Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 24

"Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,687
    #1

    "Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

    <font color="teal">Е, няма да бъда толкова изчерпателен, колкото по принцип е IvO™, но ще се опитам да направя един експресен коментар на този филм, който гледах вчера в Арена...</font id="teal">



    За онези от вас, които са чели едноименната книга на Хърбърт Уелс, филмът War Of The Worlds (Ст. Спилбърг, 2005) ще се стори може би блудкав, безвкусен и дори за отявлените скептици - неумел опит за адаптация, който в резултат дава почти пародия. И наистина, някои (на пръв поглед) дребни елементи в действието, са напълно абсурдни...



    "Екшънът" се развива в днешно време. Рей Фериър (Том Круз) е разведен <u>докер</u> (така де - кранист на пристанище [:P]), за когото няколкото дни, които му предстоят да прекара с децата си Роби (Джъстин Чатуин) и Рейчъл (Дакота Фенинг), ще се превърнат в най-ужасяваща борба за оцеляване.



    <font color="blue">Тук преди малко направо се унесох в описание на сюжета, но нека не развалям напълно удоволствието от гледането.</font id="blue"> []



    Оказва се, че една странна "магнитна" буря, която поврежда всичките автомобили в цял град (горят им бобините), спира механичните часовници на всички и електрозахранването в града, е неспособна да повлияе на дигиталната камера на един съвестен гражданин, който документира внезапната поява (изпод земята) на гигантския "трипод"...



    Оттук нататък в действието следва Хаосът (и в двата смисъла на думата)!



    Бойните машини на извънземните притежават енергиен щит, който ги пази от чисто механичната интервенция на куршуми, танкови и противотанкови (РПГ) снаряди, включително и от ракетите на хеликоптери и изтребители! Но пък през тоя щит спокойно може да мине човек...



    "Това не е война - това е унищожение!" - казва един от героите - полуделият от преживяното Огилви (който в книгата на Х.Уелс е астрономът, наблюдаващ странни "избухвания на нажежен газ" на Марс, които реално са изстрелвания на цилиндрични капсули с нашественици).



    В крайна сметка се оказва, че тези висши разуми от друга планета са заровили бойните си триножници (оборудвани с непознати дори за днешното време технологии) под земята дълго преди да се е появил човекът като вид!

    Но най странното е, че тези велики умове, които преди хиляди години са разполагали с лазерен лъч, генератори на енергийни силови полета, възможност за високоскоростни пътувания из Космоса и т.н. явно не са били чак толкова велики за да прозрят грозящата ги на Земята единствена опасност - тази от бактерии и вируси, които за нас, хората, са напълно безвредни... Да не говорим за качеството на метала, от който са направили машините си - една такава (падайки, вече сразена!) мина през няколкоетажна сграда без дори да я усети (естествено - сградата се срина...), камо ли да се смачка покритието й!



    <font color="teal">Не разбирайте погрешно критиката ми - филмът наистина е доста ефектен, много моменти дори буквално те карат да настръхваш, освен това сюжетът сам по себе си е завладяващ!

    Но все пак всичко е относително - лично на мен не ми хареса материалното и фактологично изпълнение, както си личи и от писаното по-горе, но това е и защото правя сравнение с оригинала - романа на Х. Уелс, който всъщност е писан в края на 19 век, но всичко там звучи много по-реалистично.



    И така - смело го гледайте! Въпреки "изцепките", по 10-балната система бих дал на този филм оценка между 8 и 8.5. </font id="teal">



    <font color="blue">Edit:</font id="blue">



    ТУК има няколко прилични трейлъра... [8)]

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,053
    #2

    "Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Рей Фериър (Том Круз) е разведен <u>докер</u> (така де - кранист на пристанище [:P])...

    <div align="right">Originally posted by BerkStock*-*01/07/2005*:* 10:37:03</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    ей, само зарад тва шъ го гледам...[:D][][]

  4. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #3

    "Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

    A субтитри на БГ има ли някъде?

  5. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #4

    "Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">A субтитри на БГ има ли някъде?



    <div align="right">Originally posted by Pat*-*01/07/2005*:* 14:46:26</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    НЕ Е това: http://subs.unacs.bg/get.php?id=1554 !



    ако много бързаш - иди ги препиши в киното [:P]

  6. Senior Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    1,765
    #5

    "Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

    Субтитрите са в процес на превод. Следете тази тема:

    http://subs.unacs.bg/ib/index.php?showtopic=5353

  7. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    880
    #6

    "Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Но все пак всичко е относително - лично на мен не ми хареса материалното и фактологично изпълнение, както си личи и от писаното по-горе, но това е и защото правя сравнение с оригинала - романа на Х. Уелс, който всъщност е писан в края на 19 век, но всичко там звучи много по-реалистично.

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    @BerkStock: ако си мислиш, че повече от 0.005%, които ще гледат филма, са чели романа на Уелс, се лъжеш[:D], така че няма да могат да направят никакви сравнения; американците четат класиката както дяволът евангелието - пример: аз, роботът с У.Смит, сам по себе си не лош филм, но какво общо имаше с Азимов?; освен това Уелс не е писал комикси; добре, че Спилбърг поне е запазил триножниците...дано има и сцена подобна на битката между триножник и английски боен кораб...

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,687
    #7

    "Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">...дано има и сцена подобна на битката между триножник и английски боен кораб...



    <div align="right">Originally posted by hihimor - 01/07/2005 : 15:56:20</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Уви... Има сцена с кораб, но нищо общо с разрушителя от книгата, който там "отстранява" тъкмо два триножника... [B)] [Sigh...]

  10. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #8

    "Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

    Хареса ми.



    Брутални ефекти, спор няма, макар че можеше поне още малко - спестени са доста "апокалиптични" гледки от по-голям мащаб [като в <font color="red">"Денят на независимостта"</font id="red">, примерно].



    Типично <font color="purple">Спийлбърг</font id="purple">-ов стил - който задължително трябва да натъпче една драма в друга - в случая "семейната драма на едни обикновени хора в драмата на унищожението на света". И задължително на моменти изпъква ту едната, ту другата. Че как иначе? Децата [хеле едното] искат да докажат, че вече са достатъчно големи; родителите [хеле единия] искат да докажат, че са достатъчно мъдри; извънземните [хеле всички] искат да докажат, че... че са големи почитатели на <font color="purple">граф Дракула</font id="purple"> и знаят как да ни пийнат кръвчицата, ама не се мотаят да хапят хората по вратните жили, ами направо точат с големите маркучи... []



    С ръка на сърцето си признавам, че не съм чел романа на <font color="purple">Хърбърт Уелс</font id="purple">. Или поне мисля, че съм го чел, когато бях в твърде незряща възраст и спомените ми се размиват от десетките филми за извънземни нашественици и последвалите кютеци от трети вид. Нямам база за сравнение, затова изгледах филма непредубеден, без пуканки и с нагласата, че това евентуално ще е [и ще е!] първият ефектен блокбъстър това лято.



    - Не ми хареса, че <font color="blue">Том Круз</font id="blue"> е толкова безличен - некъф си докер там... [:P] Барем барета да беше, чи да ги подпука... []

    - Не ми хареса, че <font color="blue">Дакота Фенинг</font id="blue"> е толкова безумно сладка, а е толкова безумно малка... []

    - Не ми хареса, че <font color="blue">Джъстин Чатуин</font id="blue"> [по маниери и прическа] се опитва да се прави на <font color="blue">Джейк Джиленхол</font id="blue"> от <font color="red">"След утрешният ден"</font id="red">.

    - Не ми хареса, че в половината филм беше тъмно, а 1/3 беше в мазето при "чалнатия" <font color="blue">Тим Робинс</font id="blue">.

    - Не ми хареса, че "триножниците" [или поне адски близки техни подобия] вече ги гледах в <font color="red">"Half-Life 2"</font id="red">, дори по-голямата част от бекграунда и самата атмосфера ми напомняше именно на <font color="red">"HL 2"</font id="red">.

    - Не ми хареса, че нямаше един негър като <font color="blue">Уил Смит</font id="blue"> да раздава правосъдие и да ръси свежи лафове в иначе адски подтискащо-безнадеждната [и някак си психиделична] атмосфера.



    Но пък иначе филма ми хареса.

    Именно заради нещата, които не харесах.



    И защото тук драмата е показана през очите на беззащитната жертва, а не през натъпканият до козирката с недосегаеми военни <font color="purple">Пентагон</font id="purple">.



    Както се казва... на определени места "изкърти асфалта"... буквално, де... <font color="red">"Hulk"</font id="red"> ряпа да яде! []




  11. Banned
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    1,083
    #9

    "Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

    не мога да дам мнение за филма(не съм го гледал още), но се сетих, че можете да си дръпнете отнякъде и да си припомните Jeff Wayne - War Of The Worlds



    просто е задължително ! [:D]

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    880
    #10

    "Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

    гледах филма и останах приятно изненадан от близостта му с оригиналния сюжет на Уелс; е, спестени са баталните сцени от романа, но това явно е нарочно - Спилбърг се е съсредоточил върху личната драма на героя, и защо филмът трябва да прилича на Дeнят на независимостта? Измирането на извънземните от микробите е точно по книгата и само подчертава безпомощността на земната цивилизация да се справи - успява само индивидът - само героят на Том Круз успява да унищожи извънземен - нещо в което се проваля цялата високотехнологична земна военна машина...



    @IvO™ - триножниците не са от Half-Life 2, а от оригинала на Уелс; сцената в мазето е ключова в романа, даже разговорите са съкратени във филма; в романа извънземните, марсианците, са по-гадни; съжалявам, че във филма няма сцената, където гарвани кълват месото на умрял извънземен - т.е. Спилбърг е спестил някои свежи моменти от книгата



    между другото има препратки и към по-старата филмова версия на WARS OF THE WORLD - трипръстата ръка и сцената с изпълзяващия и умиращ извънземен в края е точно от стария филм; брадвата в мазето също и др. неща; книгата и двата филма започват с едни и същи уводни думи и т.н.....



    освен това ме изкефи мизерната (почти) обстановка, в която живееше героят на Круз - ми то по-зле от Люлин, почти като във факултето[:D]



    но филмът определено не ме разочарова; както не ме разочарова и BATMAN BEGINS; що се отнася за еп.3.....[Duh!][Duh!][Duh!]

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,687
    #11

    "Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">трипръстата ръка



    <div align="right">Originally posted by hihimor - 04/07/2005 : 09:49:26</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Не съм гледал "старата" версия на филма, но мотивът за тоя трипръст крайник не е ли от <u>сериала</u> "Война на световете" (нямащ нищо общо с романа), където извънземните се "обличаха" с телата на убитите от тях хора? [?]

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    880
    #12

    "Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

    @BerkStock - от стария филм е (мисля); тв сериалът май е правен след филма...

  16. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #13

    "Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">@IvO™ - триножниците не са от Half-Life 2, а от оригинала на Уелс;



    <div align="right">Originally posted by hihimor*-*04/07/2005*:* 09:49:26</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">





    Да, прав си, неуместно сравнение направих.




  17. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    120
    #14

    "Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

    Честно казано филма изобщо не оправда очакванията ми.

    Ако трябва да му дам оценка,то тя ще е 4 от 10

  18. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #15

    "Война на световете" или как Спилбърг се увлече...

    Не съм гледал филма, книгата съм чел доста пъти. Искам само да ви напомня за радиопиесата по книгата, когато в САЩ хиляди души излизат паникьосани по улиците за да бягат от марсианците. Това си е исторически факт, и за мен е показателен за това, кое въздейства повече - филмът или романът.[8)]

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Blue-ray срещу DVD - Новата война на форматите!
    От lazarus18 във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 68
    Последно: 22-03-09, 11:56
  2. Спилбърг и Лукас искат Шон Конъри в "Индиана Джоунс 4"
    От IvO™ във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 10
    Последно: 28-05-07, 20:45
  3. Херкулес срещу рим,троянската война
    От tannoy във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 0
    Последно: 22-12-06, 21:56
  4. Война на ISP?
    От Sunny във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 63
    Последно: 14-02-04, 00:16

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе