Резултати от 1 до 10 от общо 10

Въпрос за помпа Grundfus

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на shanto
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    621
    #1

    Въпрос за помпа Grundfus

    Здравейте,
    имам помпа Grundfus 25-4,която е с дебит 4 м3.Проблемът е ,че имам един радиатор, който е най-отдалечен и когато запаля котела (Viadrus U29),не може да загрее целия радиатор, а само на 2/3.Радиатора е чист и обезвъздушен.Предполагам,че налягането в тази точка е малко и не може да превърти водата през целия радиатор.
    Въпросът ми е има ли разлика в налягането на моята помпа и помпа Grundfus 25-6,която е с дебит 6м3.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #2

    Re:Въпрос за помпа Grundfus

    Твоята сигурно е такава, http://net.grundfos.com/Appl/WebCAPS..._Default_Units а не каквато си я написал. Виж хубаво какво пише на помпата.

    И предполагам искаш да я замениш с такава.
    http://net.grundfos.com/Appl/WebCAPS..._Default_Units

    Помпите може да ги видиш тук http://net.grundfos.com/Appl/WebCAPS/InitCtrl?mode=1 с какви характеристики са.
    Странното е, че и такъв котел U29 не намерих. Иначе преди да я смениш се пробвай да притвориш секретните вентили на близките радиатори и да си направиш хидравлично изравняване на инсталацията.

    И най-важното виж дали помпата е на максимална скорост и филъра дали не се е запушил.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #3

    Re:Въпрос за помпа Grundfus

    Както казва Боби - притворикрановете на изхода на близките радиатори за да остане напор и за последния.

  5. Member Аватара на shanto
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    621
    #4

    Re:Въпрос за помпа Grundfus

    Не ми се иска да притварям кранове на по-близки радиатори, а да търся вариант с подмяна на помпа с по-високо налягане.
    Освен това на този клон мисля да сложа още два радиатора, така че имам нужда от помпа с по-голям дебит.
    Въпросът ми е има ли някъде данни за работното налягане на тези помпи.Погледнах препратките на Боби по-горе и донякъде се ориентирах, но там няма пряка зависимост между дебита на помпата и налягането и в дадена точка.
    Мога ли да приема, че при тези данни, помпата 25-60 (с дебит 6м3) ще създаде по-голамоналягане от помпата 25-40 при същите условия?

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #5

    Re:Въпрос за помпа Grundfus

    Не знам защо не ти се иска, но така се прави - казва се хидравличен баланс на системата. Чрез притваряне на секретните кранове се регулира еднакъв дебит през всички радиатори. Второто число в номерацията на помпата показва не дебита, а налягането, което създава помпата при затворен кран на изхода. Помпа 25-40 (или 25-4) създава налягане 4м воден стълб, а помпа 25-60 създава налягане 6м. Първото число показва присъединителния размер.

  7. Member Аватара на shanto
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    621
    #6

    Re:Въпрос за помпа Grundfus

    Това не го знаех.Мислех си, че второто число показва обема вода за час.
    Тогава каква е зависимостта на диаграмата. По вертикала е височина H (m),а по хоризонтала е според мен обем Q (м3/час). Или аз не го разбирам правилно?

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    42
    #7

    Re:Въпрос за помпа Grundfus

    Ами така си е, червената линия ти е характеристиката на системата, а пресичането и с дебелата синя е работната точка.
    Притваряйки кран на изхода на помпата характеристиката на системата (червената линия) става по стръмна, и така до напълно затворен кран, когато работната ти точка ще е при дебит Q=0 и Напор H=6, ама до там няма смисъл да стигаш.
    Не съм специалист но и аз мисля че помпата трябва да си я избереш по количеството вода което циркулира в системата и с дроселиране на определени радиатори да осигуриш равномерното затопляне на всички...

  10. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #8

    Re:Въпрос за помпа Grundfus

    Послушай какво ти казваме изравни си системата до колкото е възможно така да се нагряват еднакво всички радиатори. Не можеш по диаграмата на помпата да определиш каква ти е работната точка на инсталацията, а точно обратното. Това се прави с изчисления, които не може да направиш ти. А като нищо може да се окаже, че тази помпа ще ти върши работа и при още два радиатора. Признак, че помпата ти е малка е ако си изравнил системата хидравлично така, че всички радиатори да топлят еднакво и имаш голяма температурна разлика между вход и изход на инсталацията. Водата не е глупава и отива там където има по-малко съпротивление демек и да вземеш по-голяма помпа пак няма гаранция, че без да притвориш най-близките радиатори ще пробие до последните.

  11. Member Аватара на shanto
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    621
    #9

    Re:Въпрос за помпа Grundfus

    Значи системата ми е от 11 радиатора от 1,5 kw до 4,2kw, разделена на 3 клона, съответно 1 клон-3рад,2клон-3рад,3 клон-4 рад + 1 бойлер.Всички 10 радиатора (9+1 бойлер) загряват еднакво и равномерно.Само 11-ия, който е на еднакво разстояние до котела с още един от другите 10, загрява на 2/3от площа си.Когато вдигна температурата на 75С-80С загрява целия.По принцип парното го държа на 60-70С, в зависимост от външната температура.Котела си има автоматичен регулатор на температурата.Поради това си мисля, че не ми достига малко налягане в системата и мисля, че ако взема 25-60 ще ми се изравни температурата и в последния радиатор.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    15
    #10

    Re:Въпрос за помпа Grundfus

    Първо балансирай инсталацията по препоръки от колегите , но без съмнение помпата ти е малка .

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Уплътнение за ръчна помпа
    От Rutsmata във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 0
    Последно: 10-04-13, 21:44
  2. Помпа за кладенец
    От Ralitsa във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 26
    Последно: 16-08-12, 11:10
  3. Проблем с водна помпа
    От petiaka във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 1
    Последно: 10-07-12, 15:46
  4. Помпа за вакуумнотръбен колектор
    От cawboy във форум Друга битова техника
    Отговори: 0
    Последно: 10-06-09, 16:40
  5. помпа за водно
    От connect във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 18-07-06, 11:31

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе