Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

Нов HDD ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    72
    #1

    Нов HDD ?

    С риск да някой да ми каже "rtfh" (read the ****in' help !) все пак ще попитам. Ако съм си купил нов харддиск (Western Digital 80GB 7200rpm/ATA133 2M cache) и дъното и Windows-a и ULTRA ATA-контролера го разпознават перфекто, но той не се появява като никоя буква, какво да правя.



    Ако не е форматиран и иедя си нямам как да го форматирам като никакъв го няма ?

    А ако го карам с fdisk още по-малко знам какво да правя при условие че си имам функциониращ HDD Maxtor20GB !



    без тежки думи [?], малко help ще ми е от полза [?]

    10x предварително

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #2

    Нов HDD ?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">С риск да някой да ми каже "rtfh" (read the ****in' help !) все пак ще попитам. Ако съм си купил нов харддиск (Western Digital 80GB 7200rpm/ATA133 2M cache) и дъното и Windows-a и ULTRA ATA-контролера го разпознават перфекто, но той не се появява като никоя буква, какво да правя.



    Ако не е форматиран и иедя си нямам как да го форматирам като никакъв го няма ?

    А ако го карам с fdisk още по-малко знам какво да правя при условие че си имам функциониращ HDD Maxtor20GB !



    без тежки думи [?], малко help ще ми е от полза [?]

    10x предварително



    <div align="right">оргинално мнение на Korg</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Сложи го като "slave" най-добре с отделен кабел, но може и на общ. Пусни биоса като да е с опция "auto" за всички дискове (за да си спестш време, при условие, че не знаеш, какво да правиш). Стартирай уиндоуса и през експлорера (примерно) от контекстното меню му задаваш <font color="orange">format</font id="orange">. Ще последват един два въпроса за потвърждение и диска ще се форматира (доста по-бързо отколкото под ДОС). Но първо, трябва да е обработен с fdisk.

    --------

    По-сложната процедура е да използваш <font color="orange">fdisk</font id="orange">, където трябва да създадеш дялове. Да укажеш дял за зареждане и т.н. след, което задължително да рестартираш и чак тогава да форматираш диска, дял по дял. Обикновенно първия дял (ако ще зарежда ОС) се форматира с <font color="orange">format c: /s /v</font id="orange"> (s - оказва да се копират и системните файлове, а v - да се провери за лоши сектори). Другите дялове (ако има такива) се форматират само с <font color="orange">format x:</font id="orange"> , където x - е следващ лог. диск. Най-лесно е да няма други дялове и така всичките действия ще се сведат до едно и всичко ще стане автоматично.

    <font color="yellow">Обобщение:</font id="yellow"> <font color="orange"><font color="red">1.</font id="red"> fdisk, <font color="red">2.</font id="red"> restart - задължително <font color="red">3.</font id="red"> format <font color="red">4.</font id="red"> нагласяване на джъмперите (master / slave).</font id="orange">

  4. Senior Member Аватара на Kayso
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    2,092
    #3

    Нов HDD ?

    С WinXP ли си ???

    Ако да, прави следното:

    1. Control panel -> Administrative Tools

    2. Влизаш в Computer Menagment

    3. От менютата в ляво отиваш на -> Disk Menagment

    4. Тука вече ти излизат всякакви твърди дискове закаени на дъното Ако имаш маркирани дискове с черен цвят, значи не си ги направил на партишъни. Даваш си върху празното място, правиш Primary Partition като използваш Full Format, после си ако искаш и допълнителен партишъни с лоджикъл драйвове на него и така.

    От тука нататък, ако нещо не ти е ясно, питай []



    Ако си с по-стара версия на Win, ru-boy, вече ти е обяснил как стават нещата.



    P.S. И се казва rtfum (read the f****n users manual) []

  5. Novice
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    4
    #4

    Нов HDD ?

    Kato za na4alo kva ti e mashinata.. da ne e nqkoq koqto da ne moje da darji 80 GB . Sled tova ve4e ako moje, fdisk .. i si4ko e ok nqma na4in da ne ti go hvane.

  6. Junior Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    72
    #5

    Нов HDD ?

    10x pi4ove, e ne sam 4ak negramoten [] znam kakvo da napravia ako diska e edin t.e ako drug niama i tozi e novia... ama kato

    imam funkcionira6t v sistemata (C: + D: 20GB) ne znam



    1) Mashinata mi e Abit SA6R no poddarja 80GB.. vsa6tnost ne znam do kolko poddarja no za 80 sam siguren razpozna go v BIOSA na AUTO... cilindrite razmera vsi4koto dori ULTRADMA-to (ULTRA-ATA i az ne znam kak mu e imeto, sigurno DMA, 6toto pozlva DMA kontrolera...) go pozna. tai 4e na nivo dano i defekt v HDD niama problemi. ostava da mi se poiavi E, F, ... i sled tova CD-ta



    2) s Win98 sam i iavno kolkoto i da ne mi haresva XP-to mai na tam kloni... puskaiki fdisk toi si mi dava informacia za vsi4ko varhu C-to (i D-to kato logi4esko) no novia disk ... ne6to lipsva (ili az ne znam kade da pipam nai-veroiatno)[V]



    3) imam DVD + CD-RW na edinia IDE cabel + MAIN HDD (Maxtor20GB) na Master + 4ekmedje (slave) na 2 IDE CAbel... e s tova mi svar6iha IDE-tata ( => slave v 4ekmedjeto ? ne ?



    Ami az imah predpolojenie no be6e mnogo zavartiano:

    da otka4a Maxtora da zaka4a na master WD-to da mu lepna DOS 7.0 (32 FAT) bez WIN ... i sled tova da go pusna na slave... s master staria mi disk, ot koito da si se pusne si4koto ... ama mnogo vratkane e.



    Kakvoto i da stava Glavnata cel e: Da instaliram Western-a, BEZ da povredia ni6to na maxtorkata, t.e bez format i preinstalacia na WIN-a. Ako ideiata mi (vij gore) e nepriemliva... predlojenia are welcome


  7. Junior Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    72
    #6

    Нов HDD ?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote"></td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote"> "e ne sam 4ak negramoten "



    Da be!! Sam ne si poviarvah. [)][)] Kои да усети че след стандартните 4 опции на fdisk се е появило 5. Change curent fixed disk drive [}]... опасно нещо е това навика ! Е остана само един интересен въпрос, защо fdisk ми казва че ХДД-то е със 10xxx MB (10 GB) и навсякъде ми работи с това скапано число, а windows-a си го форматира на 80 ? Ако тръгна да го разделям значи ще трябва да смятам процентно т.е ако искам 2x40GB (2 x 38,3) ще трябва да напиша 5xxx при "primary disk size" ? така ли ?



    10x za help-a все пак

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Oct 2001
    Мнения
    801
    #7

    Нов HDD ?

    Това е проблем на fdisk. При мен 120 ГБ ми ги показа като 49 !!!!

    По-добре използвай Partition magic 8 за ДОС(~1MB има го на дата.бг ) или Windows. Там всичко е доста по-нагледно, по-бързо и доста по-интуитивно, пък и по ДОС си имаш мишка и графичен интерфейс.

  10. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,245
    #8

    Нов HDD ?

    Или използвай Partition magic или си инсталирай XP или най-добре прежали 5 лева, купи бутилка кола и кутия бонбони и занеси диска в която и да е компютърна фирма - почерпи хората от сервиза и ги помоли да ти направят дялове и да ги форматират...

  11. Junior Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    72
    #9

    Нов HDD ?

    A opravih se, no to tova Harddiska e mai nai-problemnia element ot prokletoto PC... nikoi 6te me svetne li za6to vaprosniat WesternDigital 80GB 7200 rpm postaven v 4ekmedje(bez ventilator) sled 3 4asa rabota vidgna takava temperatura 4e ne mojah da si zadarja rakata pove4e ot 2 sec v/u nego !!!?!? 100% nad 60-70 gradusa pri oficialna rabotna temperatura kam 50-55 ! 6te mu premeria oficialno temperaturata. no mai kam ohlajdane otiva.

  12. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    9
    #11

    Нов HDD ?

    Според мен е прахосване на ресурси закачвнето на по-нов и по-бърз диск като Слейв.По добре го разцепи,форматирай,прехвърли си важните неща на някой лог дял и си направи една инсталация на чисто,но вече като Мастър устройство.Отнема време но си заслужава[]

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2001
    Живее в
    Sofia, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    84
    #12

    Нов HDD ?

    ami fdisk ne moje da ti poznae 80 gb disk za6toto ne go podurja,iztegli si ot saita na proizvoditelq tool za diska s nego nai burzo 6e si opravi6 diska

  16. Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    796
    #13

    Нов HDD ?

    Има сума ти програми за форматиране и разделяне на дискове, fcdisk, sysfdisk, fdisk , напралтика всякя ОС си идва с такава програма.



    http://www.openbsd.org/faq/faq14.html

    Това е най добрата програма която съм ползвал за разделяне на дялове


  17. XAH
    XAH е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    200
    #14

    Нов HDD ?

    още повече можеш да минеш и без нова инсталация на програмите ти. Partitition Magic има опция за копиране на дялове от диск на диск или друга партитиция. Просто разделяш новия, форматираш и след това копираш партитицията. Става бавно, ама ти спестява ядовете по изнсталации, тестове и т.н. закачки при инсталиране. :-) По-бързо копиране на партитиции става с Norton Ghost например.

  18. Junior Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    72
    #15

    Нов HDD ?

    Мерси за хелп-а. Значи резултатите:



    WD 80GB - Master

    1) Primary partition - (C) - 8 GB (win98)

    2) Extended partition - Logic(D-E) 67 GB



    Maxtor 20GB

    1) Primary partition (D) 10GB (Install/Program backup)

    2) Extended partition (F) 10GB (MP3/Data Backup)



    По принцип работи само WD-то а максторката я закачам като преинсталирам или ми трябва за нещо странично... с 2 думи оборотен диск



    WIn 98 среда:

    Ultra DMA конторлер:

    Primary Master(WD80) -> UDMA5- (max ~ 44 MB/s); ATA100

    Primary Slave (Maxtor20) -> UDMA4 (max ~35 MB/s); ATA100



    проблема в топика "2xHDD проблем" е бил в UDMA4 просто контролера не може да поддържа Unlimited и на двата ми диска. За да стигна до този извод ми трябваха около 30 рестарта и толков бъркания в UDMA драйвера.






Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе