Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
Здравейте,
Въпроса ми е следния. Как се управлява външно тяло на климатик без да има вътрешно към него? Идеята е да се направи термопомпа.
Примерно как се командва външно от FTYN50F, предполагам е с контролер, но кой модел и има ли схема на свързване? Трябва да има и термо датчик по тъбите?
Предварително благодаря на всички :)
Re:Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
А вътрешно тяло няма ли ?
Ако няма вместо да си играеш с контолер , отиди в някой сервиз на DAIKIN и си купи платката за вътрешното тяло заедно с прилежащите датчици и дистанционно . После схемата на връзване да е проблема.
Re:Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
Да се разработи специализиран контролер за целта не е невъзможно, но е неоправдано. Комуникациата изисква и интегрирани на трудно достъпни power-line драйвери и като допълнение ще е необходимо да се направи ривърс инженеринг на серийния протокол. Разработка на платка, програма, интегриране на датчици.. като всичко в случая навежда на по-лесната идея да се намери готовата платка от вътрешното тяло. Ако начинанието е свързано с базиране на конкретна специфична функционалност в програмата за управление, както и базиране на определено производственно количество, тогава има смисъл. Ако идеята е да се подкара единична бройка, тогава няма смисъл да се губи толкова време и ресурс.
П.П: Сега видях, че става въпрос за конвенционален модел - там нещата са значително по-лесни. Нямам схема на конкретния модел но може просто с едно реле да ключваш и изключваш компресора. Допълнително с дтуго да управляваш четирипътника (ако се налага и режим на охлаждане) и с няколко термо датчика да следиш температурата за да се вземе решение кога да се пусне и спре компресора.
Re:Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
Модела изобщо не е конвенционален,не се заблуждавайте.
http://forum.setcom.bg/index.php?topic=41899.0
Разгледайте снимките в първия пост.
Варианта е както каза Пешоо да се вземе платката с датчиците и дистанционното.Лошото е,че нито външното ще ти излезе евтино,нито платката с дистанционното. Цената е по-висока отколкото готов комплект. Освен това вътрешното може да се доработи на конвектор и да се поспестят 400-500 лв от такъв готов.
Re:Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
Ванко, гледам, че ти правиш инсталации за парно с външно тяло на клима? Как го управляваш? Това ми е идеята? Как му задаваш кога да работи и кога не?
Re:Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
Привет!
Можеш да използваш обикновен термостат, който да пуска и спира компресора и вентилатора. Ако ще правиш термпопома въздух-вода, значи мериш температурата на водата преди топлообменника - ако е под 45*С да речем пускаш компресора и вентилатора. Като стигне 45*С ги спираш. Има евтини терморегулаторчета, които се продават и вършат тази дейност. При някои дори има заложен и режим на обезскрежаване (който ще ти е необходим при по-студено време). Наскоро гледах такива регулаторчета във фирма Технофрига.
Re:Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
Ако даваш съвет конкретно за модела,за който се говори в първия пост,няма да стане. Модела си е инверторен и изобщо няма да заработи.
А иначе всяко конвенционално външно се управлява точно по твоя начин. Добре е контролерчето да има и контрол на температурата на кондензация и при по-топло време да изключва външния вентилатор.
Mega--аз ползвам точно горния модел или 60ката. Управлявам ги с платката от вътрешното тяло,като ,разбира се,променям някои нещица....Следя с датчици температурата на охладената вода,а процесора си решава как и колко да се напъва компресора. Във всяка зона (стая) има електронен термостат със седмичен програматор,които управляват или вентилатора на конвектора,или термоглава с елзадвижка.
Re:Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
Цитат:
Първоначално публикувано от vanko68
Добре е контролерчето да има и контрол на температурата на кондензация и при по-топло време да изключва външния вентилатор.
Е, това е доста "луксозно" изпълнение и такъв тип контролери струват доста. По-евтино е с механичен пресостат и автотрансформатор за скоростта на вентилатора.
Re:Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
механичния пресостат на данфос струва "само" 100 лв,а цял контролер с горните функции е 80-90 лв...
Re:Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
спорно е...
преобразувател на налягане или друга сонда...контактори....въпрос на техническо решение.
А и като машинката е сбирщайн, не е задължително пресостата да е Данфос...
Re:Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
Ванко да разбирам, че купуваш машината комплект, взимаш платката с електрониката от вътрешното а вътрешния топлобменик ти остава за "научни разработки" ;)
Re:Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
Не му остава, а го монтира и спестява един конвектор. :)
Re:Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
Не знам само като се монтира как има дебит при условие, че едната тръба е доста тънка?
Re:Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
Клъцваш я и си запояваш по-дебела.....
Re:Как се управлява външно тяло без да има вътрешно?
МЕ си имат разработен контролер за управление на външно инверторно тяло, без да се налага да закупуваш вътрешното и без никаква доработка. Просто при заявката трябва да се уточни, че ще се използва за тази цел. Това позволява използването и на други глезотийки. Мониторинг на системата или преди да тръгнеш към вилата или към вкъщи, по интернет или с SMS си нагласяш температурата в помещенията, водата в басейна и ... айде да се върнем към реалността.