Днес вечерта се разходих до представителството на Овергаз. Побеседвах с една наистина много мила и любезна служителка, взех малко рекламни и справочни матерали.
С "Топлофикация" май всичко е ясно. В други теми вече доказахме доколко неизгодно е да си неин абонат.
При цените, които ни предлага тя може да се конкурира май само с отопление на течно гориво, пропан-бутан или електрическа печка тип "Елва". Казвам това категорично и отговорно, независимо от ширещото се мнение че "на парно е най-евтино".
И така, цена на природен газ, способен да отдели енергия от 1 КВт/ч за битови потребители - 0.071 лв.
Това е с 0.008 лева по-евтино от цената на енергията от топлофикация, с 2 ст. по-евтино от нощната и над 2 пъти по-евтино от дневната електроенергия, които са с цени съответно 0.093 и 0.146 лв/КВт/ч. При СОР на конвенционален климатик равен на 3, разходите за отопление с него, при денонощен режим на работа, са 60% от разходите за отопление с природен газ, ако приемем КПД на газоотоплителната инсталация равен на 100%. Необходимата първоначална инвестиция в приведените от Овергаз примери съответно за отопление на едно и две помещения са 1337 и 2271 лева, т.е. напълно съизмерими с цените на 1 и съответно два инверторни, че и маркови климатици, при които СОР е доста над 3.
Изводът, че с климатик е по-евтино трябва да се приеме с две уговорки:
1. БГВ. Цената на топлата вода, подгрявана с газ е с 60% по-ниска, отколкото при подгряване с конвенционален бойлер, работещ на усреднен режим дневна-нощна тарифа и с над 20% по-ниска от случая с бойлер, работещ само на нощна. При използване обаче на термопомпен бойлер нещата се променят коренно. За съжаление такива бойлери са все още доста скъпи и слабо разпространени.
2. Изводите за предимствата на климатиците са валидни само в определен температурен интервал. При температури под -5...-10 градуса ефективноста им пада драстично и както вече беше споменато в други теми, практически се изравнява с тази на конвенционален електроотоплителен уред. С други думи когато е много студено на газ е по-евтино.
Малко за КПД на газовите котли. В брошурите, които ми дадоха от Овергаз, наистина се споменават стойности от над 90%, като коректно е отбелязано, че те са валидни при номинално натоварване. Предполага се, че при работа на понижена мощност КПД-то им пада. Обаче, според моите разчети тези цифри са нереални. Дори и да имаме работа с кондензационен котел, при който температурата на изходящите газове е 50-60 градуса по Целзий, каквито цифри привежда Lazar, по формулата на Карно К=(Т1К-Т2К)/Т1К получаваме стойност под 75% при температура на горене на газа 1000 градуса по Целзий (не мисля, че тя е достижима с метан, въпреки че с пропан-бутан се постига). Моля, посочете ми къде греша, да не говорим, че според мен въпросните температурни стойности са нереални. При по-реалните, по мое мнение, стойности от около 600 и 100 градуса Целзий, КПД на котела се получава под 60%. Освен това, според авторите на брошурата "Как да изберем газов котел", разпространявана от Овергаз, кондензационните котли имат някои специфични недостатъци и сфери на приложение, където могат да проявят качествата си. А и цената им е доста по-висока от класическите.