Резултати от 1 до 11 от общо 11

ATX 24 към 20 PIN, има ли съвместимост?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на sclera_bg
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    475
    #1

    ATX 24 към 20 PIN, има ли съвместимост?

    На 2 януари тази година изгоря захранването на домашния ми компютър, което ми служи вярно близо 5 години. Притиснат от обстоятелствата (кой работи на 2 януари?) и с желанието да дам повече пари за нещо по-качествено купих от Комел Софт (на Раковски в София) едно захранване Trust 370W PSU PW-5110 за около 45 лева. Милото работи около един месец, след което изпуши - буквално изпуши, замириса на изгоряло и реших че също е предало богу дух. Занесох го в магазина - приеха го в гаранционния им сервиз, откъдето ми върнаха след три дни със забележката че захранването си е било в ред и е нямало нужда да ги занимавам с него. Оттогава започнаха перипетиите с това захранване: уж работи, но когато децата играят на някоя по-натоварваща машинката игра, компютърът гасне без предупреждение; след 10-15 минути и вадене/включване на щепсела в контакта отново заработва. И така всеки ден. Ясно е че повече няма да занимавам сервиза, както и никога повече Trust, пре...ният си е пре..ан, но вече не ми стиска да купя нищо ново, защото не вярвам в качеството и на "качествени" и скъпи продукти. Засега я карам с едно прастаро 220W захранване, куче марка, което ми даде един приятел и нямам проблеми, но трябва да му го връщам.

    Питането ми е за следното: Подариха ми едно бракувано от банков компютър 200W захранване Compaq, точния модел е PS-7201-2C, но то е с 24 PIN-ов конектор и (което ме озадачи) цветовете на кабелите на конектора няма нищо общо със цветовите схеми, които намерих в мрежата. Дъното ми е с 20 PINово ATX. Въпроса е - ако съдя по следната схема бих ли могъл да махна (изрежа) излишните 4 пина и да ползвам захранването, или цялото това усилие не си струва?

  2.  
     
  3. Member Аватара на Karata
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    961
    #2

    Re: ATX 24 към 20 PIN, има ли съвместимост?

    Можеш и да не го режеш и да го включиш така, както диктуват пиновете (или цветовете). Този 1 см, който ти остава от 24-пиновия едва ли ще докосне нещо в съседство около куплунга на дъното. Но споменатата разлика в цветовете е леко смущаваща...

  4. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #3

    Re: ATX 24 към 20 PIN, има ли съвместимост?

    Всяко едно 24 пиново захранване на практика е 20+ 4 пина и тези 4 пина се отделят от останалите.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #4

    Re: ATX 24 към 20 PIN, има ли съвместимост?

    Цитат Първоначално публикувано от Karata
    Но споменатата разлика в цветовете е леко смущаваща...
    Къде я видя тази разлика ?
    както е писал @stenly - разликата е в допълнителните 4 кабела , които са си отделен куплунг , когто се измъква нагоре от основния.

  6. Member Аватара на sclera_bg
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    475
    #5

    Re: ATX 24 към 20 PIN, има ли съвместимост?

    Аз писах че има разлика в цветовете. Обаче при по-задълбочено проучване се оказа че броя и вида (от даден цвят кабел) съвпада с показаното на схемата, само че не е оранжево а кафяво, не е зелено а бяло, не е магента а е зелено, има един кабел, който трябва да е черен, но е лилав и т.н.

    Мисля че може да опитам да включа Compq-a, най-много да гръмна дъното ...

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #6

    Re: ATX 24 към 20 PIN, има ли съвместимост?

    Compaq захранване изобщо няма да тръгне - зеления кабел е от дугата страна и няма да може да тръгне да не кажа че няма да опука нищо.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    62
    #7

    Re: ATX 24 към 20 PIN, има ли съвместимост?

    Има и вариант да измериш напреженията с мултицет и да видиш има ли съвместимост.

  10. Member Аватара на sclera_bg
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    475
    #8

    Re: ATX 24 към 20 PIN, има ли съвместимост?

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    Compaq захранване изобщо няма да тръгне - зеления кабел е от дугата страна и няма да може да тръгне да не кажа че няма да опука нищо.
    Майната му тогава на Compaq-а! Поне научих че не става.
    Ще трябва да купувам нормално захранване.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Sofia, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    90
    #9

    Re: ATX 24 към 20 PIN, има ли съвместимост?

    А опита ли с преходниците, който се продават за тази цел: 24pin -> 20pin и 20pin -> 24pin - струват левчета, (до 7-8), а тоя зелен кабел не е ли възможно да се премести от другата страна... нужна е тънка отвертка, ако става с преместване... Знам, че захранване за МАС нестава за друго, защото захранват с различни напрежения дъното (по-скоро на различни места подават напрежението)
    Такива преходници има в РЕСЕТ на ул."Раковска" - с/у Френската гимназия...
      Картинка
    То е ясно, че само събира допълнителните кабели за да ги събере от 24 на 20 пина... не ги обръща, ама с повече търпение, пинцета, тънка отвертка и подходяшите схеми - мисля, че ще стане... Обръщал съм 8-пинов кабел за сървърно дъно, е вярно бая се препотих да не изгори дъно за 500$, ама стана...
    П.С. по-скори допълвам мнението си - не го редактирам...

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #10

    Re: ATX 24 към 20 PIN, има ли съвместимост?

    Преходника удължава кабела , но не го обръща
    просто Compaq захранванията са за дъна с техен си стандарт

  13. Member Аватара на sclera_bg
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    475
    #11

    Re: ATX 24 към 20 PIN, има ли съвместимост?

    Цитат Първоначално публикувано от totonis
    А опита ли с преходниците, който се продават за тази цел: 24pin -> 20pin и 20pin -> 24pin - струват левчета, (до 7-8), ...
    Чисто ново захранване "куче марка" (JNC например) струва 17 лева, честно казано не ми се правят тия упражнения .

    Aко някой го иска това захранване (Compaq-a) - подарявам го....

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Съвместимост на видеокарта
    От taralion във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 1
    Последно: 20-02-09, 17:26
  2. Съвместимост на памети
    От taralion във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 5
    Последно: 17-01-09, 11:38
  3. Виста и ХР съвместимост?
    От boishin във форум Windows
    Отговори: 19
    Последно: 02-05-07, 16:03
  4. Intel 815 -съвместимост
    От itsko_blizard във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 7
    Последно: 28-12-06, 13:36
  5. Zip/MacOS съвместимост
    От smarty във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 05-01-04, 15:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе