Резултати от 1 до 3 от общо 3

POS терминал или РС?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #1

    POS терминал или РС?

    Здравейте!
    Обръщам се към всички за съвет и споделяне на опит. Казуса е горе долу следния:
    Трябва да се оборудва ново заведение, състоящо се от сладкарница, бар и кухня... и един сървър в офиса. Всичко е на едно място, в една сграда. Спрял съм се на следното:
    1. сладкарница - един POS терминал и един фискален принтер
    2. кухня - кухненски принтер, вързан в локалната мрежа по IP адрес, без да е нужен РС
    3. бар - един POS терминал, фискален принтер и кухненски принтер
    4. сървър - достатъчно мощен РС, примерно CPU - 3GHz, 1GB RAM, без особени претенции за видеокарта, но задължително с някакъв fault tolerance storage, хардуерен RAID 5 примерно.
    Лицензиран софтуер (ХР)
    Софтуер за управление на търговски обекти
    Изискването е мониторите да са touch screen и да има четци на магнитни карти

    Рагледах някои оферти на пазара и се породиха у мен следните въпроси:
    Какви са предимствата на тоя POS терминал с touch screen пред обикновено РС със същия монитор? Така или иначе отгоре се вижда само монитора.
    Като сравня цените, разликата не е е никак малка. Най-евтиния POS терминал с touch screen е 2152 лв без ДДС, без карточетец и без ОС (WXP). Другата оферта е към 2600 лв с четец и ХР. Читавите с по-голям екран са 7000 лв. без ДДС и без софтуер....

    При средна цена на един touch screen монитор 1000 лв. (грубо, има и по-евтини), 300 лв за ХР, може да се събере една скромна машинка за 300-400лв., че и по-малко. На тези машини ще се вържат два принтера и толкоз, всичко друго е на сървъра.

    Струва ли си да се дадат около 1000 лв. отгоре на работно място?

    Ще се радвам някой да сподели мнение и опит в тази посока

    Благодаря предварително на отзовалите се!

  2.  
     
  3. Novice
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    2
    #2

    Re: POS терминал или РС?

    Здравей,
    Мога да споделя доста опит в това отношение.
    Много добре си забелязал съществената разлика в цената на ПОС решение и покомпонентно такова.
    Истината е че важните разлики, които аз досега съм установил не са толкова съществени за да е обоснована тази разлика в цената.
    1. Размерът - ПОС решенията като цяло са по малки и по-компактни (като общ обем на нещата) - това е важно за някой заведения, където мястото (особенно около барове) е малко
    2. Кабелите - ПОС решението има доста по-малко кабели между компонентите. Иначе имаш - захранване монитор, USB монитор, видео кабел - което увеличава калъбалъка
    3. Самите ПОС-ове са по "дурако-устойчиви" - според модела те може да издържат повече на влага, прах, човешка интервенция, удари и прочее влияние, което в определени обстоятелства е важно.
    4. В ПОС терминалите имаш добавени повече портове - RS232 (обикновено 2-4 броя), USB (4-6 броя), захранване за допълнителни у-ва - +5V и други такива.

    Както виждаш, повечето неща лесно могат да се компенсират с някакво допълнитително решение за което трябва човек да се постарае. Но повечето хора предпочитат готовото решение и затова вървят и другите неща.

    Ще ми е интересно да видя дали има и други мнения по въпроса.

    Като по-практичен съвет мога да ти предложа да намалиш бюджета като смениш операционната ситема. От там ще получиш сваляне на системните изисквания и повече възможности и по-добра стабилност.
    Ако се интересуваш от готово и работещо такова решение - пиши на лично съобщение за да не ме обвинят в реклама.

    Дарко


  4. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    92
    #3

    Re: POS терминал или РС?

    Здравей!
    На въпроса POS или PC:
    - В зависимост от производителя на POS-а и точни модел си има предимства.Ето малко мои впечатления, POS-а е специализиран, има си много RS232, които при тези изделия обикновенно трябва да са много.Знам модел на PosiFlex който можеш да му сложиш акумулатори и си имаш UPS.С един специализиран POS си постигаш по-голям имидж.Недостатъците са , че като всяко специализирано устройство при повреда можеш да дадеш само на съответния сервиз, не е като жълтия компютър да си го конфигурураш както искаш.
    - Ако търсиш нискобюджетно решение определено тръгни на PC с един тъчскриин.Едно работно място компановано по този наичн е в пъти по-евтино.
    - За XP какво да ти кажа, те цените са си едни и същи.
    - Софт за POS :
    http://triniti-soft.com/new/html/

    Със здраве!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 2
    Последно: 13-01-13, 01:40
  2. Продавам GSM терминал Nokia TFE-2
    От ungamunga във форум Продава
    Отговори: 4
    Последно: 01-01-12, 14:16
  3. Касов апарат с данъчен терминал за връзка с НАП?!?
    От V_Simeonov във форум Общ - хардуер
    Отговори: 17
    Последно: 30-06-11, 11:52
  4. Продавам POS Touch Терминал AdvanPos 15" Atom 1.6Ghz
    От dzverum във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 20-12-10, 12:49

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе