Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 21

Large hdd support problem

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    327
    #1

    Large hdd support problem

    Nalice e slednia hardware:

    1. dyno Biostar M5ALC (ali alladin 5)

    BIOS - ALC0131B

    2. Western Digital Caviar 60gb



    Iskam da pusna tozi hard disk, estestveno bios-a na dynoto ne go poznava, zamryzva (zavisva) pri autodetect. Rovih dosta iz internet za update na bios-a, okaza se, che ima niakvi update-i, no kato che poslednia e ALC0131B i niama pochti nikakvi podrobnosti kakvo fixva i t.n. Imashe i drug update, no za 1mb bios, a tozi ALC0131B bil za 2mb bios, koeto ne mi govori mnogo. Nai-malkoto ne znam kolko mbyte-tov e moiat. V kraina smetka mislia (ako se lyja tova shte e velikolepna novina), che niama nov bios, koito da mi svyrshi rabota.



    (vtora chast) Zarovih se v Knowledge base-a na WD, ta tam preporychvat da se slojat user defined nastroiki na hard diska (1023 cyl, 16 heads, 63 sectors), bios-a da go poznae kato syvsem malyk i posle s EZ-Drive software da se "installira" pylnia kapacitet. E, i tova ne pomogna, pak zabiva sled broeneto na pammeta, kogato doide red na inicializiaciata na ide/scsi ustroistvata.



    (treta chast) okaza se, che ima niakyv variant da se slojat dva jumpera po opredelen nachin (alternate jumper config) i hard diska da reportva, che e po-malyk (WD pishat 2,4,8,32gb, zaviselo ot bios-a) kato posle pak se deistva s EZ-Drive. Tova oshte ne sym go probval (sega mislia da go napravia), no pri nego spomenavat, che shte ima problem posle, ako se instalira Windows 2000/XP. A i preporychvat da se polzva kogato mashinata zamryzva pri boot i vyobshte pri avariini sluchai.



    Ima i drug nepriaten moment.. poneje mashinata e s dva scsi hard diska (ot edinia se bootva), ot WD kazvat, che, ako se polzva EZ-Drive manager-a, niama da moje da se bootva ot scsi drive-a, koeto ne moga da proumeia.



    Vyprosite mi sa, ako poslednoto (s alternate jumpers config) ne pomogne, togava kakvo? Syshtestvuvat li dyna, na koito ne mogat po nikakyv nachin da se podkarat golemi diskove? Kak se pravi v obshtia sluchai instalacia na goliam disk, na staro dyno, ako niama update na biosa (moje bi neshto, kato opisanoto vyv "vtora chast")? Moje bi niakoi ima takava dynna platka i podoben problem s goliam hard?

    Vseki otgovor po temata shte e ot polza.



    - Tova e multi-forum msg -




  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    347
    #2

    Large hdd support problem

    1Мbit BIOS - 128KB, 2Mbit BIOS - 256KB. Това зависи от големината на EPROM-a.

    Как да разбереш какъв е твоя? 1. Програмата за flash-ване на bios-а би трябвало да дава info. Ако не дава, използвай я да запишеш твоя bios като файл и по-размера му ще разбереш какъв е.

    До скоро имах дъно с този чипсет, но на Asus и те още преди 2 години извадиха bios за поддръжка на hdd над 32GB. На него съм закачал 80GB и е работил без проблеми.




  4. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    327
    #3

    Large hdd support problem

    Lamia, mersi,shte probvam s flasher-a da polucha info. Mejdudrugoto pri nachalnia ekran, osven DEL za vlizane v setup-a, bios-a predlaga i ALT + F2 za Awardflash. Moje bi tozi (vypreki che e star) bios e ot onezi deto poddyrjat flashvane bez dopylnitelni programi, t.e. imat si vgraden flasher. Ne sym vijdal i polzval takyv i ne znam dali imat nedostatyci, a mashinata ne e vkyshti i ne moga da testvam paralelno.



    Tezi ot Biostar pishat 2MB i 1MB, znachi tova bili megabits, az misleh, che sa megabytes i se chudeh zashto edinia e 256k, a drugia 128k, sega e iasno :-), 10x. Ot druga strana za tezi bios-i vyobshte ne e iasno koi e posleden i nikyde ne pishe specialno niakoi da opravia tozi problem.




  5. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2002
    Мнения
    994
    #4

    Large hdd support problem

    Имах подобен проблем с едно дъно Зида.Оказа се че в официалната страница няма ъпдейт който решава проблема но аз понахалствах,написах им едно писмо и те ми пратиха отговор с атачнат биос ъпдейт след което

    дисковете се разпознаваха.Някои производители явно умишлено не публикуват всички ъпдейти.Ако имаш и мейла на производителя на дъното опитай по моя начин.Повечето западняци са коректни и ако и да не могат да ти помогнат поне ще те посъветват.




  6. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    327
    #5

    Large hdd support problem

    I az biah po-nahalen. Sled kato postnah message-a predi niakolko dni pratih i pismo na Biostar, koito mi otgovoriha (az lichno ne ochakvah, che shte go napraviat), che tazi tiahna platka poddurja maximum 32Gb diskove i e "out of maitainance", demek sorry maina. Obache ne sym puskal post s novata informacia zashtoto biah pisal, che bios niama, koeto se potvurdji. Rovil sym na mnogo mesta, ne samo na oficialnia im sait. Rovil sym v usenet newsgrupite, sumati forumi i support site-ove. Obache niama.. Tezi ot biostar umishleno ne sa napravili bios.. :-). Ima i drug moment, men me interesuva kak se pravi po princip, kogato niama nov bios, ne samo v moia sluchai. No kakto i da e, blagodaria za spodelenoto mnenie, poneje i bez tova ne sa mnogo.




  7. Member
    Тук е от
    Oct 2001
    Мнения
    358
    #6

    Large hdd support problem

    Аз пък имах дъно Акорп ЗХ и Хард диск Макстор 40ГБ. Пак така забиваше при биоса. Оправи се с джъмперите. Разпознаваше го като 32ГБ. Обаче с никва програма не щеше да стане 40...обаче УинХР и Уин2000 си работеха идеално... Като ми се напълниха 32-та ГБ си купих ново дъно и нов процесор и сега съм на 1,2 гигахерца и 40ГБ диск.



    THE ONLY THING WE HAVE TO FEAR IS FEAR ITSELF!

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    327
    #7

    Large hdd support problem

    Ha, iskash da kajesh, che ne si polzval dopylnitelen software za polzvane na pylnia kapacitet na diska?? Togava mnogo chudno kak se izpolzva.. koi 32gb ot 40-te sa bili zaeti.. moje li da se raboti sys standartnite disk utilities kato format i fdisk i ne e li malko "na kysmet" rabotata?




  10. Member
    Тук е от
    Oct 2001
    Мнения
    358
    #8

    Large hdd support problem

    Abe ti zaliohan li si ili kvo? Diska ti se razpoznava kato 32 GB, koi tochno ot 40-te neznam ama kat se razpoznayat te - formatirat se i tva e!!!!! Drugite prosto ne se izpolzvat, se edno sa drug dial!!!! A tia kato si takuv kreten vzemi probvai, az ne te luza!!!!!! I sam probval da mu izpolzvam pulnia kapacitet tapako, s programata na Maxtor - MaxBlast , ama ne stava - 32 si stoi...

    Tupanar skapan... da si videl tuka nekoi da luze ei taka, mi ako iskash zvanni mi she si zema harda, she go turim na tvoito tupo dano s djumperite za 32 gb i she vidish che trugva, tikvar s tikvar takuv!



    THE ONLY THING WE HAVE TO FEAR IS FEAR ITSELF!

  11. Member
    Тук е от
    Mar 2002
    Мнения
    388
    #9

    Large hdd support problem

    <BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>quote:<hr height=1 noshade id=quote>

    Abe ti zaliohan li si ili kvo?

    <hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>



    Ти по-грубо и по-селски неможа ли да му отговориш?!?

    Човека просто незнае, затова пита или се съмнява......



    Просто тоя BIOS/дъно може толкова да разпозлае - тоя диск можеш да си го форматираш като 32GB и ще ти бачка екстра или да сложиш както ти казах външен PCI ( RAID ) IDE контролер..... чух, че в JAR имало за около 20$ PCI RAID ATA100 такъв......



    <-- AMD Inside -->

    EPoX 8K3A, AXP 1809MHz 9x201MHz + Alpha PEP66, 128MB DDR333 KingMAX333, ATi RADEON8500 128MB DVI 300@255, 40GB Seagate BIV + 40GB Maxtor D540X, ASUS 16x DVD, Enlight EN-7237 Case + 400W Enlight PSU, 17" ReliSYS FLAT

  12. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    460
    #10

    Large hdd support problem

    Verno be YOZO egati reaktsijata.



    Ddimitrov

  13. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2002
    Мнения
    994
    #11

    Large hdd support problem

    Yozo Ти комплексар ли си ??? Или да??? :-р




  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Oct 2001
    Мнения
    358
    #12

    Large hdd support problem

    Ti puk kvo iskash sa popkarooo... ili kazi neshto po temata ili se zavri nekude...eiiiiiii sa sto choveka she se izkazat po povod na moito mnenie... aman! mi panterata ako se e obidil sam sh si kaje. vie kvo advokati li ste mu? moe sam poprekalil malko ama sa kvo, ne obicham da me narichat lazec... a panterata pochti go naprai.



    THE ONLY THING WE HAVE TO FEAR IS FEAR ITSELF!

  16. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    327
    #13

    Large hdd support problem

    :-) , az.. kato pitah "koi 32gb", imah predvid da ne razpoznae dnes edni utre drugi i v takyv smisyl da e "na kysmet" (to si e na kysmet de). Moje bi sa pyrvite.. Mejdudrugoto az biah udiven, che takova neshto bi rabotelo i v takyv duh mi beshe predishnia post, ne che ne sym ti poviarval.. :-).



    V kraina smetka go podkarah na pylnia mu kapacitet ot 60gb sys EZ-Drive software-a, koito obache se okaza nesyvmestim s Windows NT/2k/XP. Zatova go pusnah tochno taka, da go razpoznava kato 32gb-tov i pusnah XP-to. Vishcko e nared s edno izkliuchenie. Kogato go puskah kato 60gb go razdelih po edin nachin na niakolko partition-a. Posle otkazvaiki se ot EZ-Drive, s fdisk iztrih vsichki partition-i, fdisk mi verify-na statusa na diska kato 32gb-tov i go razdelih s nego kakto podobava na 32gb disk. Dotuk dobre, instalirah XP, no reshih, che pyrvia partition sym go napravil malyk i si instalirah PQ Partition Magic. Tazi programa go razpozna kato 60gb disk (koeto e normalno), no mi predstavi diska razdelen po nachina, po-koito e bil predi da puskam fdisk da tria i t.n., t.e. kogato go tretirah kato 60gb. Sega, dokolkoto znam.. informaciata za partition-ite ima backup arhiv, ama zashto PMagic-a chete ot nego, a ne ot tozi, koito triabva da byde aktualen istinski takyv, ne moga da razbera, a vie?




  17. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    632
    #14

    Large hdd support problem

    I az imam takyv problem. Dynoto mi e ASUS P2B, a harda e MAXTOR 40GB. No BIOS-a mi go detectva za 32GB. Drupnah njakakyv beta BIOS ot saita na ASUS, koito uzh poddyrzha do 65GB HDD. No pak si mi go detectva kato 32GB. Njakakvi idei?




  18. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    327
    #15

    Large hdd support problem

    trastikata, povecheto nachini pri lipsa na nov bios biaha raziskvani..



    1. otdelen eide kontroler, koito ne e evtin obache, osobeno, ako iskash da se vyzpolzvash ot UltraATA100 interface-a



    2. ez-drive (ili podoben) software, koito igrae e roliata na neshto, kato dopylnenie kym bios (dobavia int13 extensions). obache s nego ne mojesh da pravish dual, tripple, n-ple boot i e nesyvmestim s Windows NT4/2k/XP.



    3. formatirash go kato 32gb-tov i rabotish taka



    Az mislia obache, che ot ASUS sa po-seriozni i moje bi ima niakvo reshenie na nivo bios. Napishi im pismo i gi pitai kak stoiat neshtata.



    Uspeh :-)








Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Blu-Ray player със MKV (H.264) support.
    От elcos във форум Blu-ray и DVD плейъри и рекордери
    Отговори: 0
    Последно: 29-10-08, 10:47
  2. Support Elite
    От vassiljp във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 4
    Последно: 11-12-07, 18:16
  3. къде да намеря това "large system cache"??
    От kokane във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 16-02-05, 08:46
  4. Apache+Php support
    От zaxx във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 11
    Последно: 16-03-04, 01:28
  5. EMS Support?
    От Zetle във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 7
    Последно: 27-02-03, 14:08

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе