Резултати от 1 до 12 от общо 12

Теоритичен въпрос

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #1

    Теоритичен въпрос

    Изобретател твърди, че е разработил термопомпа, която консумира 17кВ, работейки при следните константни температури: 295К и 265.5К. Термопомпата пренася 204кВ топлина към резервоара. Защо е невъзможно да се конструира такава термопомпа?

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    554
    #2

    Re:Теоритичен въпрос

    Къде го видя това "изобретение " ?

  4. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #3

    Re:Теоритичен въпрос

    Във въпросите ми за упражнение... :D

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    241
    #4

    Re:Теоритичен въпрос

    Няма невъзможни работи, просто е въпрос на стимол..........

  6. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #5

    Re:Теоритичен въпрос

    Верно, няма невъзможни неща. Повечето от нас са учили, че теоретичния максимум на СОР е 3.

  7. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #6

    Re:Теоритичен въпрос

    Ако ще ви помогне COP на машината е 10 (изчислих го с температурите, не с консумацията, вземайки термопомпата за реверсивна, което не е много правилно)... Според мен отговорът се крие във втория закон...


    Не може теоритичен максимум да е 3... Поне според формулите за изчисление за COP на термопомпа и хладилник...

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    6
    #7

    Re:Теоритичен въпрос

    295 K = 18 C, 265.5K = -7.5 C COP- а според задачата е 12 изглежда добре при -7,5 градуса. Но според теоретичната максимална ефективност на Карно в случая е по-малкък или равен на 10. Изобретателя нещо се е объркал.

  10. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #8

    Re:Теоритичен въпрос

    Цитат Първоначално публикувано от pazzzo
    295 K = 18 C, 265.5K = -7.5 C COP- а според задачата е 12 изглежда добре при -7,5 градуса. Но според теоретичната максимална ефективност на Карно в случая е по-малкък или равен на 10.
    22C, не 18C, то дали го гледаш в Келвин или Целзии няма значение...
    Не знам защо обаче е невъзможно да се конструира такава машина и се изнервям вече, защото реших какви ли не забатачени задачи, а тези въпроси за термопомпите и топлинните двигатели не мога да ги измъдря...

  11. Novice
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    6
    #9

    Re:Теоритичен въпрос

    Обърнах в целзий(с грешка хахаа) за по нагледно от практична гледна точка 204/17=cop 12 при -7,5С според изобретателя, а според Карно при тези температури не може да е по-вече от 10 n=T2/(T1-T2)K

  12. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #10

    Re:Теоритичен въпрос

    Цитат Първоначално публикувано от pazzzo
    Обърнах в целзий(с грешка хахаа) за по нагледно от практична гледна точка 204/17=cop 12 при -7,5С според изобретателя, а според Карно при тези температури не може да е по-вече от 10 n=T2/(T1-T2)K
    формулата ти е наобратно - за хладилния ефект е, трябва да размениш Т1 и Т2
    Според мен обаче не е правилно да се използва тази формула, защото не знаем дали термопомпата е реверсивна, в смисъл не знаем дали за същите цифри може да се обърне процеса и следователно трябва да използваме Q1/(Q1-Q2)...

  13. Novice
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    6
    #11

    Re:Теоритичен въпрос

    Отдавна не работя с формули извинявам се за грешките, но исках да помогна 295/(295-265,5) =10, Q1/A =12= изпозвах cop. Така я реших и мисля че няма такава термопомпа. Ако намериш Q2 трябва да ти даде същият отговор.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #12

    Re:Теоритичен въпрос

    Цитат Първоначално публикувано от pazzzo
    Отдавна не работя с формули извинявам се за грешките, но исках да помогна 295/(295-265,5) =10, Q1/A =12= изпозвах cop. Така я реших и мисля че няма таква термопомпа. Ако намериш Q2 трябва да ти даде същият отговор.
    Спокойно, не се притеснявай разбрах какво искаш да кажеш дори и с грешната формула Да и аз така разсъждавам, може би в крайна сметка действително това е решението на проблема - не може да имаш СОР, по-високо от това на Карно, защото неговата формула в крайна сметка е за идеалния цикъл... няма нужда да споменавам, че това означава, че топлообмениците са 100% ефективни и т.н.... благодаря за отговорите

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе