Резултати от 1 до 14 от общо 14

Как да намаля оборотите на case fans?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    55
    #1

    Как да намаля оборотите на case fans?

    Как мога да намаля оборотите на вентилаторите на кутията? Може ли без добавяне на допълнително съпротивление?

    Взех си и някакъв прекъсвач, но не зная как точно да го свържа - кои жички, а и могат ли едновременно двата вентилатора с 1 прекъсвач. То най-добре би било с някакъв потенциометър (не зная дали това е точното наименование), с който не просто да ги спирам и пускам, а да мога и да им намалям оборотите, но не зная с какви спецификации трябва да бъде и какво да купувам (а и продавачите на такива в Бургас не знаят)...

    Ако на някои му се занимава да ми обясни, ще се радвам (бих и почерпил, ако мога ).

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на breiii
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    1,150
    #2

    Как да намаля оборотите на case fans?

    Един вариант е да сложиш няколко диода последователно на 12те волта.Така мисля да имаш най-малко загуба на енергия, лошото е че тогава не можеш да регулираш оборотите...

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    775
    #3

    Как да намаля оборотите на case fans?

    DIY



    реостат ти трябва - в кабинетите по физика ги има...




  5. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #4

    Как да намаля оборотите на case fans?

    Поясни за какъв ток са вентилаторите ти(опиши всеки един от тях) - пише го на етикетчетата им в средата(напр. 0.09А , 0.12А и т.н.) и колко са на брой?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    101
    #5

    Как да намаля оборотите на case fans?

    Най-добрия вариант, изпитан на практика е да си купиш една трикрак интегрален стабилизатор на напрежение тип 7805 в пластмасов корпус и един потенциометър 1 килоом. Взимаш интеграла с надписа към теб, на левия крак подаваш +12 волта (жълтия кабел), на средния крак връзваш потенциометъра към -12 волта (черния кабел)(на потенциометъра средния извод трябва да го дадеш накъсо с единия краен) а десния крак на интеграла го връзваш към червената жица на вентилатора. Това е. Добре е да има и филтриращи кондензатори, ама ще се объркаш ако седна и тях да ти казвам къде да ги сложиш [:D].

    Ползвай малко Search-а на форума

    http://www.setcom.bg/news/forum_lite...?TOPIC_ID=9635

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    79
    #6

    Как да намаля оборотите на case fans?

    Ами връзваш вентилатора между +12 и +5 (червено и жълто) и се радваш на 7 волта и тишината

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2001
    Живее в
    София
    Мнения
    78
    #7

    Как да намаля оборотите на case fans?

    Мдам, поялници, жички, ел.елементи... Хората са го измислили AKASA имат някво скромно моделче за управление на 4 бр. вентилатори, панелът е с размера на СДто, монтаж някъде там, 3 цвята за избор на панел, потенциометрите са осветени от диоди с по 3 цвята в зависимост от степента на засилване.

    Бе щом аз, дето не мърдам излишно навън след бачкане съм ги видял, значи са достатъчно разпространени [:D]

    ~20$

  10. Member
    Тук е от
    Mar 2002
    Мнения
    637
    #8

    Как да намаля оборотите на case fans?

    ... много скромна цена, няма що!!!!



    >

  11. XAH
    XAH е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    200
    #9

    Как да намаля оборотите на case fans?

    Ако имаш пари мисля че си заслужава. Скоро мисля и аз да си взема, щото имам общо 6 вентилатора в кутията и нощем не е особено приятно.[V]

    http://www.sunnycomputers.biz/details.asp?part=677

    http://www.sunnycomputers.biz/details.asp?part=777

    Иначе всеки разбиращ от електроника може да спретне контрол на вентилаторите.[]

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2001
    Живее в
    София
    Мнения
    78
    #10

    Как да намаля оборотите на case fans?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">... много скромна цена, няма що!!!!



    >



    <div align="right">оргинално мнение на XM6002B</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    [8D] 30 лв, бе пич, ама хората са го направили приятно за окото, не успорвам хоуммейд историите, само допълвам темата, райт?.. [] Начи можеш да даеш 30 долара за фан, дето ше ти продъни тъпанчетата, а не можеш да кихнеш 30 лв за "запушалки"... [:D][:D][:D]

    Ама всеки си решава за себе си... []

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    86
    #11

    Как да намаля оборотите на case fans?

    Да xtra, можеш да коригираш оборотите на вентилаторите с допълнително съпротивление. За пример ще ти кажа 4е на моя ЦПУ кулър (Cooler master ~4600 oб.) съм сложил 25 омов потенциометър и оборотите ми паднаха с около 700, а шумът се подобри значително.

    За вентилаторите по кутията използвам тиристор, който мисля 4е беше 50 ома (трябва да проверя след работа!) и доста добре корегира оборотите, по-натам мисля да го заменя с потенциометър.



    Все пак трябва да знаеш, че е почти невъзможно да намериш 25 и 50 омови потенциометри! Аз обиколих цяла София и ненамерих, затова трябваше да поръчам от Германия, чрез Конрад . 25 омовият ми струваше 9 лв.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    10
    #12

    Как да намаля оборотите на case fans?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">.

    ...

    1. За вентилаторите по кутията използвам тиристор, който мисля 4е беше 50 ома (трябва да проверя след работа!) и доста добре корегира оборотите, по-натам мисля да го заменя с потенциометър.



    2. Все пак трябва да знаеш, че е почти невъзможно да намериш 25 и 50 омови потенциометри! Аз обиколих цяла София и ненамерих, затова трябваше да поръчам от Германия, чрез Конрад . 25 омовият ми струваше 9 лв.



    <div align="right">оргинално мнение на peperoni</div id="right">

    1. Това с тиристор няма как да стане ... бъркаш нещо ... да не би да е с стабилизатор на напрежение - нищо от рода на 7812 ...

    2. Ако ще е със потенциометри от реостатен тип - най-добре от някой магазин за авточасти - регулатора за осветяване на арматурното табло ... и ще отговаря като мощност и всичко ... пък и е сравнително лесен за монтаж ... остава само да си избереш от кой модел кола най ще ти хареса на външен вид ... дори и от соц. автомобил става, ако търсиш и да е евтино ...

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

  16. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    86
    #13

    Как да намаля оборотите на case fans?

    axaxaxaxax , леле смях! смях! смях! "ТИРИСТОР" - добре, че не ме чу преподавателят ми по "Полупроводникови е-ти", че нямаще да си взема изпита следващите 10-ина години.



    Та става дума не за тиристор, а за тример и не 50 ома, ми 100 и както вече писах доста добре се справя със задачата си.



    А отностно теб SSK-HASKO, това тук е форум и пи4а "xtra" си има проблем. Идеята на тоя форум е да му помогнем, с каквото можем а не разни хорица, като теб да се заяждат с другите!!! Ако няма какво да кажеш за да му помогнеш си мълчи, а не да пълниш форумите с бълвоч, който само пречи.



    P.S. Това за регулатора за осветяване е добра идея , сега само чакам бащата да се прибере и да му разглобя колата, че май ще взема и разни други нещта - климатика, турбото, 4х4-то с независимо окачване! Ти представяш ли си какъв турбо катерач ще стана - почти колкото ТЕБ

  17. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    55
    #14

    Как да намаля оборотите на case fans?

    Имам потенциометър 47 ома.

    Вентилатор 12 волта, 0,11 А.

    Връзвам потенциометъра към вентилатора и получавам:

    47*0,11=5,17

    Тоест потенциометърът ще убие 5, 17 волта от напрежението и вентилаторът ще работи на 7 волта и ще върти по-бавно. Вярно ли е това?

    Когато потенциометърът е на мин. ще оказва ли влияние на оборотите на вентилатота?

    На теория при 100 ома потенциометър и 0,12А вентилатор (12 волта), при макс. стойност на съпротивление на потенциометъра, вентилаторът следва да спре нацяло. Интересува ме при мин. стойност на съпротивление на потенциометъра, вентилаторът ще си върти ли с пълна сила? И могат ли към един потенциометър с достатъчна мощност (ватове) да се вържат няколко вентилатора?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Как да намаля оборотите на турбината на конвенционална Мидеа?
    От stonik във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 0
    Последно: 20-11-14, 18:44
  2. Продавам Video, RAM, FANS, DVD-ROM
    От n1co във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 24-08-08, 17:49
  3. Потенциометър за case fans
    От xtra във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 30-04-03, 22:04
  4. Only for OffSpRinG Fans :)
    От The_UFO във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 17
    Последно: 20-07-01, 23:28
  5. Отговори: 1
    Последно: 25-06-01, 08:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе