Резултати от 1 до 7 от общо 7
Like Tree4Одобрявам
  • 2 Post By bisval
  • 1 Post By stfn
  • 1 Post By stfn

HDD WD3200BEVT - изключително бавна работа

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #1

    HDD WD3200BEVT - изключително бавна работа

    Дискът е оригиналният на Lenovo ThinkPad и е на преклонна възраст. Но лаптопът няма наработени часове, които да съответстват на годините му.
    Ползван е само от мен от нов и 90% на бюро.
    Два пъти ми направи този номер с бавната работа през около 3 години, но след chkdsk и преинсталация на Win заработваше безпроблемно.
    Забелязах, че проблемът възниква след sleep и особено след update на Avast.
    Сегашната ситуация се получи точно след последното. След два рестарта веднага след update, не се появяваше бавната работа.
    Обаче този път не се получи номерът.
    Чиста инсталация на Win и Lenovo Recovery на фабричния WIN и конфигурация само на системния диск не помогнаха.

    Като пиша бавна работа, преди се забавяше само boot от порядъка на 5min и още толкова след паролата. При това индикаторът за обръщение към HDD свети постоянно.
    След това време системата си работеше нормално. Никакви зависвания, грешки, сини екрани, загуба на данни и прочие.
    В момента времената са огромни - над 20-30 минути. Забавяния от порядъка над 3мин за стартиране на софтуер или диагностика.

    Ясно е, че проблемът е в конкретния WD, защото с друг HDD работи нормално.
    Няма други симптоми, освен забавянето. Нямам неархивирани данни на него.
    Има ли смисъл да правя опити за тестове, low level format, за да локализирам и отстраня причината за проблема? С какъв софт, защото някои четат само SMART, а там дава, че HDD е ОК?
    Или направо да го форматирам и за рециклиране?
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 04-02-24 в 13:19.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    1,171
    #2

    Отговор: HDD WD3200BEVT - изключително бавна работа

    Не се мъчи , слагай SSD. На два мои стари (7 и 12год.) лаптопи ги смених и литнаха.
    Gena_bs и Slusatel харесват това.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #3

    Отговор: HDD WD3200BEVT - изключително бавна работа

    Имам друг изправен почти нов HDD с инсталирана OS и soft. Той си работи перфектно на същия лаптоп.
    Не виждам смисъл да влагам 60-80лв. SSD за 13 годишна машина, която ми струваше 130лв. преди 7 години.
    Искам да локализирам проблема на WD и по възможност да го отстраня. За да го ползвам като тестов външен HDD.

    Има ли начин да форматирам system reserved и system дяловете? На един от тестовите sw ми даваше грешка за изместване на началните им адреси.
    Възможно ли е това да е причината за проблема?
    Ако нямам някакъв скрит вирус, за който не съм разбрал, разбира се. Avast-та по принцип реве за щяло и нещяло, но напълно е възможно да е пуснал някой зловреден софт.
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 06-02-24 в 19:25.

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #4

    Отговор: HDD WD3200BEVT - изключително бавна работа

    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    Има ли начин да форматирам system reserved и system дяловете?
    Защо нe направиш "wipe" на целия диск, вместо да си играеш дял по дял? Това гарантирано ще махне всякакви съмнения за софтуерен проблем.
    За целта аз ползвам Sergei Strelec (https://sergeistrelec.name/winpe-10-...h-version.html) - има няколко програми там, които ще свършат работа. Аз лично предпочитам BOOTICE.
    Освен това, моят ThinkPad T490 има същата опция директно интегрирана в BIOS-а - стартира се чрез Enter, после F12, от там App Menu и избираш ThinkShield secure wipe.
    Твърде е верятно да имаш "лоши" сектори на диска - типичен проблем на механичните дискове. Можеш да пуснеш тест - отново на Sergei Strelec има няколко програми за целта, както и в BIOS-a има Lenovo Diagnostics, което тества всичко, включително и диска.
    Този пост е редактиран от stfn; 07-02-24 в 16:22.
    Gena_bs одобрява това.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #5

    Отговор: HDD WD3200BEVT - изключително бавна работа

    Благодаря!
    Моето Lenovo май няма такива "екстри" в BIOS, но все пак ще пробвам.
    Ще направя Wipe със MiniTool Partition Wizard.

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #6

    Отговор: HDD WD3200BEVT - изключително бавна работа

    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    Моето Lenovo май няма такива "екстри" в BIOS, но все пак ще пробвам
    Може да няма ThinkShield secure wipe, но май не съм виждал Lenovo без Diagnostics. Пробвай Enter, F10 или F12 при стартиране.
    Gena_bs одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #7

    Отговор: HDD WD3200BEVT - изключително бавна работа

    Справих се с проблема!
    Първоначално пуснах Surface Test. После - неколкократно Wipe с 0, 1 и някакви други стандарти. Формат в NTFS.
    Последните две само на дял C:. Отново тест - всичко ОК.
    "Фирмената" диагностика на lenovo и WD или спираше и даваше грешка, или направо дефект на HDD.
    Ползвах последната версия на MiniTool Partition Wizard.

    Първата инсталация с Lenovo Recovery на машината не ми се получи.
    Доколкото знам, WIN при инсталцията си прави два дяла: System Reserved (100 - 500MB) и System. Ta Recovery-то се опита да инсталира Win на малкия дял, който сам си създаде и естествено нямаше как да стане.
    След това ползвах чиста инсталация и всичко заспа. Само, че сега всички системни файлове са само на C: System.
    Дялът System Reserved липсва, обаче лаптопът работи перфектно.
    Явно предишните пъти, когато съм ползвал lenovo Recovery са се получили подобни проблеми, но не съм обърнал внимание.
    Оттам-нататък нещата просто са се влошавали.

    Благодаря на всички за помощта!
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 25-02-24 в 00:11.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 27-04-12, 21:13
  2. Бавна скорост при копиране от CDRom!
    От Smurfa във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 04-12-09, 12:32
  3. Много бавна скорост за USB 2.0
    От dmitry във форум Общ - хардуер
    Отговори: 29
    Последно: 04-07-07, 18:42
  4. Бавна игра на RON в мрежа
    От dick във форум ИГРИ
    Отговори: 2
    Последно: 27-02-04, 02:29
  5. Бавна инициализация на LAN под XP?
    От Леголас във форум Мрежи
    Отговори: 20
    Последно: 13-06-03, 01:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе