Резултати от 1 до 10 от общо 10

Проблем с RAM памет

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #1

    Проблем с RAM памет

    Вчера се сблъсках със следния проблем: на една старичка машина с Duron (не помня модела на дъното, но мисля, че не е от значение) има една плочка 256МВ DDR400 RAM памет и се търкаля една win98 със складова програма и нищо друго, няма и интернет. Оплаквания - нестабилна работа, забиване и отказ често да зареди.
    При буутване биоса намира 190МВ РАМ, 98-цата също твърди, че паметта е 190МВ. Предположих, че е една плочка 128 и една 64МВ, но като отвприх кутията се облещих... плочката беше една - 256МВ DDR400 ! Свалих я. огледах я за видими дефекти , почистих перата и слота и уина си тръгна кротко, без видими проблеми. До тук добре, но биоса продължава да твърди, че има 190МВ РАМ, 98-цата също.....
    Пуснах memtest86 от UBCD, той също твърди, че има 190 МВ, изчаках го да направи 3 паса и не откри абсолютно никаква грешка.
    Та въпроса ми е следния - възможно ли е да е изпукала само част от паметта и то така, че останалата да работи без грешки? Ясно е, че нито биоса, нито мемтеста, още по-малко win98 могат да открият и изолират повредени участъци.
    Интересно ми е да чуя вашите коментари!

    ПП. пропуснах да кажа,че на друг слот пак същото... но там нямах нерви да чакам пак да се търкаля теста 1 час.

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Re: Проблем с RAM памет

    на друг слот същото ли е?

    а иначе за работеща видимо повредена памет на какво ли не съм се нагледал - изгорели контактни пластини и от двете страни, но паметта си работи безпроблемно; спукани чипове - паметта работи... намален обем не ми се е случвало да видя, но не бих се учудил

  4. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #3

    Re: Проблем с RAM памет

    Извинявай, че те питам такива работи, ама ако не съм аз сега, все някой друг ще го направи по-късно:

    Сигурен ли си, че на дъното няма някой вграден, разрешен и забравен видеоконтролер ?

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #4

    Re: Проблем с RAM памет

    Това също пропуснах да кажа, дъното няма вградено видео, видеокартата е някаква GForce MX200, ако не се лъжа.

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #5

    Re: Проблем с RAM памет

    То нека си има външно GForce MX200, но ти си абсолютно сигурен, че няма друго (забравено) на дъното, така ли ?

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #6

    Re: Проблем с RAM памет

    Дори и да има не би трябвало да взема от рама при наличието на външна видеокарта ( но всеки казус си има първи път ! )

    Имах една 128MB DDR -a която си тръгваше само на 64МБ
    но не съм виждал други такива памети. Може и тази да е такава .

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #7

    Re: Проблем с RAM памет

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    Дори и да има не би трябвало да взема от рама при наличието на външна видеокарта ...
    Не би трябвало да взима, ако в биоса е указано Disabled на вградения видеоконтролер.
    А аз говоря за точно обратния случай - когато в биоса вградения видеоконтролер е Enabled, а пък за Primary е определен другия (допълнителния) контролер.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #8

    Re: Проблем с RAM памет

    Няма видео на дъното, така че тази хипотеза отпада.
    Смятам да занеса 2-3 работещи памети и да видя как ще ги познае дъното. Лошото е , че ДДР400 си минава за антика вече...
    Не знам дали гордия собственик на тази машина ще се съгласи да му взема паметта му да я пробвам на друго дъно да видя как ще я познае там... Но ако и на друго дъно тръгне като 190МВ, ще падна...

    Апропо, ако теорията на MitkoS е вярна и "липсват" 64МВ , останалите 192 МВ не ги ли показва като 196ххх КВ ? Спомена ми е от една 128 и една 64 МВ памети , биоса изписва 196ххх МВ , а не 190.
    Според мен липсват малко повече от 64МВ от целия и капацитет.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #9

    Re: Проблем с RAM памет

    64МБ = 65536
    128МБ = 131072

    total 192MB = 196708 ( като разделиш на 1024 )
    Явно са ти дали тази моя дефектна 128 / вече 64МБ

    ПП
    ДДР няма почка под 128МБ

  12. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #10

    Re: Проблем с RAM памет

    Аз бих направил един ресет на БИОС_а, за всеки случай.
    Но най-чиста работа си е да се тества с друг модул памет.
    Обаче пък, ще ти остане после да търсиш от къде идват забиванията, щото нали паметта уж читава.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Проблем с RAM памет
    От titan_83 във форум Общ - хардуер
    Отговори: 8
    Последно: 26-05-09, 18:22
  2. Проблем с Рам памет при Виста!
    От roskos във форум Windows
    Отговори: 6
    Последно: 18-03-09, 15:36
  3. Проблем с USB памет
    От taralion във форум Общ - хардуер
    Отговори: 10
    Последно: 05-12-08, 23:09
  4. проблем с памет
    От user25 във форум Общ - хардуер
    Отговори: 4
    Последно: 28-07-08, 09:49
  5. Проблем с USB флаш памет
    От Julian във форум Общ - хардуер
    Отговори: 9
    Последно: 28-01-06, 19:09

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе