Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 29

Какъв лъчист радиатор да избера?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    11
    #1

    Какъв лъчист радиатор да избера?

    Здравейте,

    Почетох доста по темите, в този Форум разбрах въобще за съществуването на тези радиатори. Реших, че това ще е отоплението за моята къща - малко време стоя в нея, не ползвам всички стаи, въобще - някаква по-сериозна инвестиция в отопление някакди не си струва. След като попрегледах какво се предлага /засега само по НЕТ-а/, забелязах че има няколко различни варианти на самите лъчисти радиатори. Примерно, ако вземем Airelec, говорим за тези различни видове:

    Първи вариант: http://airelec.bg//?page_id=11&record_id=6
    Втори вариант /значително по-евтин/: http://airelec.bg//?page_id=11&record_id=5

    В края на краищата, ме интересува и дали наистина си заслужава инвестицията в лъчисти радиатори? Определено имат предимства, но дали разликата в цената ги оправдава? Този конвектор в края на краищата, няма ли да ми свърши подобна работа: http://airelec.bg//?page_id=11&record_id=3

    Говорейки за лъчистите варианти, интересува ме какви са разликите и при останалите производители: Campa, Applimo, Adax (ако имат)...
    Всъщност, няма ли японски производители на такива тела, какви са тези френски истории? Фен съм на японското производство, затова питам. Ще бъда благодарен на всяко споделено мнение по темата!

    Благодаря предварително!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobovo
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    гр. Петрич
    Мнения
    2,196
    #2

    Re:Какъв лъчист радиатор да избера?

    Защо не минеш на климатик?По икономичен е .

  4. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #3

    Re:Какъв лъчист радиатор да избера?

    +1 Грехота е да дадеш 1200 лв за 2kW радиатор. За тези пари можеш да вземеш доста сносен климатик.

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #4

    Re:Какъв лъчист радиатор да избера?


  6. Senior Member Аватара на bobovo
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    гр. Петрич
    Мнения
    2,196
    #5

    Re:Какъв лъчист радиатор да избера?

    Та какво реши лъчеста простотия или климатик ?

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    11
    #6

    Re:Какъв лъчист радиатор да избера?

    Колеги, изчетох доста в този Форум, наясно съм с предимствата на климатиците. Ясно е, че отоплението ще ми е по-евтино с климатик.

    НО!

    Не мога да ги възприема като уред за отопление. Шумни са ми, а се губи и комфорта. Затова, климите ги изключвам.

    И така, някой наясно ли е с лъчистите радиатори?

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    688
    #7

    Re:Какъв лъчист радиатор да избера?

    Здравейте.
    Мерси на Samuil ,че отвори темата.Наясно съм с предимствата на климатиците,миналата зима най-високата ми сметка беше 220 лв. общ ток при 2 бр. Фуджицу 12лгс и 1 Фуджи 9лдс за хол+трапезария и кухня+спалня,около 70 м2.Детската я оставих без нищо,но вече имам мома на 2 месеца и трябва да и сложа отопление.Страх ме е от климатик за детска стая и съм се спрял на лъчист или конвекторен радиатор.Стаята е 14 м2,две външни стени тухла,изолирани с вата и картон,петкамерна пвц,изток-юг.Ще се радвам на разумен съвет.
    Благодаря предварително!

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #8

    Re:Какъв лъчист радиатор да избера?

    Аз също недолюбвам комфорта на отоплението с климатик и много пъти съм го изразявал, но нямам желание и тая тема да се превръща в безкрайна полемика "за и против климатиците". На двамата питащи ще отговоря, че най-обикновен маслен радиатор за 60-70лв също е лъчисто отопление и създава същия комфорт при същия разход на енергия като този от 1200лв. Това не го казвам за да Ви счупя хатъра да си купувате скъпи уреди, а просто за да направите информиран избор. Разликата в цената на двата радиатора според мен е прекалено голяма (1500%)и не си заслужава чак такова робуване на марки. Но всеки има право на избор.

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    634
    #9

    Re:Какъв лъчист радиатор да избера?

    Мойте впечатления от лъчист конвектор са все още малки - от февруари тази зима след като ме предаде климатика в спалнята (12 квадрата). Ползвам Applimo Quarto SAS 1.5 kw. Комфорта спрямо климатика е несравним според мен - няма духане, няма шум, като си край него се усеща една приятна топлина. Чуден е. Колкото до харченето на ток нямам идея колко повече харчи спрямо климатика, но сметката ми се увеличи с 20-тина лева, даже ми се струва че е същата. Конвектора съм го ползвал както климатика постоянно включен, само се увеличава или намалява.
    За малки деца е идеален - няма опасност да се изгорят (а при маслените радиатори си е сериозна опастност) и го няма това движение на въздуха както при климатика.
    Пролетта взех един Campa Altea от Англия и така ми излезна 3 пъти по-евтино, но още стои в кашона и чака зимата.
    Отоплението с такъв радиатор е супер за мен, в настоящия апартамент се отоплявахме с инверторни климатици така, че имам представа как е с тях, но предпочитам да плащам малко повече сметки през зимата, но да ми е комфортно и да не мисля дали ще справи климатика със студовете и дали няма да сдаде багажа, както се случи при мен. За новото ни жилище ще заложа само на лъчисти радиатори - трябва ми още един и съм готов. А за жегите и една евтинка Мидеа ще ми свърши работа.
    Пуснал съм ти линкове на вносителите на Аплимо и откъдето съм взел моя Quarto SAS цените като гледам са им по-добри спрямо на Айрлек.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    11
    #10

    Re:Какъв лъчист радиатор да избера?

    Първо, благодаря на всички за изказаните мнения!

    Второ, моля колегата Lazar, който съм забелязал че е доста информиран по въпросите за отоплението, да ми доразясни горното си мнение за маслените радиатори, защото не съм сигурен че го разбирам: Защо да са лъчисти? Излъчват ли всъщност в някакъв светлинен спектър? Не са ли по-скоро на конвекторен принцип?

    А иначе за това, дали скъпи или евтини... Вярно е, че има 1500% разлика, но ще се хвърля на Адакс /в случай на конвектори/, най-малкото заради възможността за програмиране на работния им режим през седмицата. Само от това ще спестя не малко, тъй като на практика аз не си стоя в къщи повечето време.

    И все пак, към всички: Конвекторен, или лъчист радиатор, в края на краищата? Дочувам разни мнения, че лъчистите затопляли само тялото, а реално всичко в стаяна остава студено. Нещо така и не ми стана ясно...

    Благодаря предварително!

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #11

    Re:Какъв лъчист радиатор да избера?

    Разбира че радиаторът съчетава лъчисто отопление и конвекция. Всяко тяло по-горещо от въздуха или околните тела има инфрачервено излъчване. То и самото му име показва - идва от радиация - излъчване (разбира се не на алфа, бета или гама лъчи ). Дори подовото отопление е лъчисто. Разбира се около всяко загрято тяло се получава и естествена конвекция, така че отоплението е комбинирано. Тялото ни се чувства най-добре при наличието на лъчисто отопление - то е най-близко до природата - до слънцето, до огъня, до камината - все методи на отопление, с които човешкото тяло (и всяко живо същество) е свикнало от древността. Не е вярно, че лъчистите радиатори затоплят само тялото - те си затоплят и въздуха, но при наличието на инфрачервено излъчване, човешкото тяло се чувства добре и при по-ниска температура на въздуха, което дава възможност за икономии. Например при отопление с конвектор и особено с климатик (където отоплителното тяло е високо горе) нормалната стайна температура е 24-25-26°С, то при отопление с радиатори или друго лъчисто отопление тялото се чувства комфортно още при 21-22-23°С температура на въздуха.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    11
    #12

    Re:Какъв лъчист радиатор да избера?

    Благодаря за разяснението!

    Но... пак ме хвърли в размисъл... кое от двете, в края на краищата? Днес, след 1-часов разговор в офиса на Airelec Bulgaria, все пак не можах да си реша дилемата за себе си.

    Adax са Норвежки, което е определено плюс в моите очи, но пък имат само конвектори. Airelec, Campa, Applimo са франсета, което е минус... но пък имат и лъчисти варианти.

    Явно, ще го мисля още...

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    634
    #13

    Re:Какъв лъчист радиатор да избера?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    ...... при отопление с конвектор и особено с климатик (където отоплителното тяло е високо горе) нормалната стайна температура е 24-25-26°С, то при отопление с радиатори или друго лъчисто отопление тялото се чувства комфортно още при 21-22-23°С температура на въздуха.
    Много точно казано. Наистина е така.
    Колкото до възможността за програмиране на работния им режим през седмицата мисля че всички го имат това, не само Адакс.

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #14

    Re:Какъв лъчист радиатор да избера?

    Цитат Първоначално публикувано от bucho
    Колкото до възможността за програмиране на работния им режим през седмицата мисля че всички го имат това, не само Адакс.
    Campa-та го няма вградено...купува се отделен модул,който може да управлява всички уреди Campa в жилището...

  18. Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    634
    #15

    Re:Какъв лъчист радиатор да избера?

    Да - забравих да добавя, че се купува отделно.
    Има две възможности - с таймер който се добавя на самия радиатор
    и другата е с такъв който през pilot кабел управлява всички радиатори централно в къщата.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Продавам Лъчист стъклен радиатор Airelec Glassance 2000W
    От iivanov28 във форум Приключили продажби
    Отговори: 7
    Последно: 26-10-13, 18:51
  2. Продавам Лъчист радиатор марка Noirot модел Аurea SAS 2kW
    От rali4ka44 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 03-03-13, 19:23
  3. Продавам лъчист радиатор Campa Cosmos Classic
    От pondzi във форум Продава
    Отговори: 5
    Последно: 07-11-12, 03:13
  4. Какъв LED ТВ да избера
    От pipe82 във форум Телевизори
    Отговори: 6
    Последно: 10-11-11, 12:28
  5. Какъв лъчист радиатор да избера? /Преместена!!!/
    От Samuil във форум Електрическо отопление
    Отговори: 0
    Последно: 11-07-10, 21:35

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе