Резултати от 1 до 12 от общо 12

Помощ за настройка на phpMyAdmin

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    31
    #1

    Помощ за настройка на phpMyAdmin

    // Предварително да кажа, че само препредавам въпроса на един приятел... казвам го не за друго, а да ме извините за вероятно ламерските обяснения

    Проблема е следния:

    При setup-ването на програмата, на Configuration има един бутон Save, който би трябвало да е активен, за да се потвърди, конфигурирането, а той не е
    Мястото в програмата, за което става въпрос е в phpMyAdmin - Available global actions.

    Версията на phpMyAdmin e 2.8.2.

    Благодаря за съдействието.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #2

    Re: Помощ за настройка на phpMyAdmin

    Най-вероятно няма права за запис във файл config.inc.php. Кажи му на твоя приятел да си прегледа настройките на папката, където е phpMyAdmin и кой може да чете и пише в нея

  4. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #3

    Re: Помощ за настройка на phpMyAdmin

    Правата за папките се задават най-лесно с FTP клента в съответната секция.
    Обикновенно 666 за файловете и 777 за папките, а най-добре виж хелпа към phpMyAdmin .

  5. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #4

    Re: Помощ за настройка на phpMyAdmin

    Ако това се случва на отдалечен компютър:

    1. Влезте през FTP там, където сте сложили файловете на PhpMyAdmin.
    2. Намерете конфигурационния му файл (най-вероятно се казва config.inc.php и се намира в същата директория).
    3. Ако атрибутът му е 644, променете го на 646 (как се сменя атрибут потърсете из менюто на FTP-клиента, с който работите).

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #5

    Re: Помощ за настройка на phpMyAdmin

    Цитат Първоначално публикувано от Bibi
    3. Ако атрибутът му е 644, променете го на 646 (как се сменя атрибут потърсете из менюто на FTP-клиента, с който работите).
    НЕ!

    Цитат Първоначално публикувано от ru-boy
    Обикновенно 666 за файловете и 777 за папките, а най-добре виж хелпа към phpMyAdmin .
    АБСОЛЮТНО НЕ!!!

    Точно конфигурационният файл "config.inc.php" трябва да може да се чете единствено и само от собственика, т.като вътре има пароли, включително административната парола за MySQL сървъра. Този файл трябва да има права "400", не 666, не 646 или каквото и да е друго.



  7. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #6

    Re: Помощ за настройка на phpMyAdmin

    @Ghost: продължение
    @Nicky:Не знам какъв е проблемът, защото никога не съм ползвал phpMyAdmin, и въобще нямам представа за какъв бутон става въпрос. Извинявай, че се намесвам.
    Обаче...
    @ru-boy, @Bibi
    Направо ме разбихте. Не съм очаквал такива ламерски изказвания от хора като вас.
    Винаги във форумите ме е дразнело даването на мнения от хора, които въобще не са в час по проблема. И това е прекрасен пример. Какъв е проблемът да НЕ се изкажете за нещо, което не знаете?

    P.S. По принцип редовно чета, но рядко взимам участие в дискусиите. Тук не мога да се въздържа.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #7

    Re: Помощ за настройка на phpMyAdmin

    @etg,
    Това, което написах в предния пост се основаваше на предположението, че файловете са качени през FTP, а конфигуриращата програма се опитва да пише в един от тях през браузер (т.е. с друг юзер). Идеята беше за малко да се разреши и на втория юзер да пише.

    @Nicky,
    Проблемът се решава по технологията RTFM. В документацията пише, че за да "светне" бутонът, трябва да създадете временна поддиректория /config с атрибут 757.

    Този скрипт има ролята единствено да улесни промяната на някои от директивите в конфигурационния файл чрез кликане, вместо да се мъчите да пишете ръчно в него.
    Нищо не пречи да си го създадете пак чрез него локално, а мераклиите дори биха го редактирали без конфигуратора, направо с Нотпад, за да имат достъп до всички опции.

    Файлът може да се настрои така, че да не съдържа паролите!

    Та сега, след като сте успели да активирате бутона и да създадете файлчето, остава да го преместите в горната директория и да изтриете временната.

    Освен това всеки хостинг би трябвало да има инсталиран и настроен phpMyAdmin и не би имало нужда да се инсталира на реален хостинг. Въпреки това е възможно - току-що го проиграхме и работи. Основното, което не ми стана ясно е - къде инсталирате?

  10. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #8

    Re: Помощ за настройка на phpMyAdmin

    Цитат Първоначално публикувано от etg
    @Ghost: продължение
    @Nicky:Не знам какъв е проблемът, защото никога не съм ползвал phpMyAdmin, и въобще нямам представа за какъв бутон става въпрос. Извинявай, че се намесвам.
    Обаче...

    @ru-boy, @Bibi
    Направо ме разбихте.
    Стараем се. Искаме да сме полезни.
    Не съм очаквал такива ламерски изказвания от хора като вас.
    Ако си чувал и/или имал работа с DLE щеше да разбереш, че инфото е точно на 100%.
    Конкретно в случая само навеждам питащия на мисълта за:
    - павата на папките
    - да си прочете мануала (там винаги има решен проблема за който се пита)
    Винаги във форумите ме е дразнело даването на мнения от хора, които въобще не са в час по проблема. И това е прекрасен пример.
    Съгласен съм със теб, така е. Но винаги има смисъл и в ламерските изказвания, така се предизвиква дискусия и всеки си коригира познанията в правилната посока.
    Какъв е проблемът да НЕ се изкажете за нещо, което не знаете?
    Проблема е чисто самарянското чувство да помогнеш на някой, ако е възможно. Както споменах по-горе, дори и "ламерски" отговор (по твоите критерии) води до разнищване на проблема и решаването му. И като последица повишаването на квалификацията на няколко човека по въпроса.

    P.S. По принцип редовно чета, но рядко взимам участие в дискусиите.
    Интересна позиция. Наблюдавам я в десетина форумни гурута с уникални знания, но само четат, а не пишат.
    Дали. ако почнат да пишат, няма сами да разберат, колко много пропуски имат в областта в която се смятат гурута?
    Със сигурност е така. Аз лично по тази причина пиша за да разбера, колко много пропуски имам и да ги попълня.
    P.S. По принцип редовно чета, но рядко взимам участие в дискусиите.
    Да използвам един трик, който Ghost прави, да отговаря на един въпрос наколко пъти.
    Слаба позиция. Утойчивостта и е точно толкова, колкото работата на базата данни на форума в последно време, но да не анализираме.

    Тук не мога да се въздържа.
    И аз
    Извини ме за което.
    Беше ми приятно да побъбрим и обменим идеи и мисли, но още по приятно ще ми бъде да обменим IT информация по конкретни проблеми. Тук във форума. Да пише човек не е толкова страшно, дори и "глупости". Всеки има какво да научи.

  11. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #9

    Re: Помощ за настройка на phpMyAdmin

    Повод за изказването ми е това:
    Цитат Първоначално публикувано от ru-boy
    Обикновенно 666 за файловете и 777 за папките,
    а не това
    Цитат Първоначално публикувано от ru-boy
    а най-добре виж хелпа към phpMyAdmin .
    Едно е да се изказват предположения, съвсем друго е да се дават грешни съвети. Тъй като явно никой от нас пишещите тук не може(ше) да даде конкретен отговор за решение, остава да се гадае, и отговорът на Edin_Lud изчерпва списъка с предположения.
    Цитат Първоначално публикувано от etg
    въобще нямам представа за какъв бутон става въпрос
    Мисля го за основателна причина да не давам съвети. И подобна е причината да не взимам дейно участие в дискусиите. От изказването ти стигам до извода, че явно мислиш, че не се изказвам, защото се смятам за нещо повече от пишещите тук. Не, просто 99% от темите тук са извън компетенциите ми - телевизори, хладилници, климатици, Windows... И такива като мен (неизказващи се) са около 99% от хората, посещаващи тоя форум - ~138 мнения/ден (и примерно по 4 мнения на човек) при ~3000 посещения/ден...
    Цитат Първоначално публикувано от ru-boy
    Слаба позиция. Утойчивостта и е точно толкова, колкото работата на базата данни на форума в последно време, но да не анализираме.
    1. Не претендирам за силни позиции. Това, че работя в Сетком, не го приемам като задължение да бъда някакъв лидер във форума.
    2. Това с базата явно са камъни в моята градина:
    Да, наша (и в най-голяма степен - моя) грешка е, че форумът се хоства на тази машина, която се оказа, че имаше проблем с паметта (мисля, че вече е оправено). Но на тази машина има още няколкостотин хостинга, което "леко" ме затруднява с диагностиката, и което по-важно - НЕ е моя работа администрацията на този компютър.
    Цитат Първоначално публикувано от ru-boy
    още по приятно ще ми бъде да обменим IT информация по конкретни проблеми
    Стига да намерим общи теми

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #10

    Re: Помощ за настройка на phpMyAdmin

    [color=blue]<--offtopic-----

    Цитат Първоначално публикувано от ru-boy
    Да използвам един трик, който Ghost прави, да отговаря на един въпрос наколко пъти.

    За какъв трик става дума? Доста често ползвам линка "Нови отговори на моите публикации." - това ли имаш предвид или за друго става дума?

    ---offtopic----->



    Цитат Първоначално публикувано от Bibi
    ---клъц---
    Проблемът се решава по технологията RTFM. В документацията пише, че за да "светне" бутонът, трябва да създадете временна поддиректория /config с атрибут 757.
    Ключовата дума е "временно" - да, колкото да се редактира и после отново да се върнат подходящи права е съсвем различно нещо.


    Файлът може да се настрои така, че да не съдържа паролите!
    Мда, но не те съветвам да го правиш, ако не се свързваш с phpmyadmin чрез криптирана връзка.


    Въпреки това е възможно - току-що го проиграхме и работи. Основното, което не ми стана ясно е - къде инсталирате?
    Предполагам сте проиграли схемата, която ти казах, че е възможна на ЛС - файловете да са собственоост на "tvoia-ftp-user" и четими от "web-server-group". Така би работило, но знаеш ли кои други юзери са членове на www-server-group, та им се доверяваш по този начин? ;-)

  13. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #11

    Re: Помощ за настройка на phpMyAdmin

    Сега ще обясня.
    Качваме файловете през FTP. Пак оттам създаваме временната директория с "големите права".
    Но в тази директория никой не чете. Апахът не се обръща към файлове в нея, изобщо не очаква тя да съществува. Единствения, който се интересува от директорията е конфигуриращия скрипт.
    Това го пише в документацията, не съм го изобретила аз. Изглежда ми, че няма голям проблем за сигурността. Нещо повече - тази директория може да седи през цялото време забранена за четене и писане, докато попълваме във формичката на скрипта конфигурациите, които желаем. Само за миг, преди да събмитнем, й даваме повече права за да светне бутона. И за да можем през FTP да изнесем току-що създадения файл в горната директория. След това временната я трием.
    Според мен по тази рецепта конфиг-файлът (щом е създаден през уеба) има другия собственик.
    В документациата накрая пише:

    Код:
    mv config/config.inc.php .     # move file to current directory
    chmod o-rw config.inc.php     # remove world read and write permissions
    Скрипта дава на файла атрибут 644, значи последно ще остане 640.

    Разбирам за какъв проблем говориш при тази ситуация, но за сега повече от това не мога да направя...

    // Добавено:
    Последно по въпросът за сигурноста стигам до такова заключение
    - ако хостът е с криптирана връзка, горната рецепта е добра, при условие, че във файла не се слагат пароли.
    - ако няма такава връзка, но достъпът през уеба е с идентификация на конкретния юзер, тогава се слагат пароли във файла, а със скрипт през Апаха се сетва атрибут 400 на файла.
    - ако и двете условия на хоста липсват, админите би трябвало веднага да ти деинсталират каквото си сложил, защото рискуваш всички да загазите...

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #12

    Re: Помощ за настройка на phpMyAdmin

    Цитат Първоначално публикувано от Bibi

    --клъц--

    // Добавено:
    Последно по въпросът за сигурноста стигам до такова заключение
    - ако хостът е с криптирана връзка, горната рецепта е добра, при условие, че във файла не се слагат пароли.
    - ако няма такава връзка, но достъпът през уеба е с идентификация на конкретния юзер, тогава се слагат пароли във файла, а със скрипт през Апаха се сетва атрибут 400 на файла.
    - ако и двете условия на хоста липсват, админите би трябвало веднага да ти деинсталират каквото си сложил, защото рискуваш всички да загазите...
    Точно така.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. PHILIPS 7509 помощ при настройка
    От Desi Lusi във форум Philips телевизори
    Отговори: 1
    Последно: 14-04-15, 15:59
  2. Помощ при настройка на ARC (TV->5.1)
    От Vancuver във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 3
    Последно: 07-09-13, 12:52
  3. Помощ за настройка на JAMO sub 300 СУБУФЕР
    От toto_vd във форум Аудиотехника
    Отговори: 4
    Последно: 09-04-13, 22:27
  4. Помощ за настройка на Philips 42PFL3606H
    От chefobg във форум Philips телевизори
    Отговори: 0
    Последно: 25-05-12, 13:30
  5. Помощ за настройка на дистанционни на Samsung
    От kraimirr във форум Аксесоари за телевизори
    Отговори: 2
    Последно: 08-07-11, 19:03

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе