и приставка с конектори за връзка към различните интерфейси, които той поддържа.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #6

    Как най-добре да споделя Inet?

    SuperPipe 175 IAD with single port v.35 WAN interface, 4 FXS ports, single 10/100 BaseT Ethernet

    port, single serial (RS-232) port, and power supply - това е точното описание на портовете на рутера.

    Ако не става с рутера, дайте идея как да стане с другите ПС-та и какъв софтуер ми трябва.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Как най-добре да споделя Inet?

    VanDan,

    Прочети внимателно Data Sheeta, за който ти дадох линк. От там ще ти стане ясно предназначението на WAN порта при различните модификации на рутера.

    За v.35 интерфейса ще се ориентираш от тук:

    http://www.advice1.com/v35.htm

    Не е сигурно дали ще можеш да го ползваш. Може би обаче на този конектор за WAN излиза и Ethernet интерфейс.

    Без схемата няма да минеш!!!

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #8

    Как най-добре да споделя Inet?

    Принципно можеш да инсталираш някаква програмка от рода на Kerio WinRoute на XP-машината, а не да ползваш ICS. Тогава можеш да си запазиш вътрешния адрес такъв, какъвто трябва да е.

    Програмката е лесна и едновременно с това мощна. Можеш да ползваш версия 4.х (последна версия 4.2.5), а не 5.х, тъй като е по-лека и по-подходящ за твоите нужди, но все пак - твоя работа. Всъщност може да го пуснеш на коя да е Windows машина.

    А иначе най-добре ще е да подкараш нещата с рутера, разбира се!

  11. Novice
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    3
    #9

    Как най-добре да споделя Inet?

    Имахме подобен проблем , но мрежата бе доста по-малка. Навихме собствениците на офиса да инвестират около 60$ за един D-Link модел 604 . Има един WAN(RJ-45) и четири 10/100 LAN порта за вътрешната мрежа. На мен ми върши перфектна работа - поддържа един куп полезни неша. Виж в http://www.dlink.com/ . И други фирми имат подобни продукти []

    Ще съм доволен ако съм помогнал с нещо.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #10

    Как най-добре да споделя Inet?

    Lupus точно това е интерфейса на рутера и кабела към него. Благодаря за усилията, но май ще ми е трудно да го пригодя за RJ-45. Ние сме бюджетна организация и този рутер е от централна доставка без да ме питат съвместим ли е, искаме ли го, просто правен е търг за министерство на здравеопазването и после ни спускат на нас по места определени порции техника. Ако някой ме е питал щях да си взема нещо друго, значително по-евтино и най-важното, да ми свърши конкретна работа.

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #11

    Как най-добре да споделя Inet?

    Ясно, някоя връзкарска фирма пак се е напечелила, продавайки залежалата апаратура на Lucent. Поразпитай тия дето се занимават с доставките, дали не са внасяни и други модификации и се опитай да го смениш(защото иначе рутера си е много хубав). Искай да ти доставят на всяка цена и документацията. Понякога на човек му се иска да свърши нещо не благодарение на бюрокрацията, а въпреки нея.

    //offtopic

    Един виц за доставките: "Когато ти трябва камила, задължително искай тригърба. Ще ти разрешат двугърба, а ще ти доставят едногърба."

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #12

    Как най-добре да споделя Inet?

    След като става дума за държавна организация проблема малко се усложнява от към страна на исползваеми ресурси. Въпросният лусент е пригоден за съвсем други цели. Вариантите които аз виждам са няколко.

    1. Мъчиш се с 2000 сървъра. Преди време се бях опитвал да подкарвам това нещо като рутър и ми се отели вола (от windows не разбирам много)

    2. Пускаш ICS - това е варианта съпроводен с най малко главоболия (на ХР)

    3. Намираш някоя стара машина клас Р1 примерно хвърляш и един линукс и я забравяш в някой ъгъл.

  16. Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    369
    #13

    Как най-добре да споделя Inet?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">След като става дума за държавна организация проблема малко се усложнява от към страна на исползваеми ресурси. Въпросният лусент е пригоден за съвсем други цели. Вариантите които аз виждам са няколко.

    1. Мъчиш се с 2000 сървъра. Преди време се бях опитвал да подкарвам това нещо като рутър и ми се отели вола (от windows не разбирам много)

    2. Пускаш ICS - това е варианта съпроводен с най малко главоболия (на ХР)

    3. Намираш някоя стара машина клас Р1 примерно хвърляш и един линукс и я забравяш в някой ъгъл.



    <div align="right">оргинално мнение на fori</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    windows 2000 ima prekrasen ruter koioto se configurira s 5 clicka na mishkata ako stava vupros za maskirane ako stava vupros za rutirane trqabva da napishesh i nqakoi statichen put no tova sushto se pravi lesno..

    routing and remoate acces

    configure to enable routing and remoate acces

    Network addres translation

    next

    Ukazvash koqa e vunshnata karta

    next i si gotov s maskiraneto



    za routirane shte ti trqabva address pool reservacii i statichni putishata kum mashinite s GW ip addressa na vutreshnata karta...


  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #14

    Как най-добре да споделя Inet?

    Lupus в бюджетните организации много трудно става замяна на нещо вече получено. Всичко е заприходено, документирано, прощнуровано със серийни номера, приемо-предавателни протоколи и каквото друго се сетиш в счетоводството, което е още от соц.ерата, така че мърдане няма, а и от Контракс не са се много засилили да ми го сменят.

    Alexandro по този път и аз съм тръгнал. Има създаден обхват за IP адреси от DHCP. Дал съм резервирани статични IP-та за машините, които трябва да получават Инет и на тях давам IP-то на вътрешната карта.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2002
    Мнения
    126
    #15

    Как най-добре да споделя Inet?

    Az mislia , ce tretiq variant na fori e naj udacen i naj siguren.

    Instalirvash na edna mashinka edin linux i zabraviash za vsi4ki problemi.

    Ima edna distribuzia IP-cop , koiato raboti perfektno.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. как да споделя интернета?
    От Go_Play във форум Мрежи
    Отговори: 6
    Последно: 11-05-06, 20:57
  2. Как да споделя интернета?
    От Go_Play във форум Linux
    Отговори: 2
    Последно: 28-01-04, 01:09
  3. lan inet vav VARNA
    От mitak във форум Мрежи
    Отговори: 6
    Последно: 04-06-03, 12:54
  4. BNC.BG ili inet za Nadevda
    От pentagod във форум Мрежи
    Отговори: 1
    Последно: 10-01-03, 12:08
  5. IRC клиент за LAN с 2 PC-та без inet...
    От The_UFO във форум Windows
    Отговори: 4
    Последно: 03-03-02, 02:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе